Szczepienia osób przewlekle chorych. Kto należy to tej grupy? Kiedy można się zapisać?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Poradnik dla osób przewlekle chorych (grupa 1b) na temat szczepień przeciwko COVID-19. Pixabay
Rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 osób przewlekle chorych (należących do grupy 1b) ruszy 10 marca, zaś same szczepienia rozpoczną się 15 marca 2021 roku. Jakie choroby kwalifikują do tej grupy? Jak wygląda rejestracja? Jaką szczepionkę otrzymają przewlekle chorzy? Te i inne informacje znajdziecie w naszym poradniku.

Jakie choroby przewlekłe kwalifikują do szczepień w grupie 1b?

Pacjenci przewlekle chorzy z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19, którzy zaliczają się do tzw. etapu 1B to:

 • pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
 • pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dni 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
 • pacjenci z chorobą nowotworową, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia
 • pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
 • pacjenci zakwalifikowani do przeszczepów komórek, tkanek i narządów
 • pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Kiedy rozpocznie się rejestracja i szczepienia?

Rejestracja na szczepienia osób przewlekle chorych rozpocznie się 10 marca 2021 r., same szczepienia zaś ruszą 15 marca 2021 roku.

Jaką szczepionką zostaną zaszczepione osoby przewlekle chore?

Według aktualnych informacji Ministerstwa Zdrowia, osoby przewlekle chore mogą być zaszczepione aktualnie dostępnymi w Polsce szczepionkami: Pfizer, Moderna oraz AstraZeneca.

Gdzie można się zaszczepić?

Skierowanie dla pacjentów przewlekle chorych zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.

 1. Pacjenci onkologiczni

  • W przypadku pacjentów onkologicznych będących PO czynnym procesie terapii onkologicznej należy skontaktować się z wybranym punktem szczepień lub ze szpitalem tymczasowym i umówić na termin szczepienia.
  • W przypadku pacjentów onkologicznych W TRAKCIE czynnego procesu terapii (np. radioterapii lub chemioterapii) - jeżeli nie ma przeciwwskazań do szczepienia - zostaniemy zaszczepieni w swoim ośrodku onkologicznym, w którym się leczymy lub w populacyjnych punktach szczepień. Jeśli jesteśmy w trakcie hospitalizacji, szczepionkę przyjmiemy w placówce, w której jesteśmy leczeni.
 2. Pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne

  Osoby po przeszczepach powinny skonsultować się z wybranym populacyjnym punktem szczepień (włączając szpitale węzłowo-poplacyjne i tymczasowe).

 3. Pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej

  • Pacjenci mobilni
   Jeśli jesteś mobilny i możesz samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień – skontaktuj się z wybranym populacyjnym punktem szczepień (włączając szpitale węzłowo-populacyjne i tymczasowe).
  • Pacjenci niemobilni
   Jeśli ze względu na stan zdrowia nie możesz być szczepiony poza domem, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Lekarz zakwalifikuje Cię do szczepienia z wykorzystaniem mobilnego zespołu szczepień lub wyjazdowego punktu szczepień
 4. Pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek

  Jeśli jesteś dializowany, zgłoś się do swojej stacji dializ i umów na termin wizyty. Twój lekarz zadecyduje, czy możesz być zaszczepiony. Szczepienia odbędą się w stacjach dializ z SDS lub w stacjach przy szpitalach węzłowych.

Z jakimi dodatkowymi wytycznymi powinni zapoznać się pacjenci przewlekle chorzy?

Pacjenci przewlekle chorzy powinni zapoznać się z dodatkowymi wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Zdrowia. Przedstawiamy je poniżej z podziałem na poszczególne grupy.

I. Chorzy, którzy zakończyli radioterapię, immunoterapię, leczenie celowane oraz chemioterapię po 31 grudnia 2019 r.

1. Zaleca się, aby chorzy, którzy zakończyli leczenie systemowe z udziałem chemioterapii zgłaszali się na szczepienie nie wcześniej niż 4 tygodnie po zakończeniu terapii.
2. Chorzy, którzy zakończyli cały proces leczenia celowanego lub immunoterapię mogą być zaszczepieni bezpośrednio po zakończeniu terapii, o ile nie wystąpią istotne działania niepożądane.
3. Chorzy, którzy ukończyli radioterapię mogą być zaszczepieni bezpośrednio po zakończeniu leczenia.

II. Chorzy w trakcie czynnego leczenia onkologicznego z udziałem chemioterapii, radioterapii, immunoterapii i leczenia celowanego.

 1. Chorzy poddani radioterapii mogą być zaszczepieni w trakcie prowadzonego leczenia pod warunkiem wykluczenia u nich mielosupresji.
 2. Chorzy w trakcie leczenia systemowego z udziałem chemioterapii powinni być zaszczepieni między 3 a 7 dniem od podania cyklu chemioterapii.
 3. Chorzy w trakcie leczenia systemowego z udziałem chemioterapii i immunoterapii powinni być zaszczepieni między 3 a 7 dniem od podania cyklu chemioterapii.
 4. Chorzy poddani leczeniu celowanemu lub immunoterapii mogą być zaszczepieni w trakcie prowadzonej terapii niezależnie od fazy cyklu leczenia. W przypadku prowadzenia leczenia w określonych interwałach czasowych, ze względu na możliwość wystąpienia odczynów poszczepiennych zaleca się, aby szczepienie nie było wykonywane bezpośrednio przed podaniem kolejnego cyklu leczenia.

Ze względu na konieczność wyznaczenia daty szczepienia w zależności od prowadzonej terapii u chorych na nowotwory zaleca się, aby chorzy w trakcie czynnego leczenia onkologicznego z udziałem chemioterapii, immunoterapii oraz radioterapii byli szczepieni w ośrodkach onkologicznych prowadzących leczenie. Pozostali chorzy powinni się zgłaszać do punktów szczepień populacyjnych.

Wytyczne dla pacjentów i personelu medycznego w zakresie szczepienia przeciwko COVID-19 u chorych po transplantacji szpiku/komórek krwiotwórczych).

 1. Zaleca się, aby pacjenci po przeszczepieniu szpiku/komórek krwiotwórczych zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19 po upływie nie mniej niż 3 miesięcy od transplantacji.
 2. Leczenie immunosupresyjne u tych chorych nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia.
 3. Nie jest wymagane - od pacjenta po transplantacji narządu - zaświadczenie od lekarza transplantologa o braku przeciwwskazań do szczepienia przeciw SARS-CoV-2.
 4. Każdy pacjent po transplantacji narządu (nerka, wątroba, serce, płuco, trzustka) powinien otrzymać szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2. Szczepionki na bazie mRNA (BioNTech/Pfizer, Moderna) lub na bazie nie replikującego wektora adenowirusa (AstraZeneca) są bezpieczne u biorców narządów.
 5. Przewlekłe leczenie immunosupresyjne, skojarzenie 2 lub 3 leków (glikokortykosteroidy+ takrolimus/cyklosporyna A+ mykofenolan sodu/mykofenola mofetylu lub + ewerolimus/ syrolimus) nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
 6. Zaleca się szczepienia anty-SARS-CoV-2 co najmniej jeden miesiąc po zabiegu transplantacji. W przypadku indukcji lekami powodującymi deplecję limfocytów T lub B (surowica antylimfocytarna ATG, rytuksymab) szczepienie należy wykonać 3-6 miesięcy po transplantacji.
 7. W sytuacji leczenia procesu odrzucania, szczepienie należy odroczyć o jeden miesiąc.
 8. Zaleca się szczepienie miesiąc po ustąpieniu objawów COVID-19 (optymalny czas szczepienia po przechorowaniu nie jest jeszcze określony), można je odroczyć do 90 dni po przechorowaniu COVID-19.
 9. Jeśli pacjent otrzymał pierwszą dawkę szczepionki i miał wykonany zabieg transplantacji, drugą dawkę należy podać najwcześniej jeden miesiąc po transplantacji.
 10. Inne szczepienia (np. przeciwko grypie) należy wykonać w odstępie 2 tygodni od szczepienia anty-SARS-CoV-2.

Należy rozważyć opóźnienie szczepienia przeciw SARS-Cov-2 w następujących sytuacjach:
● ciężka niekontrolowana ostra GvHD stopnia III – IV
● stosowanie przeciwciała anty-CD20 w ciągu ostatnich 6 miesięcy
● terapia CAR-T w ciągu ostatnich 6 miesięcy
● leczenie ATG lub alemtuzumabem w ostatnim czasie

Czy osoby przewlekle chore muszą wypełnić inną ankietę przed szczepieniem niż osoby nienależące do grupy 1b?

Tak. Osoby przewlekle chore powinny zapoznać się ze specjalnym, przygotowanym dla nich kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego. Można go pobrać, klikając na poniższy link:

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osób z grupy 1B przeciw COVID-19.

Przez pandemię rośnie liczba samobójstw

Wideo

Materiał oryginalny: Szczepienia osób przewlekle chorych. Kto należy to tej grupy? Kiedy można się zapisać? - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie