Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczególne warunki pracy i wojsko

Donata Żmiejko
Sąd Apelacyjny w Białymstoku, w wyroku z 12 sierpnia 2015  r., II AUa 1800/14,  orzekł, że czas zasadniczej służby wojskowej zalicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia emerytury w niższym wieku emerytalnym także wtedy, gdy żołnierz przed powołaniem do wojska nie był zatrudniony, ale po zwolnieniu z tej służby w ciągu 30 dni zaczął pracować w szczególnych warunkach.
Sąd Apelacyjny w Białymstoku, w wyroku z 12 sierpnia 2015 r., II AUa 1800/14, orzekł, że czas zasadniczej służby wojskowej zalicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia emerytury w niższym wieku emerytalnym także wtedy, gdy żołnierz przed powołaniem do wojska nie był zatrudniony, ale po zwolnieniu z tej służby w ciągu 30 dni zaczął pracować w szczególnych warunkach. Archiwum
Podczas dyżuru redakcyjnego gościliśmy Alicję Surel, radcę prawnego, która odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

Pracowałem jako spawacz. Złożyłem wniosek o wcześniejszą emeryturę, z powołaniem na tzw. „szczególne warunki”. ZUS wydał decyzję odmowną. Z uzasadnienia wynika, że do wymaganego 15-letniego okresu pracy w warunkach szczególnych nie zaliczono mi służby wojskowej. Czy jest sens składać odwołanie do sądu?

Odpowiadając, muszę zacytować wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku z 26 listopada 2013 r., w którym stwierdza się: „Obowiązek pełnienia służby wojskowej związanej z obroną ojczyzny nie może powodować pogorszenia sytuacji pracownika”. Jak wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego „pracownikowi, który przerwał świadczenie pracy wykonywanej w warunkach szczególnych w związku z powołaniem do wojska, a następnie powrócił po zakończeniu służby do tej samej pracy, można doliczyć okres służby wojskowej do okresu pracy w warunkach szczególnych. Zaliczenie takie może nastąpić wyjątkowo, gdy pracownikowi brakuje stażu pracy do 15 lat pracy w warunkach szczególnych”.

Również treść innych wyroków wskazuje, że okres zasadniczej służby wojskowej odbytej w czasie trwania stosunku pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze zalicza się do stażu wymaganego do nabycia prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym, jeżeli pracownik w ustawowym terminie zgłosił swój powrót do tego zatrudnienia.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku, w wyroku z 12 sierpnia 2015 r., II AUa 1800/14, orzekł, że czas zasadniczej służby wojskowej zalicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia emerytury w niższym wieku emerytalnym także wtedy, gdy żołnierz przed powołaniem do wojska nie był zatrudniony, ale po zwolnieniu z tej służby w ciągu 30 dni zaczął pracować w szczególnych warunkach.

Jak widać z orzecznictwa sądów, ubezpieczeni, którzy w trakcie trwania stosunku pracy w szczególnych warunkach odbyli służbę wojskową, mogą domagać się uwzględnienia tego okresu jako okresu wykonywania pracy „szczególnej”. Okresy czynnej służby wojskowej lub zastępczych jej form powinny być udokumentowane kserokopią książeczki wojskowej poświadczoną przez pracodawcę lub przez ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny