sportowy24
  Szczecin: Rafał Sonik jest już po operacji. Odtworzono mu...

  Szczecin: Rafał Sonik jest już po operacji. Odtworzono mu kolano [WIDEO]

  Anna Folkman, współpraca MC

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Rafał Sonik należy do światowej czołówki quadowców. W ubiegłym tygodniu uległ wypadkowi podczas Dakaru. Operowano go w Zdunowie.
  Sonik specjalizuje się w rajdach cross-country i ma na koncie wiele sukcesów. Jednym z nich jest zwycięstwo w najbardziej prestiżowym rajdzie - Dakar (2015). Sonik triumfował w kategorii quadów.

  W tegorocznym rajdzie Dakar Sonik miał olbrzymiego pecha. W czasie 5. etapu rajdu z San Juan de Marcona do Arequipy wywrócił się, a na jego nogę spadł quad, na którym jechał. Walcząc z bólem Rafał Sonik przejechał 30 ostatnich kilometrów odcinka specjalnego, a później 470 kilometrów „dojazdówki” na metę w Arequipie. Badania wykazały złamanie kości strzałkowej i piszczelowej w nodze. Sportowca czekała poważna operacja. Zdecydował, że chce by zajęli się nim szczecińscy specjaliści ze szpitala wojewódzkiego.

  - Sam uraz niestety należał do ciężkich. Na skutek wypadku doszło do zmiażdżenia części stawu kolanowego - mówi dr n. med. Dariusz Larysz, ordynator oddziału ortopedii ze szpitala w Zdunowie. - Operacja była niezbędna. Przeprowadziliśmy ją 16 stycznia , przebiegła bez jakichkolwiek niespodzianek i powikłań, trwała ok. 1,5 godziny. Wszystko poszło zgodnie z planem. Zespoliliśmy miejsce urazu na śruby i płyty, odtworzyliśmy kształt kolana, powierzchnie stawowe. To pierwszy krok do dalszej, wielomiesięcznej rehabilitacji. Ta na pewno będzie czekała pana Sonika w najbliższym czasie. Myślimy, że nie będzie z tym problemów, bo pan Rafał jest bardzo silnym człowiekiem, zdyscyplinowanym pacjentem, dokładnym, zatem rokowania do powrotu do aktywności są dobre.

  W skali od 1 do 10 stopień skomplikowania operacji spcjaliści ocenili na 8. Ordynator przyznaje, że tego typu zabiegi były już wykonywane w szpitalu w Zdunowie. Przeprowadza się ich od 2 do 3 w tygodniu, ale ich stopień trudności jest różny.

  - To dla nas ogromne wyróżnienie, że pan Sonik zdecydował się na operację u nas i w naszym szpitalu - dodaje dr Larysz. - Mamy duże doświadczenie, wszystkie zabiegi wykonujemy zgodnie z zasadami, które aktualnie obowiązują na świecie.

  Jutro lekarze będą starali się pionizować sportowca a być może w sobotę zostanie wypisany i wróci do domu do Krakowa. Po kilku miesiącach będzie mógł zacząć treningi a po około roku powinien wrócić do swojej sportowej aktywności.


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka