Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szafran, wygodny i urokliwy dom

Fot. Archiwum
Autorami projektu są: arch. Tomasz Sobieszuk, arch. Piotr Rynkiewicz z Biura Projektów MTM Styl.
Autorami projektu są: arch. Tomasz Sobieszuk, arch. Piotr Rynkiewicz z Biura Projektów MTM Styl. Fot. Archiwum
Tradycyjna bryła, ale o nowoczesnym wyglądzie, a wewnątrz przestronne, racjonalnie wykorzystane wnętrze - wszystko to sprawia, że projekt domu Szafran zadowoli wielu inwestorów.

Koszt budowy domu Szafran*

Koszt budowy domu Szafran*

Stan surowy 248 408,67 zł

Roboty ziemne i fundamentowe 47 691,27 zł

Konstrukcja parteru ze stropem 41 311,03 zł

Konstrukcja poddasza 19 776,52 zł

Stal zbrojeniowa dla całego budynku 10 878,36 zł

Konstrukcja i pokrycie dachów 75 596,48 zł

Stolarka okienna i drzwiowa na ścianach osłonowych 15 226,58 zł

Elewacja i roboty zewnętrzne 27 915,49 zł

Tarasy na gruncie 10 012,94 zł

Wykończenie 98 871,19 zł

Oblicowania ścian i sufitów 60 543,11 zł

Podłogi i posadzki 27 766,10 zł

Stolarka wewnętrzna 10 561,98 zł

Ogółem kosztorys 347 279,86 zł

* netto bez instalacji

Zwłaszcza, że jest to dom energooszczędny. Zwarta bryła projektu Szafran wprowadza racjonalne rozwiązania użytkowe.

Towarzyszą temu energooszczędne technologie. Wszystko to ubrane jest w elegancką, nawiązującą do tradycji formę, która doskonale wpisuje się zwłaszcza w malownicze, podmiejskie okolice i doskonale podkreśla walory domu.

Tradycyjny i współczesny

Dom ma tradycyjną, zwartą bryłę i klasyczne proporcje. Echa dworkowe wciąż dobrze się nam kojarzą. Stąd nieznaczne cofnięcie garażu, które służy utrzymaniu symetrii frontu domu. Założeniem projektantów było stworzenie takiej estetyki, aby dom sprawdził się dobrze zarówno w mieście, jak i terenach podmiejskich, wśród przyrody. Istotnym elementem jest wysoki, czterospadowy dach nad główną częścią domu. Umieszczone symetrycznie wejście główne zadaszone jest trójkątnym tympanonem wspartym na kolumnach. Pomieszczenia rozmieszczono osiowo, na linii głównego wejścia. Salon ma wykusz, łukowo wysunięty przed elewację ogrodową.

Co ciekawe, mimo tylu elementów nawiązujących do tradycyjnego polskiego dworku, cała elewacja zachowuje współczesny wygląd.

Praktyczny i ciekawy układ

Powierzchnia użytkowa tego domku łącznie z garażem i kotłownią wynosi 138 metrów kwadratowych. Z tego na pomieszczenia typowo mieszkalne przypada około 120 metrów kwadratowych. Pomimo to znajdziemy w nim aż cztery pokoje, z których salon na parterze ma ponad 35 metrów kwadratowych.

Gdyby zrezygnować z reprezentacyjnych schodów w salonie i antresoli na górze, uzyskalibyśmy jeszcze jeden pokój.

Na parterze znajduje się duża kuchnia z wygodnym miejscem na stół. W dużym, przestronnym salonie znalazło się miejsce na drugi stół jadalny, wygodny kącik wypoczynkowy, a także kominek, który stworzy niepowtarzalny, przytulny nastrój w długie, zimowe wieczory. Oprócz nich na parterze mieści się również łazienka z prysznicem i dwa pomieszczenia, które współczesne rodziny najczęściej wskazują jako niezbędne do wygodnego urządzenia się.

Są nimi garderoba na ubrania i różnego rodzaju domowe sprzęty oraz kotłownia, która jest stosunkowo duża i umożliwia składowanie różnego rodzaju opału, np. węgla czy drewna do kominka. Z korytarza jest też bezpośrednie wejście do garażu.

Na poddaszu domu, oprócz dużej łazienki z wanną i prysznicem, mieszczą się też trzy jasne i funkcjonalne pokoje. Główna sypialnia ma dodatkowy atut w postaci wyjścia na niewielki balkon z widokiem na ogród. Żadne z pomieszczeń nie sprawia wrażenia małego, a powierzchnia całości zadowoli gusta inwestorów o racjonalnym podejściu, którzy nie chcą ogrzewać zbędnych metrów kwadratowych.

W przypadku projektu Szafran rozsądny nie znaczy jednak nudny. Najciekawsze elementy, przyciągające uwagę, skupione zostały w salonie. Łukowy wykusz z dużym przeszkleniem otwiera pokój dzienny na taras i ogród. Nad salonem zaprojektowana została antresola, którą w trzech biegach otaczają schody. Prowadzą na poddasza i zostały umieszczone w rekreacyjnej części domu. Pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale dodatkowo wprowadzają rzeźbiarski akcent we wnętrzu.

Energooszczędny

Co ważne dla współczesnych inwestorów, projekt Szafran pozwala na wybudowanie domu energooszczędnego. Przyjęte rozwiązania konstrukcyjne, materiałowe oraz zastosowane urządzenia techniczne pozwoliły na zredukowanie zapotrzebowania na energię o około 32 proc. w stosunku do standardowych, powszechnie budowanych domów podobnej wielkości.

Dom zbudowany jest z pustaków ceramicznych. Stropy są żelbetowe, drewniana więźba dachu z pokryciem dachówką ceramiczną. Wysoką energooszczędność domu zapewnia gruba, 20-centymetrowa izolacja ścian wykonana ze styropianu o podwyższonych parametrach oraz pogrubiona do 40-centymetrów, wykonana z wełny mineralnej izolacja termiczna dachu.

W tym samym celu polepszono również izolację podłogi parteru i zastosowano specjalne, ciepłe okna.

Projekt zawiera również szereg rozwiązań instalacji, których zastosowanie pozwoli dodatkowo oszczędzić energię (gruntowy wymiennik ciepła i wentylacja mechaniczna z rekuperacją) bądź też pozyskać energię odnawialną z promieni słonecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny