Szafa od serca - podaruj swoim rzeczom drugie życie i pomóż potrzebującym

Sponsorem akcji specjalnej jest Carrefour Polska Sp. z o.o.
Nietrafiona sukienka, zapominany sweterek czy bluzka. Każdy z nas ma w szafie dobre, często nowe rzeczy, do których się nie przekonał i ich nie nosi. Często zastanawiamy się co z nimi zrobić, zwłaszcza, gdy potrzebujemy miejsca na nową garderobę. Doskonałym pomysłem jest akcja „Szafa od serca” Galerii Zielone Wzgórze w Białymstoku, w ramach której zbierane są używane ubrania, które następnie zostaną odświeżone i przekazane do placówki opiekuńczo-społecznej - Centrum Pomocy Samarytanin w Białymstoku. Ta z kolei przekaże je swoim podopiecznym.

Podarowanie swoim używanym ubraniom drugiego życia i wsparcie przy okazji osób potrzebujących to najlepszy sposób na rozstanie się z odzieżą, której już nie potrzebujemy. To nie tylko pomoc dla innych, ale też mądre podejście do niemarnowania rzeczy, które można jeszcze wykorzystać. Dziś takie działanie są bardzo pożądane. Bo choć przed pandemią liczba osób korzystających z pomocy społecznej w Polsce spadała, to problemy gospodarcze wywołane przez Covid-19 sprawiły, że znów więcej osób zgłasza się do ośrodków pomocy społecznej. Z raportu pt. „Wpływ pandemii COVID-19 na społeczeństwa Polski, Włoch, Francji i Niemiec” wynika, że około 1/3 Polaków deklaruje pogorszenie sytuacji materialnej.

Na te aktualne problemy nakładają się też zmiany w podejściu Polaków do przedmiotów używanych. Przestaliśmy uważać, że korzystanie z rzeczy z „drugiej ręki” to wstyd. Sięga po nie już ponad połowa z nas, a jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju, tyle samo osób oddaje używane przedmioty, których już nie potrzebuje za darmo. Nadal najchętniej kupujemy używane samochody, ale aż 43 proc. z nas decyduje się na zakup używanych książek i ubrań. Używane produkty przestały być czymś gorszym, zyskują zwolenników, nie tylko z powodu niższych cen. Coraz częściej liczy się nie samo posiadanie rzeczy, tylko skorzystanie z niej i oddanie dalej. To jednocześnie przeciwdziałanie marnotrawstwu i w konsekwencji zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Wspomniane potrzeby i trendy zaowocowały bardzo ciekawą akcją w galeriach handlowych należących do Carrefour Polska. Dzięki „Szafie od serca” w trzy majowe soboty: 8, 15 i 22, od godz. 11 do 19 używane ubrania można przynieść m.in. do Galerii Zielone Wzgórze w Białymstoku. Punkt odbioru odzieży da się łatwo znaleźć, gdyż jest to duża szafa odzieżowa z motywem otwierającego się serca i neonem z nazwą akcji. Im więcej ubrań zostanie zebranych tym większą pomoc zyskają podopieczni placówki opiekuńczo-społecznej - Centrum Pomocy Samarytanin w Białymstoku. A osoby, które przekażą swoje rzeczy, poza sprawieniem komuś radości mogą liczyć na miłe niespodzianki. Galeria przygotowała dla nich kupony zniżkowe i upominki: okolicznościową, ekologiczną torbę z logo akcji oraz karty przedpłacone na zakupy w centrum handlowym.

- Zebrane ubrania trafią do punktu pomocy doraźnej Centrum Pomocy Samarytanin. Następnie odzież czy obuwie będą wydawane potrzebującym – tłumaczy Sebastian Wiśniewski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Wiosna to tradycyjnie czas robienia porządków po zimie, w tym roku wyjątkowo trudnej i długiej. Do tego zwyczaju nawiązuje akcja w Galerii Zielone Wzgórze w Białymstoku. Dlatego w majowe soboty warto wybrać się tam wybrać, odnaleźć „Szafę od serca” i wrzucić coś na jej półki. Bo nasz niepotrzebny sweterek może stać się dla kogoś bardzo potrzebną ochroną przed chłodem.

Materiał oryginalny: Szafa od serca - podaruj swoim rzeczom drugie życie i pomóż potrzebującym - Gazeta Współczesna

Dodaj ogłoszenie