Szachy: Aleksandra Chmielecka mistrzynią powiatu

Paweł Trochim ptrochim@poranny.pl tel. 85 711 22 87
Niektóre pojedynki trwały bardzo krótko a niektóre były zacięte i wymagały sporo cierpliwości wśród zawodników Fot. LUKS Orient Sokółka
Mistrzostwo i dwa wicemistrzostwa wywalczyli przedstawiciele LUKS Orient Sokółka na Mistrzostwach LZS powiatu sokólskiego w szachach.

Od 4 do 6 lutego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sokółce na Osiedlu Zielonym 2 odbyły się Otwarte Mistrzostwa LZS Powiatu Sokólskiego. Turniej objęty był patronatem Firmy Metal-Fach Sokółka, będącej fundatorem nagród uczestnikom zawodów.

W zawodach startowało 41 szachistów reprezentujących: Sokółkę, Suchowolę, Białystok, Wojewodzin, Mońki, Zabłudów, Bielsk Podlaski i Grodno. Podczas mistrzostw zostały rozegrane dwa turnieje na dystansie 7 rund z tempem gry po 1 godzinie na partię i na zawodnika. W turnieju A grali seniorzy i juniorzy powyżej 10 lat, w grupie B startowali przedszkolacy i juniorzy do lat 10.

Mistrzem szachowym LZS Powiatu Sokólskiego na 2011 rok w grupie A został Aleksander Smirnov z Białorusi z wynikiem 6,5 pkt., drugi był Radosław Oleksza z 5,5 pkt. z LUKS Orient Sokółka, a trzeci Tomasz Zoch z 5,0 pkt. z Bielska Podlaskiego.

Grupę B wygrał Piotr Jakub Lewicki z 6,5 pkt. (także LUKS Orient Sokółka . Srebrno zdobył Michał Kulfon z 6,0 pkt. z MDK w Białymstoku, a brąz - Damian Galewski z 5,5 pkt. SP nr 3 w Sokółce.

Mistrzem LZS Powiatu Sokólskiego wśród kobiet została Aleksandra Chmielecka z 4,5 pkt. z LUKS Orient Sokółka, srebro wywalczyła Aleksandra Kozaczyńska z 4,0 pkt., brąz przypadł w udziale Darii Szymaniak z 3,5 pkt., obie zawodniczki reprezentowały SP nr 3 w Sokółce.

Podczas turnieju siedmioro tenisistów zdobyło kategorie szachowe:

IV kategorię wywalczyła Julia Borowska i Krzysztof Świderski
V kategorię uzyskali: Aleksandra Uściłko, Alicja Daszuta, Zabłocki Maciej, Adam Uściłko i Szymon Kułak.

- Z satysfakcją możemy stwierdzić, że szachy zaczynają być coraz bardziej zauważalne przez społeczeństwo lokalne. Na turnieje organizowane przez nasz klub przyjeżdżają zawodnicy z całego województwa, a nawet z Białorusi. Z ogromną radością przyjmujemy do naszego klubu coraz młodszych szachistów - mówi Barbara Chmielewska, opiekunka sokólskiego klubu.

LUKS Orient Sokółka istnieje kilka lat. Z roku na rok widać olbrzymie postępy. Jego zawodnicy osiągają dobre wyniki nie tylko w lokalnych zawodach, ale równie dobrze prezentują się w województwie oraz w silnie obsadzonych turniejach rozgrywanych w kraju.