System zarządzania ruchem w Białymstoku rejestruje wykroczenia. Mandatów nikt nie wypisuje

Marta Gawina
Marta Gawina

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Chodzi o system zarządzania ruchem łapiący kierowców wjeżdżających na czerwonym świetle.

Od 40 do 45 samochodów dziennie rejestrują kamery na pięciu białostockich skrzyżowaniach. Nagrania nie trafiają na policję, tylko są archiwizowane przez magistrat. I to od początku roku!

Czytaj też: System zarządzania ruchem. Kamery na skrzyżowaniach nagrywają tylko niektóre miejsca

Wszystko przez zamieszanie z przepisami, które zabrały uprawnienia mandatowe straży miejskiej. Teraz ani urzędnicy, ani policjanci nie bardzo wiedzą, kto powinien sprawy wyjaśniać i karać za jazdę na czerwonym świetle. - Po zmianie przepisów nie ma żadnych regulacji w tej sprawie - mówi Kamila Busłowska z magistratu.

Z kolei policja wyjaśnia, ale tylko ubiegłoroczne wykroczenia. To ponad 20 tysięcy spraw. - Wystawiliśmy już ponad 830 mandatów, blisko 1300 wniosków skierowaliśmy do sądu. Reszta spraw jest w toku - wymienia Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

Co będzie z tegorocznymi wykroczeniami? Nie ma przepisów, które określają, jak długo można archiwizować nagrania. Prawnicy jednak przypominają, że wykroczenie przedawnia się po roku od popełnienia albo po dwóch latach od rozpoczęcia postępowania.

Zobacz też:

System zarządzanie ruchem działa. Magistrat prezentuje filmy (wideo)

Do wyjaśnienia jest ponad pięć tysięcy nagrań. Tylu kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle zostało zarejestrowanych od początku tego roku na pięciu białostockich skrzyżowaniach.

Nagrania są na razie archiwizowane przez Zarząd Dróg Miejskich. Czy i kiedy trafią do policji? Odpowiedzieć na to pytanie nie potrafią ani urzędnicy, ani funkcjonariusze.

- System nadzoruje miasto. Nie mam informacji, kiedy i jak miałyby trafić do nas te nagrania - mówi podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji.

- Wcześniej to straż miejska zajmowała się analizą zdjęć i wystawianiem wezwań do zapłaty. Po zmianie przepisów, od 1 stycznia 2016 roku, odebrano jej takie uprawnienia. Wtedy to wszystkie sprawy, które zostały przez strażników rozpoczęte, ale niedokończone zostały przekazane policji. Teraz, po zmianie przepisów, nie ma żadnych regulacji w tej sprawie - odpowiada Kamila Busłowska z magistratu.

Urzędnicy czekają na ruch ministerstwa spraw wewnętrznych. Szybko się nie doczekają. - W tej chwili nie są prowadzone prace dotyczące fotoradarów czy rejestratorów. Natomiast pewnie policja będzie te sprawy kończyła - mówi nam Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

Tak stało się ze zdjęciami kierowców, którzy zostali złapani na czerwonym świetle w ubiegłym roku. Do policji trafiło ponad 20 tysięcy nagrań nie tylko z pięciu skrzyżowań, ale też z dwóch, nieczynnych już fotoradarów. I to funkcjonariusze wysyłają mandaty.

- Wystawiliśmy ich ponad 830, blisko 1300 wniosków skierowaliśmy do sądu. Reszta spraw jest w toku - podkreśla podinsp. Baranowski.

Co będzie z tegorocznymi wykroczeniami? Jak długo mogą być archiwizowane? Okazuje się, że konkretnych wytycznych nie ma. Potwierdza to białostocki prawnik Bartosz Wojda. - Faktycznie na ma takiego limitu czasowego, bo nie ma przepisu, który by to określał - mówi nam.

To nie oznacza, że wykroczenie popełnione w tym roku może zostać ukarane na przykład za pięć lat. - Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok - cytuje kodeks wykroczeń Bartosz Wojda.

Przypomina jednocześnie, że jeżeli wszczęto postępowanie, to są dwa lata na jego zakończenie. Inaczej sprawa się przedawni.

Pewne jest, że większość białostockich kierowców zaakceptowała rejestratory. Te działają od maja 2015 roku. Na początku nagrywały nawet 230 samochodów każdego dnia. Teraz rejestrują ok. 40-45 wykroczeń dziennie. Najczęściej kierowcy łamią przepisy na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II oraz ulicy gen. Sikorskiego.

Tu działa system

Rejestratory wjazdu na czerwonym świetle działają na pięciu białostockich skrzyżowaniach. Przedstawiamy konkretne ulice:

aleja Jana Pawła II - ulica Konstytucji 3 Maja - ulica Sikorskiego

ulica Miłosza - ulica Piastowska

ulica Popiełuszki - ulica Hetmańska

ulica Popiełuszki - ul. Sikorskiego

ul. Antoniuk Fabryczny - ul. Gajowa

Materiał oryginalny:

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

j
józek
W dniu 15.06.2016 o 09:22, wsztok_fm napisał:

Wystarczy grupa posłów i.d.i.o.t.ó.w tyle, że mających większość i to co jest konieczne staje się bezużyteczne. Tylko dlatego, że inicjatorzy "akcji" mieli nadzieję, że tym mykiem zapewnią sobie głosy kierowców łamiących prawo. Na szczęście, zgodnie z definicją i.d.i.o.t.y przeliczyli się.Podobnie było z funkcjonującymi w całym cywilizowanym świecie przepisem o ustąpieniu pierwszeństwa pieszemu przed przejściem. Wystarczył jeden pocieszny  senator i Polska wraca w koleiny zad.u.p.i.a.

MĄDRALO ile wypdków zanotowano gdy był czynny I po zafoliowaniu APARATU DO ROBIENIA ZDJEC na Kleeberga ?

a
aspirant barowy
W dniu 15.06.2016 o 14:46, gość napisał:

 40-45 samochodów dziennie, takich mamy idealnych kierowców w mieście, a tak się chwalą na forum jacy to oni praworządni. Ale w końcu mają to co chcieli, mogą jeździć na czerwonym bezkarnie, to tak jak ci od parkowania, walczą o to żeby nie płacić w płatnej strefie, kolejni praworządni, tylko żądają od innych a nie od siebie.

Trzeba pamiętać, że to tylko na tych z zapisem wykroczeń. Na wszystkich pozostałych, takich "mistrzów" kierownicy można liczyć w setkach.

Hulaj dusza kamer nie ma, choć czasami trafi się lokomotywa albo drzewo albo TIR..

G
Gość
W dniu 15.06.2016 o 14:46, gość napisał:

Nie no to jest chyba jakaś pomyłka, przecież to rowerzyści jeżdżą na czerwonym, nie kierowcy samochodów, w żadnym wypadku.40-45 samochodów dziennie, takich mamy idealnych kierowców w mieście, a tak się chwalą na forum jacy to oni praworządni. Ale w końcu mają to co chcieli, mogą jeździć na czerwonym bezkarnie, to tak jak ci od parkowania, walczą o to żeby nie płacić w płatnej strefie, kolejni praworządni, tylko żądają od innych a nie od siebie.

Na początku działania systemu było chyba 200-300 kierowców dziennie. Więc system działa. Zwiększył bezpieczeństwo.

g
gość

Nie no to jest chyba jakaś pomyłka, przecież to rowerzyści jeżdżą na czerwonym, nie kierowcy samochodów, w żadnym wypadku.

40-45 samochodów dziennie, takich mamy idealnych kierowców w mieście, a tak się chwalą na forum jacy to oni praworządni. 

Ale w końcu mają to co chcieli, mogą jeździć na czerwonym bezkarnie, to tak jak ci od parkowania, walczą o to żeby nie płacić w płatnej strefie, kolejni praworządni, tylko żądają od innych a nie od siebie.

c
chrupol

30 mln na system, który nie działa, w zamian zamiast systemu zielonej fali, mamy czerwoną falę, kasa z EU wydana ale co my z tego mamy ? Czy nie powinniśmy powiadomić komisji EU o niegospodarności ?

s
spac_nie_moge

a co zrobić z nocnymi wyścigami w centrum miasta? Nie można okna otworzyć ;/

Zgłoszenie na policje nic nie da ;/ kamery nawet jak złapią to i tak nikt mandatu nie dostanie

W
Witia

Za 5 lat z odsetkami też za 5 lat......Oj będzie się działo.....z torbami na żebry niektórzy pójdą.

Ale Kościołów i Cerkwi u nas dostatek.....i jako Dziad proszalny da się żyć.

w
wsztok_fm

Wystarczy grupa posłów i.d.i.o.t.ó.w tyle, że mających większość i to co jest konieczne staje się bezużyteczne. Tylko dlatego, że inicjatorzy "akcji" mieli nadzieję, że tym mykiem zapewnią sobie głosy kierowców łamiących prawo. Na szczęście, zgodnie z definicją i.d.i.o.t.y przeliczyli się.

Podobnie było z funkcjonującymi w całym cywilizowanym świecie przepisem o ustąpieniu pierwszeństwa pieszemu przed przejściem. Wystarczył jeden pocieszny  senator i Polska wraca w koleiny zad.u.p.i.a.

m
marzena

Proponuję aby tym się zajął profesor Bogusław Prokop teraz się marnuje w BKM to dzięki niemu komunikacja jeżdzi co do sekundy i BUS pasy to jego zasługa

R
Radek
W dniu 15.06.2016 o 07:55, białostoczanin napisał:

Banda nieuków z magistratu, wykombinowała, że wywalą 30 mln złotych i będą mieli kurę znoszącą złote jaja. O zmianie przepisów, można było przeczytać już duuużo wcześniej, ale nieuki z magistratu nie umieją czytać i maja inklinacje złodziejskie. Jaki efekt? Taki, że wyrzucili pieniądze w błoto, system, który miał pomagać rozładować korki, tylko je generuje (.e ciągle mówią, że monitorują, nadzorują i żadnych nieprawidłowości nie widzą). Ale tak to jest, gdy do władzy pchają się życiowi nieudacznicy i panienki przez łóżko

Oni o zmianie przepisów wiedzieli już dawno.

Cały ten system powstał żeby kilku znajomych zarobiło porządne pieniądze ,

prokuratura powinna zająć się tą sprawą .

j
ja
W dniu 15.06.2016 o 07:55, białostoczanin napisał:

Banda nieuków z magistratu, wykombinowała, że wywalą 30 mln złotych i będą mieli kurę znoszącą złote jaja. O zmianie przepisów, można było przeczytać już duuużo wcześniej, ale nieuki z magistratu nie umieją czytać i maja inklinacje złodziejskie. Jaki efekt? Taki, że wyrzucili pieniądze w błoto, system, który miał pomagać rozładować korki, tylko je generuje (.e ciągle mówią, że monitorują, nadzorują i żadnych nieprawidłowości nie widzą). Ale tak to jest, gdy do władzy pchają się życiowi nieudacznicy i panienki przez łóżko

zgadzam się w 100%

G
Gość

dobrze im tak jak chcą łapać piratów to niech postawią radiowozy a nie mandat ma przyjść wtedy jak go nikt sie nie spodziewa

w
wolny

SYSTEM jest do bicia kasy dla miasta . Nie ma wpływu na bezpieczeństwo, przykład skret w Hetmańska dla jadących od tunelu , 

Tam jest zielona strzałka ALE przed zapaleniem zielonego swiatła strzałka na ok 3 sekundy gaśnie .

I mamy jade mam strzałke , przejeżdzam zatrzymuje sie na linni zatrzymania , strzałka już zgasła , ale jej nie widzę , bo ja przejechałem ruszam i mam zdjęcie , I nie pomogą tłumaczenia bo pani Dorotka z SM na zdjęcich i filmie ma że skęciłem , i jak skręcałem nie mialem strzałki i było czerwone.

Identycznie na skrzyzowaniu JPII z Konstytucji/Sikorskiego . Tam znaczna część winnych to kierowcy komunikacji miejskiej  bo jak opisałem przejechali na strzałce , a potem po zatrzymaniu ruszyli a strzałka sie nie świeciła już .

SYSTEM POWINIEN KARAC TYCH CO EWIDENTNIE PRZEJECHALI SKRZYZOWANIE NA CZERWONYM , A NIE CO WYKONYWALI SKRET . a głównie tacy sa karani. 

Podobnie z radarem na Kleeberga ,  Tam owszem jest powód do zwolnienia ale , jedzie polski tir i zawlniał bo radar  ja jechałem za nim więc tez zwolniłem , ale z tyłu jadacy estoński tor chciał z mej osobówki zrobić parking , bo nie zwalniał iomal nie najechał. Inna sprawa , jak jedzie tir i tam zwolni do 49 km.h to ma zaraz pod górkę i z 25 ton na pace i robi sie problem.

b
białostoczanin

Banda nieuków z magistratu, wykombinowała, że wywalą 30 mln złotych i będą mieli kurę znoszącą złote jaja. O zmianie przepisów, można było przeczytać już duuużo wcześniej, ale nieuki z magistratu nie umieją czytać i maja inklinacje złodziejskie. Jaki efekt? Taki, że wyrzucili pieniądze w błoto, system, który miał pomagać rozładować korki, tylko je generuje (.e ciągle mówią, że monitorują, nadzorują i żadnych nieprawidłowości nie widzą). Ale tak to jest, gdy do władzy pchają się życiowi nieudacznicy i panienki przez łóżko

t
tdk

Interpretacja czegokolwiek przez urzędników to najczęściej zwykły "naukowy" bełkot.

A czynności wyglądają nst. Kamery bez prawa- zdjąć, policja z prawem- postawić pana, zmiana co godzinę. Policja to nie szlachta ani francuski piesek to służba (w ślubowaniu napisano) ludzie płacą (zwłaszcza rodziny zabitych!) i wymagają. Dość wożenia k.. na sygnale i łapania rowerzystów i pieszych ci bezwzględnie jako najsłabsi chronieni, w Meksyku 

w smrodzie mogą?, mogą. Przejście na czerwonym na pustej ulicy to nie naruszenie bezpieczeństwa to warunkowy logiczny tryb, tak samo przejazd rowerem na zielonym.

Panowie policjanci- woda sodowa w odstawkę, bo będziecie mieli coraz gorsze notowania.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3