System szkolnictwa w Szwecji. Szkoła podstawowa trwa...

  System szkolnictwa w Szwecji. Szkoła podstawowa trwa dziewięć klas

  Marta Gawina marta.gawina@mediaregionalne.pl tel. 85 748 95 13

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Każdy absolwent szkoły podstawowej może kontynuować naukę w wybranej przez siebie szkole średniej.

  Każdy absolwent szkoły podstawowej może kontynuować naukę w wybranej przez siebie szkole średniej. ©sxc.hu

  Aż dziewięć klas liczy w Szwecji szkoła podstawowa. Ten etap edukacji jest dla młodych Szwedów obowiązkowy. Dany przedmiot można zaliczyć, zaliczyć z wyróżnieniem albo ze specjalnym wyróżnieniem.
  Każdy absolwent szkoły podstawowej może kontynuować naukę w wybranej przez siebie szkole średniej.

  Każdy absolwent szkoły podstawowej może kontynuować naukę w wybranej przez siebie szkole średniej. ©sxc.hu

  W Szwecji obowiązkowa edukacja trwa dziewięć lat, do 16. roku życia. Dzieci rozpoczynają naukę w wieku siedmiu lat, choć do pierwszej klasy trafiają też sześciolatki, jeśli taka jest wola rodziców. Jeżeli istnieją ważne powody i zgodzi się na to samorząd, maluch może rozpocząć naukę w wieku ośmiu lat. Edukacja jest bezpłatna.

  Rok szkolny w Szwecji zaczyna się zazwyczaj pod koniec sierpnia i kończy na początku czerwca, łącznie trwa około 40 tygodni. Dzieli się na dwa semestry.

  Przez cały okres trwania nauki obowiązuje ciągły system oceny. Na zakończenie trzeciej klasy uczniowie przystępują do sprawdzianów z matematyki i języka szwedzkiego. Kolejny egzamin czeka młodych ludzi po V klasie. Wtedy sprawdzane są wiadomości z języka szwedzkiego, angielskiego oraz matematyki.

  Podobne testy przeprowadzane są na zakończenie klasy dziewiątej.

  Po dziewięciu latach nauki uczniowie otrzymują świadectwo ukończenia szkoły, na którym podane są wyniki ze wszystkich przedmiotów oraz wyniki testów państwowych.

  Na tym etapie edukacji skala ocen jest trzystopniowa: zaliczony (G), zaliczony z wyróżnieniem (VG) lub zaliczony ze specjalnym wyróżnieniem (MVG).

  Każdy absolwent szkoły podstawowej może kontynuować naukę w wybranej przez siebie szkole średniej. Ta nie jest już obowiązkowa, jednak zdecydowana większość młodych Szwedów chce się uczyć dalej.

  Nauka na tym etapie edukacji trwa zasadniczo trzy lata. Może zostać wydłużona albo skrócona w zależności od zdolności danego ucznia.

  Szkoły średnie oferują kilkanaście profili, z czego większość jest związanych z przygotowaniem do zawodu. Są też takie, które przygotowują do studiów uniwersyteckich.
  Warunkiem otrzymania świadectwa kończącego szkołę średnią jest zdanie egzaminu końcowego obejmującego język szwedzki, angielski i matematykę.

  Rekrutacja na uczelnie wyższe odbywa się na podstawie konkursu świadectw.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo