Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System eWUŚ w Podlaskiem. Bez książeczki, a z PESEL-em

Redakcja
Od stycznia do lekarza będzie nas przyjmował system eWUŚ
Od stycznia do lekarza będzie nas przyjmował system eWUŚ
W Podlaskiem ruszyło właśnie testowanie systemu eWUŚ. Za jego pomocą lekarz rodzinny lub specjalista w poradni będą mogli sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony.

150

150

tyle podlaskich placówek - z ok. 800 - zgłosiło się już do testowania eWUŚ

W weekend Czytelniczka potrzebowała pomocy lekarskiej. Głęboko skaleczyła się zardzewiałym narzędziem. Lekarz w pogotowiu zrobił zastrzyk przeciwtężcowy. W książeczce ubezpieczeniowej pacjentki brakowało aktualnej pieczątki pracodawcy. Musiała wypełnić oświadczenie, a potwierdzenie ubezpieczenia dostarczyć w ciągu tygodnia.

- Trochę to kłopotliwe, bo mieszkam na drugim końcu miasta - przyznała pani Paulina.
Od 1 stycznia przyszłego roku brak książeczki, pieczątki, druku RMUA nie będzie kłopotem. Lekarz - np. w ambulatorium, przychodni, specjalistycznej poradni, przyjmie nas, jeśli po wprowadzeniu do komputera PESEL-u, wyświetli się potwierdzenie, że jesteśmy ubezpieczeni. Potrzebny będzie też dowód osobisty.

Testowanie sytemu eWUŚ właśnie ruszyło w województwie podlaskim.

- Świadczeniodawcy nie będą mieli obowiązku weryfikowania uprawnień pacjentów poprzez eWUŚ, ale będzie to jeden z dostępnych sposobów. Działanie systemu jest proste, a świadczeniodawcy nie muszą się w szczególny sposób przygotowywać do jego wdrożenia - mówi Kamil Szestowicki z podlaskiego NFZ, koordynator eWUŚ.
Krystynie Kuleszy-Huryń, zastępcy dyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku, eWUŚ bardzo się podoba.

- Jestem za wszystkim, co jest dobre dla pacjenta. On przychodzi do lekarza po pomoc, chce wyjść z receptą i rozpocząć leczenie. Jeśli nie będzie miał książeczki, może nie zostać przyjęty lub będzie musiał ją donieść. Traci czas - mówi Krystyna Kulesza-Huryń. Dodaje, że szpital planuje dołączyć do sytemu wiosną przyszłego roku, kiedy otrzyma 80 nowych komputerów w ramach sytemu e-Zdrowie.

Są też tacy, którzy do systemu podchodzą sceptycznie, jak np. Bogdan Kalicki, szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

- Docierały sygnały, że w bazie brakuje kilkuset tysięcy numerów PESEL. Nie wierzę, żeby szybko udało się lukę uzupełnić. eWUŚ jest na pewno krokiem we właściwym kierunku, obyśmy tylko po jego wykonaniu nie stanęli nad przepaścią - ocenia dyrektor pogotowia, ale przyznaje, że złożył już wniosek do NFZ o akces do systemu.

Bożena Zawadzka, właścicielka Centrum Medycznego VitaMed, która wkrótce złoży taki wniosek, zwraca z kolei uwagę na to, że często przepływ informacji o ubezpieczeniach między np. ZUS a NFZ jest opóźniony.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny