Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców zgubił 120 tys. Podlasian

(luk)
System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców zgubił 120 tys Podlasian
System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców zgubił 120 tys Podlasian sxc.hu
Tak szacują lekarze. Od stycznia niektórzy pacjenci będą mieli problem z dostępem do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Wszystko dlatego, że nie ma ich w wykazie ubezpieczonych testowanym właśnie przez NFZ.

Każdego dnia okazuje się, że po kilku naszych pacjentów, mimo odprowadzania składek zdrowotnych, nie jest ujętych w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka rodzinna z Białegostoku.

Ostrzega: niewykluczone że takie osoby od stycznia będą musiały zapłacić za leczenie. Od nowego roku wchodzą bowiem w życie zapisy, zgodnie z którymi przy wizycie w przychodni czy szpitalu, nie będą już potrzebne potwierdzenia ubezpieczenia. Wystarczy dokument z numerem PESEL. Lekarz sprawdzi w systemie, czy jesteśmy ubezpieczeni.

I tu jest właśnie problem. Bo okazuje się, że w spisie nie ma bardzo wielu nazwisk. Lekarze szacują, że w województwie podlaskim może to dotyczyć nawet 120 tysięcy osób. W skali kraju - aż czterech milionów. Lekarze wiedzą to, bo od kilku tygodni testują nowy system.

Adam Dębski, rzecznik podlaskiego NFZ przyznaje, że do funduszu docierają sygnały o problemach ubezpieczonych pacjentów. - Po to właśnie są testy, aby zweryfikować te informacje przed końcem roku - twierdzi jednak.

Dlatego warto już teraz sprawdzić, czy widniejemy w wykazie ubezpieczonych i w razie problemów wyjaśnić sprawę. Lekarze rodzinni zalecają to zwłaszcza rodzicom. Szacuje się, że w naszym województwie może być około 30 tysięcy nieubezpieczonych dzieci.
Kto nie sprawdzi spisu, może mieć problemy w przyszłym roku podczas wizyty u lekarza. Jeśli okaże się, że w systemie nie ma naszego nazwiska, trzeba będzie pokazać dowód ubezpieczenia lub podpisać oświadczenie, że jest się ubezpieczonym. Potem to zweryfikuje NFZ. Jeżeli okaże się, że nie widniejemy w wykazie ubezpieczonych, będziemy musieli zapłacić za poradę czy leczenie.

Fundusz twierdzi, że takich nieubezpieczonych jest wielu. To często osoby, które wyjechały z kraju, albo ci, którzy korzystali z ubezpieczenia jako członkowie rodziny, ale potem je stracili. Często są nieświadomi, że nie mają prawa do bezpłatnych świadczeń.
Lekarze twierdzą jednak, że największym problemem są błędy w spisie. - Dzisiaj była pacjentka, która od 8 lat pracuje w jednym miejscu, a w systemie jej nie ma - podaje przykład dr Zabielska-Cieciuch.

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców jest testowany w całym kraju. Ma ruszyć od stycznia.

Sprawdź ubezpieczenie

Każdy może sprawdzić, czy widnieje w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych NFZ przychodząc osobiście do oddziału funduszu (Białystok, ul. Pałacowa 3) lub dzwoniąc pod nr 85 745 95 62. Prawdopodobnie w przyszłym roku wejdzie w życie system, który pozwoli pacjentom na sprawdzenie takiej informacji samodzielnie przez internet.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny