Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Tykocinie czeka na remont (wideo)

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
archiwum
Rocznie odwiedza ją 60 tys. osób. Jest szansa, że w przyszłym roku zabytkowa synagoga w Tykocinie odzyska swój dawny blask. Marszałek przyznał 145 tys. złotych na wykonanie niezbędnej dokumentacji. - Żydowska świątynia to przepiękny zabytek, o który trzeba pilnie zadbać - nie mają wątpliwości historycy i władze miasteczka.

Coś się ruszyło w sprawie długo oczekiwanego remontu synagogi. Zarząd województwa podlaskiego właśnie przyznał Muzeum Podlaskiemu 145 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji. - Podpisujemy umowę i natychmiast ogłaszamy przetarg. Chcemy wyłonić firmę, która wykona projekt i kosztorys inwestorski - podkreśla Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, do którego należy synagoga.
Przypuszcza, że dokumentacja powstanie w październiku albo listopadzie tego roku. A w przyszłym roku może rozpocząć się kapitalna renowacja obiektu. Oczywiście jeśli muzeum zdobędzie na to pieniądze.

Szef Muzeum Podlaskiego szacuje, że prace mogą pochłonąć nawet milion złotych. - Remont świątyni jest pilny. Elewacja była odnawiana ponad 20 lat temu. Konieczna jest też wymiana okien, pokrycia dachu oraz instalacji centralnego ogrzewania - wylicza Andrzej Lechowski.

Wielka synagoga w Tykocinie to druga co do wielkości żydowska świątynia w Polsce. Zbudowano ją w 1642 roku. A w październiku 2013 roku została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.

- Synagoga jest na tyle wyjątkowym zabytkiem, że przyjeżdżają podziwiać ją nie tylko wycieczki żydowskie, ale ludzie z całego świata - mówi Józef Markiewicz z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast w Tykocinie.

- To wspaniała wizytówka miasteczka - przekonuje Krzysztof Chlebowicz, burmistrz miasta. Rocznie synagogę odwiedza ponad 60 tys. turystów.

Na skansen i pałac w Choroszczy

Zarząd województwa przeznaczył także 130 tysięcy złotych na remont dachów w czterech zabytkowych drewnianych budynkach. Znajdują się one na terenie Białostockiego Muzeum Wsi. Naprawy doczekają się dachy ponadstuletniego budynku kuźni, a także dwóch inwentarskich i gajówki. Kolejna pilna sprawa to budowa sanitariatów. Bo na terenie skansenu nie ma toalet.

Natomiast 60 tysięcy złotych zarząd przyznał na wykonanie pełnej dokumentacji Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

- Wkrótce ogłosimy przetarg. Będziemy szukali firmy, która przygotuje projekt oraz kosztorys inwestorski - wyjaśnia Andrzej Lechowski.

W planach jest zrobienie izolacji fundamentów pałacyku w Choroszczy. - Są to wręcz niezbędne prace. Ile one będą kosztowały, wykaże kosztorys - wyjaśnia dyrektor Lechowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny