Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbole Niepodległości: Roman Dmowski

Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 11
Dla wielu jest to postać kontrowersyjna, ale nie można nie zauważyć jego wkładu w pojawienie się Polski na politycznej mapie świata. Roman Dmowski, obok Józefa Piłsudskiego i Ignacego Paderewskiego, uważany jest za jednego z ojców odrodzonej niepodległości po 123 latach zaborów.

Najpełniej chyba oddaje to specjalna uchwała Sejmu ze stycznia 1999 roku. Czytamy w niej: "W związku z 60. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla walki i pracy wielkiego męża stanu na rzecz odbudowania niepodległego Państwa Polskiego i stwierdza, że dobrze przysłużył się Ojczyźnie. W swojej działalności Roman Dmowski kładł nacisk na związek pomiędzy rozwojem Narodu i posiadaniem własnego Państwa, formułując pojęcie narodowego interesu. Oznaczało to zjednoczenie wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej zamieszkanych przez polską większość, a także podniesienie świadomości narodowej wszystkich warstw i grup społecznych.

Stworzył szkołę politycznego realizmu i odpowiedzialności. Jako reprezentant zmartwychwstałej Rzeczypospolitej na konferencji w Wersalu przyczynił się w stopniu decydującym do ukształtowania naszych granic, a zwłaszcza granicy zachodniej.

Szczególna jest rola Romana Dmowskiego w podkreślaniu ścisłego związku katolicyzmu z polskością dla przetrwania Narodu i odbudowania Państwa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla wybitnego Polaka Romana Dmowskiego".

Przy okazji tegorocznej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Podlaskie w swoich oddziałach przygotowało specjalne zajęcia dla dzieci, młodzieży i ich rodziców poświęcone wydarzeniom sprzed 94 lat. Od wtorku Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego zorganizowało specjalne warsztaty "Symbole Niepodległości", których celem było zapoznanie gości z historią Rzeczypospolitej zapisanej w "Galerii Wielkich Polaków".

- Wspólnie porozmawiamy o hymnie, symbolach narodowych, co one oznaczają i jakie jest ich źródło. Goście dowiedzą się, jaką rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski. Podczas wspólnej historycznej podróży, wspólnie z przewodnikiem-moderatorem spotkania, poznamy rzeźby tych wielkich Polaków, którym zawdzięczamy odzyskanie niepodległości - zapraszali organizatorzy.

Wśród wielkich Polaków zabrakło miejsca dla Romana Dmowskiego.

- Podstawą dla tych warsztatów jest Galeria Wielkich Polaków, która wyszła spod dłuta Alfonsa Karnego. O niepodległości mówiliśmy, prezentując jednocześnie wizerunki osób, które najbardziej się do niej przyczynili. Wśród tych patriotów brakuje nam, niestety, rzeźby Romana Dmowskiego - tłumaczy Ryszard Saciuk, kierownik muzeum. - Nie oznacza to jednak, że o nim zapomnieliśmy. Przywołaliśmy także o inne postaci, o których przy okazji tego święta się nie mówi. W tych dniach nie można także zapominać o Kazimierzu Pułaskim, czy prof. Janie Czochralskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny