Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa: 24 pytania, czyli wszystko co chcesz wiedzieć o wirusie

Źródło: U. S. Centers for Disease Control and Prev
Jak dochodzi do zakażenia grypą
Jak dochodzi do zakażenia grypą Źródło: U. S. Centers for Disease Control and Prev
Świńska grypa - bać się czy nie? Jakie są objawy? Czy można je pomylić ze zwykłym przeziębieniem? Najważniejsze fakty przedstawia dr Anna Parfieniuk z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Jak dochodzi do zakażenia grypą
Jak dochodzi do zakażenia grypą Źródło: U. S. Centers for Disease Control and Prev

Jak dochodzi do zakażenia grypą
(fot. Źródło: U. S. Centers for Disease Control and Prev)

1. Dlaczego epidemia wybuchła w Meksyku?

Wirus uległ mutacji, zaczął się przenosić najpierw między zwierzętami, potem przeszedł na ludzi. W Meksyku tyle osób zmarło prawdopodobnie ze względu na brak odpowiedniej opieki medycznej.

2. Jak niebezpieczny jest wirus? Do czego może prowadzić?

Może powodować łagodne objawy, jak przy lekkiej infekcji grypowej. Niektóre przypadki zarażeń mogą jednak przebiegać bardzo ciężko i nawet prowadzić do śmierci. Jest to wynik skomplikowanego zapalenia płuc, a w efekcie także uszkodzenia innych organów - serca, mózgu.

3. Kto jest najbardziej narażony na działanie wirusa?

Chorują przede wszystkim młode osoby. Ich układ immunologiczny jest bardzo dobrze rozwinięty. Być może bardzo intensywnie reaguje na wirusa, uszkadzając przy tym tkanki własnego organizmu. Prawdopodobnie dlatego u osób młodych choroba ma cięższy przebieg. Jednak te przypuszczenia nie mają jeszcze potwierdzenia medycznego.

4. Czy są lekarstwa, którymi można leczyć świńską grypę?

Grypę ludzką leczy się zwykłymi lekami, likwidującymi objawy. Są jednak specjalne dwa specyfiki zarezerwowane na wypadek pandemii. Zarezerwowane, bo gdyby były używane ciągle, to wirus grypy uodporniłby się na nie.

5. Czy takie lekarstwa są dostępne w Białymstoku?

Tak. Są one wykorzystywane w przypadku epidemii.

6. Czy tych lekarstw może nie starczyć dla wszystkich w przypadku epidemii?

Jeżeli chodzi o zapasy, to może ich zabraknąć. Producent zobowiązał się jednak, że w przypadku epidemii zwiększy produkcję. Laboratoria pracują obecnie pełną parą nad środkami na grypę. Firma zobowiązała się także, że w przypadku pandemii udzieli licencji na produkcję leków mniejszym przedsiębiorcom.

7. Czy szczepionka przeciw zwykłej grypie może zabezpieczyć przed świńską?

Ta szczepionka nie chroni przed wirusem świńskiej grypy. Być może łagodzi przebieg choroby.

8. Czy dla wszystkich będą miejsca w szpitalach w przypadku epidemii?

Może ich zabraknąć. Oddziały zakaźne są często zaniedbywane. Wiele z nich zostało zlikwidowanych. Na oddziale chorób zakaźnych w szpitalu w Dojlidach są 82 łóżka. Sala kwarantannowa jest tylko dla jednej osoby.

9. Jeżeli tych miejsc zabraknie?

Pacjenci, którzy obecnie przebywają na oddziale, będą przenoszeni do innych szpitali, na inne oddziały. Zarażeni wirusem, gdy poczują się lepiej, będą odsyłani do domu.

10. Jak ten wirus się przenosi?

Wirus przenosi się drogą kropelkową (przez kaszel, kichanie). Można się nim także zarazić poprzez dotykanie zainfekowanych powierzchni (klamek, stołów, kubków, naczyń, sztućców). Wtedy może się przenieść z brudnych rąk do śluzówki, jeżeli dotykamy ust, nosa, twarzy.

11. Można się zarazić, jedząc wieprzowinę?

Nie, gdy jest ona gotowana lub smażona. Surowej wieprzowiny raczej się nie je.

12. Częste mycie rąk może obniżyć prawdopodobieństwo zarażenia?

Tak. Trzeba je jednak myć bardzo dokładnie.

13. Jak uniknąć zarażenia w czasie kontaktu z osobą podejrzewaną o nosicielstwo wirusa świńskiej grypy?

Należy zachowywać podstawowe zasady higieny. Myć ręce, przedmioty, których dotykała. Starać się trzymać od niej na odległość około 1,5-2 metrów. Używać maseczek na twarz.

14. Osoba, która jest chora, może jakoś ograniczyć liczbę tych, które zarazi?

Tak. Powinna zasłaniać usta przy kaszlu i kichaniu, myć później ręce. Także nosić na twarzy maseczką. Pozostać w domu, by ograniczyć liczbę spotykanych osób.

15. Objawy świńskiej grypy są takie same jak w przypadku zwyczajnej grypy?

Tak. To kichanie, katar, wysoka gorączka, wymioty, biegunka.

16. Kiedy powinniśmy czuć się zaniepokojeni tymi objawami?

Gdy mieliśmy kontakt z kimś, kto przebywał w Meksyku lub zetknął się z takimi osobami. Dodatkowo jeśli mamy później poważne problemy z oddychaniem i wysoką gorączkę.

17. Jeżeli stwierdzimy u siebie lub członków rodziny podejrzane objawy, co należy robić?

Nie iść do pracy. Zgłosić się do lekarza rodzinnego lub wezwać go do domu. Pacjent chory na grypę może bowiem mieć poważne problemy z dotarciem do przychodni. Wiąże się to z wysoką gorączką, bólami mięśni, ogólnym rozbiciem.
Lekarz rodzinny kontaktuje się z oddziałem zakaźnym szpitala. Dopóki nie będzie pandemii, każdy chory z podejrzanymi objawami będzie hospitalizowany.

18. Każdy lekarz rodzinny będzie wiedział, co robić w przypadku podejrzenia u pacjenta objawów świńskiej grypy?

Wszyscy lekarze rodzinni powinni być poinstruowani, co robić w takim przypadku. Każdy z nich ma dysponować numerami telefonów do specjalistów z oddziału zakaźnego.

19. Czy w każdym przypadku, gdy ktoś źle się czuje, powinien skontaktować się z lekarzem?

Gdy podejrzewa, że miał kontakt z "grypą meksykańską". Trzeba do tego podejść w sposób zdroworozsądkowy. Jeżeli nie miało się kontaktu z osobami, które ostatnio wróciły z Meksyku, to można samemu leczyć objawy grypy.

20. Każdy ma inną odporność, jeżeli chodzi o możliwość zakażenia się świńską grypą?

Tak. U jednej osoby zakażenie może mieć łagodny przebieg, a u innej ciężki. Może się także zdarzyć, że jedna osoba się zarazi, a inna nie.

21. Czy można zarażać innych i nie wiedzieć, że jest się chorym?

Tak. Przy grypie ludzkiej zaraża się innych dwa dni przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów. Po ich ustąpieniu jeszcze do pięciu dni można zarażać innych. Wirus świńskiej grypy zachowuje się jak wirus grypy ludzkiej, więc ten czas zarażania może być podobny.

22. Jakie są różnice między ptasią grypą a świńską?

Ptasia grypa nie przenosiła się z człowieka na człowieka. Można się było nią zarazić od chorych ptaków. Mieliśmy do czynienia z pojedynczymi przypadkami zachorowań. Od 1997 roku zarejestrowano na świecie około 500 zachorowań. Wywoływała ona jednak u ludzi dużo cięższy przebieg niż obecny wirus. Około 60 procent zakażonych zmarło.

Świńska grypa ma łagodniejszy przebieg, jednak z łatwością przenosi się z człowieka na człowieka. Już zebrała żniwo nie mniejsze niż grypa ptasia przez 10 lat. Można się nią zarazić od chorych zwierząt, ludzi, a także prawdopodobnie od ptaków. Dlatego że w skład odmiany tego wirusa wchodzi także wirus grypy ptasiej.

23. Powinniśmy się bać?

Trzeba żyć normalnie, tylko trochę ostrożniej. Obserwować siebie i swoich bliskich pod kątem objawów grypy (gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, ogólne rozbicie, objawy żołądkowo-jelitowe). Często myć ręce. Nie mieć kontaktu z osobami kaszlącymi. Starać się dobrze odżywiać i unikać stresu.

24. A co z dużymi skupiskami ludzi - w autobusach, kinach, halach sportowych?

Teraz nie ma potrzeby unikania ich. Jeżeli jednak w Polsce zostanie stwierdzonych dużo przypadków zachorowań na świńską grypę, trzeba będzie uważać, odwoływać imprezy masowe.

Pytania zadawała: Katarzyna Michałowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny