MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święty Ogień z Jerozolimy dotarł do stolicy Podlaskiego (zdjęcia)

adek
Święty Ogień z Jerozolimy dotarł do Białegostoku
Święty Ogień z Jerozolimy dotarł do Białegostoku Kamil Timoszuk UMWP
Już po raz czwarty ten ważny dla wyznawców prawosławia symbol został sprowadzony do Polski przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Podlaskiego i organizacyjnym Kancelarii Prezydenta RP. W delegacji do Jerozolimy wzięli udział: Marek Malinowski, członek zarządu oraz radny wojewódzki Sławomir Nazaruk, którzy wraz z biskupem supraskim Andrzejem przekazali go w prawosławną Wielką Sobotę (15.04) Najprzewielebniejszemu Abp. Jakubowi, ordynariuszowi diecezji białostocko-gdańskiej.

Cud Świętego Ognia liczy sobie ponad 1500 lat. Płomień pojawia się samoistnie na Grobie Pańskim. Następnie jest rozwożony po świecie. W tym roku Święty Ogień zstąpił o 13.55 naszego czasu. Następnie polska delegacja przetransportowała go do kraju. To ogromne logistyczne przedsięwzięcie inicjowane przez Stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia. Wspierają je wierni Polskiego Kościoła Prawosławnego, a od kilku lat także Województwo Podlaskie, co podkreślał Abp Jakub:

- Jak co roku od wielu już lat dotarł do nas Święty Ogień (...). Przywiezienie ognia związane jest z koniecznością szybkiego transportu. Możliwe jest dostarczenie go tylko samolotem. Od wielu lat znajdowali się ludzie, którzy finansowali transport lotniczy. Od trzech lat wspiera nas również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Dlatego (...) chcę wyrazić wdzięczność panu marszałkowi Arturowi Kosickiemu, który był szczególnie zaangażowany w to, żeby Województwo znalazło środki finansowane na to przedsięwzięcie. I od trzech lat zarząd województwa pozytywnie rozpatruje wniosek na to dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Myślę, że wszyscy wyrażamy za to wdzięczność – mówił do wiernych zgromadzonych na Jutrzni Paschalnej w Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy.

Święty Ogień jest sprowadzany do Polski od 2010 r. W tym roku prawosławnej delegacji, która odleciała z Warszawy do Jerozolimy w piątek (14.04), przewodniczył biskup supraski Andrzej. Podczas pobytu w Izraelu delegacja m.in. wzięła udział w jutrzni Wielkiej Soboty w bazylice Grobu Pańskiego. Stamtąd święty płomień trafił do Polski.

- To dla Zarządu Województwa Podlaskiego zaszczyt, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć sprowadzenie Świętego Ognia do Polski i naszego regionu – mówił członek zarządu Marek Malinowski. – Wiemy jak wielkie ma to znaczenie dla wiernych Kościoła Prawosławnego, których tak wielu zamieszkuje Podlaskie. Życzymy im wszystkim błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Do życzeń przyłączył się radny Sławomir Nazaruk, który uczestniczył już po raz drugi w podróży do Jerozolimy. Wraz z marszałkiem Arturem Kosickim wziął udział w ubiegłorocznej delegacji do Bazyliki Grobu Pańskiego.

Przedstawiciele prawosławnych parafii, m.in. z diecezji białostocko-gdańskiej, przybyli licznie do białostockiego soboru, by w specjalnie przygotowanych lampionach zabrać Święty Ogień, a następnie zawieźć go wiernym, by był z nimi obecny w czasie nabożeństw paschalnych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny