MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Cerkwi prawosławnej. Wierni tłumnie uczestniczyli w nabożeństwach w Białymstoku i okolicy

Piotr Łozowik
Jednym z 12 wielkich świąt w Cerkwi prawosławnej jest Święto Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny czyli tzw. Uspienije lub Splenije. Tego dnia we wszystkich świątyniach odprawiane są święte liturgie i święcone dary pól. Również w Białymstoku i okolicznych parafiach wierny licznie gromadzili się w świątyniach. Zobacz zdjęcia

Duże prawosławne święto

Zaśnięcie Bogarodzicy jest ostatnim w roku liturgicznym świętem cerkiewnym z liczby dwunastu. Jest świętem nieruchomym obchodzonym 28 sierpnia (15 wg starego stylu). Tego dnia we wszystkich świątyniach odprawiane są święte liturgie i święcone dary pól, np.:

  • zboża, zioła,
  • warzywa czy owoce.

Zobacz jak wyglądały uroczystości cerkiewne:

Zdjęcia pochodzą z profili FB:

Cerkwie na Podlasiu

Na Podlasiu funkcjonuje wiele świątyń prawosławnych poświęconych Matce Chrystusa (narodzeniu, opiece czy zaśnięciu). Cerkwie pw. Zaśnięcia NMP znajdują się przykładowo w:

  • Bielsku Podlaskim, Zabłudowie,
  • Ostrowie Północnym, Czyżach,
  • Kleszczelach, Dubinach,
  • Białymstoku (na Zaściankach).

Również żeński monaster w Wojnowie jest pod wezwaniem Zaśnięcia NMP.

Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny

Przy tej okazji rolnicy dziękują za plony. Tradycja głosi, że apostołowie zamiast ciała Marii znaleźli w jej łożu ziele. Obchody święta Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy poprzedza dwutygodniowy post, zwany popularnie uspienskim. W przeddzień święta, w cerkwiach odprawiane jest całonocne czuwanie. Kapłani namaszczali wiernych poświęconym olejem. Święto zostało ustanowione w IV-V w.

Zaśnięcie zamiast śmierci

Po wniebowstąpieniu Jezusa i zesłaniu Ducha Świętego apostołowie rozeszli się w różne strony świata, by głosić ewangelię. Matka Boża została w Jerozolimie, gdzie była dla chrześcijan wzorem i umacniała ich w wierze. Na kilka dni przed końcem jej ziemskiego życia, zjawił się przed nią Archanioł Gabriel i oznajmił o nadejściu chwili, w której Syn przyjmie jej duszę.

Cerkiew Akademicka św. Marii Magdaleny w Białymstoku
Cerkiew Akademicka św. Marii Magdaleny w Białymstoku FB

Na pogrzebie Bogurodzicy zebrali się rozproszeni po świecie apostołowie. W procesji przenieśli jej ciało do Getsemanii i złożyli w grocie między grobem rodziców i grobem Józefa. Trzeciego dnia przybył do Jerozolimy apostoł Tomasz, którego nie było przy śmierci i na pogrzebie Matki Bożej. Spóźniony apostoł bardzo chciał po raz ostatni zobaczyć Bogurodzicę. Apostołowie otworzyli grób, ale nie znaleźli tam ciała Marii.

Zakłopotanym uczniom Chrystusa ukazała się Matka Boża i powiedziała: "Weselcie się. Będę zawsze modlić się do Boga i prosić mego Syna, by spełnił każdą waszą prośbę".

Kult Matki Bożej w Prawosławiu

Bogurodzica jest wśród prawosławnych wyjątkowo mocno czczona. Prócz Chrystusa to właśnie jego matka najczęściej pojawia się na ikonach.

Zobacz jak wyglądały uroczystości i kto na nie przybył:

Matka Boża jest szczytem ludzkiej świętości. Stoi ona na czele wszystkich świętych, którym kościół prawosławny oddaje cześć. Kult Bogurodzicy, istniejący od początku istnienia Kościoła, zakorzeniony jest w Piśmie Świętym oraz Tradycji, a bazuje na jej relacjach z Synem, Bogoczłowiekiem Jezusem Chrystusem (...) Kult Bogurodzicy nie służy umniejszaniu chwały oddawanej Chrystusowi, będącego źródłem wszelkiej świętości, w tym Swojej Matki, lecz potęgowaniu tej chwały. - czytamy w książce Jarosława Charkiewicza "Wybrane aspekty kultu Matki Bożej w Prawosławiu"

Fragment filmu - "Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon" - mówiący o kulcie Matki Bożej:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny