Białostockie obchody Święta Wojska Polskiego
Co roku, 15 sierpnia, w całym kraju uroczyście obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Nie inaczej jest w Białymstoku. W dniu 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która w 1920 roku zatrzymała nawałę bolszewików mieszkańcy miasta i żołnierze licznie stawili się w centrum stolicy województwa podlaskiego, by wziąć udział w głównych uroczystościach.
Te rozpoczęły się o 12.30 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poprzedziły je poranne nabożeństwa w katedrze pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy oraz w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Sprawdź:Podlascy policjanci szkolą żołnierzy Wojska Polskiego
W uroczystościach na Rynku Kościuszki wzięli udział między innymi żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kombatanci.
- Dzisiejsze święto jest wielkim wydarzeniem, szczególnie dla nas, żołnierzy, 15 sierpnia jest ciągle żywym symbolem poświęcenia, męstwa i determinacji w obronie ojczyzny. Symbolem chwały oręża polskiego oraz hołdem dla poległych w walkach o niepodległą ojczyznę - mówił podczas uroczystości płk Piotr Ciapka, dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Dowódca życzy wszystkim żołnierzom bezpiecznych powrotów do domu z każdego dnia służby i tego, by służba tak przynosiła im jak najwięcej satysfakcji.
- Dziękuję za wasz trud i za tę wielką odpowiedzialność, jaką przyjmujecie na siebie, dbając o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej - dodał płk Piotr Ciapka.
Jak podkreślał Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski, aktualnie obecność wojska w województwie podlaskim stała się codziennością.
- Obecna międzynarodowa sytuacja polityczna, wojna trwająca przeszło dwóch lat za naszą wschodnią granicą i wiążące się z nią konkretne wypadki na tejże granicy, każą nam na nowo przemyśleć kwestie związane z naszą obronnością - mówił wojewoda. - Każdy z nas, na miarę swoich możliwości zobowiązany jest do wsparcia ich codziennej służby i działań, które podejmują w naszej obronie.
Po przemówieniach odczytany został apel pamięci. Była salwa honorowa oraz symboliczne złożenie kwiatów. Uroczystości tradycyjnie zakończyła defilada wojskowa.
Zobacz też:
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?