Święto Straży Miejskiej w Białymstoku w ważną rocznicę
W Straży Miejskiej w Białymstoku zatrudnionych jest obecnie ponad 140 osób, w tym 100 strażników. Formacja funkcjonuje w stolicy regionu od 33 lat (od 1991 r. - na podstawie ustawy o Policji), ale to w 1997 r. uchwalono ustawę o strażach gminnych. Było to 29 sierpnia. Dlatego to właśnie tego dnia obchodzone jest w całej Polsce Święto Straży Miejskiej.
Czytaj też:
W Białymstoku uroczystość odbyła się przed Pałacykiem Gościnnym przy ul. Kilińskiego. Udział w niej wziął Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku Krzysztof Kolenda wraz z zastępcą, pracownicy i funkcjonariusze SM, a także zaproszeni goście, m.in.:
- wicewojewoda podlaski Paweł Krutul;
- wiceprezydenci Białegostoku: Marek Masalski, Tomasz Klim i Eliza Cybulko (to władze miasta sprawują nadzór na strażą miejską);
- prezes Wodociągów Białostockich Przemysław Tuchliński;
dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Białymstoku Andrzej Sitko; - Komendant Miejski Policji w Białymstoku insp. Łukasz Głowacki;
- Komendant Miejski PSP w Białymstoku st. bryg. Dariusz Koc;
- przedstawiciele środowisk kombatanckich.
- Codziennie stajecie na straży naszego bezpieczeństwa niosąc pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzeba. Wasza praca jest fundamentem spokoju i porządku w naszym pięknym mieście - podkreślał wiceprezydent Marek Masalski.
Z okazji święta 26 strażników miejskich zostało awansowanych na wyższe stopnie. Część odebrało je oficjalnie podczas uroczystości. 14 nowo przyjętych funkcjonariuszy złożyli z kolei ślubowanie.
Ppłk Bogdan Topór, prezes Zarządu Oddziału Krajowego Związku byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, wręczył komendantowi Straży Miejskiej w Białymstoku odznaką "2 Korpusu Polskiego" PSZ na Zachodzie.
Święto Straży Miejskiej w Białymstoku. Zadania i rosnąca liczba interwencji
Straży miejska realizuje zadania m.in. w ramach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ochrony środowiska i zwierząt oraz pilnowania porządku publicznego. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło właśnie tych obszarów. Chodzi o nieprawidłowe parkowanie, zaśmiecanie i spalanie śmierci, bezdomne zwierzęta, czy zakłócanie ciszy nocnej. W okresie zimowym strażnicy reagują także na wezwania dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia np. osób bezdomnych narażonych na wychłodzenie.
W całym 2023 r. do dyżurnego Straży Miejskiej w Białymstoku wpłynęło ponad 24 tysięcy zgłoszeń (o blisko 16 proc. więcej niż rok wcześniej). W tym roku było ich już 18 tysięcy.
- To bardzo cieszy, bo pokazuje, że mieszkańcy, którzy chcą uzyskać pomoc - w momencie, kiedy korzystają z telefonu i dzwonią do nas - tą pomoc profesjonalnie i szybko otrzymują - podkreślał komendant Krzysztof Kolenda podczas uroczystości.
Zobacz także:
W strukturze SM funkcjonują referaty specjalne, m.in. ekopatrol. Do dyspozycji funkcjonariuszy jest mobilne laboratorium do kontroli jakość powietrza w mieście (tzw. smogobus).
Strażnicy prowadzą też darmowe kursy z samoobrony dla kobiet, a także działania prewencyjne. To choćby spotkania z seniorami , dziećmi i młodzieżą (na temat bezpiecznego poruszania się po drogach, zasad pierwszej pomocy, uzależnień czy cyberprzemocy). W ub. roku w takich spotkaniach wzięło udział blisko 17 tys. białostockich uczniów.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?