MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto straży miejskiej. Nagrody i awanse dla białostockich funkcjonariuszy (zdjęcia)

(opr. MW)
Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku awansował 23 strażników, a 93 pracowników i funkcjonariuszy otrzymało nagrody za wzorową i nienaganną służbę.
Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku awansował 23 strażników, a 93 pracowników i funkcjonariuszy otrzymało nagrody za wzorową i nienaganną służbę. Wojciech Wojtkielewicz
Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku awansował w czwartek 23 strażników, a 93 pracowników i funkcjonariuszy otrzymało nagrody za wzorową i nienaganną służbę. Uroczystości odbyły się na dziedzińcu przed Pałacykiem Gościnnym przy ul. Kilińskiego.

29 sierpnia to w Polsce święto Straży Miejskiej. Zostało ustanowione w rocznicę uchwalenia ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. określającej zasady działania straży gminnej. Białostoccy funkcjonariusze z tej okazji otrzymali nagrody i awanse.

Z tej okazji na dziedzińcu przed Pałacykiem Gościnnym przy ul. J. Kilińskiego odbyła się uroczystość, podczas której nowi funkcjonariusze złożyli ślubowanie. Komendant Straży Miejskiej w Białymstoku awansował 23 strażników, a 93 pracowników i funkcjonariuszy otrzymało nagrody za wzorową i nienaganną służbę.

– Codzienna służba strażnika miejskiego to wielkie wyzwanie i trud ponoszony każdego dnia w celu poprawy jakości życia białostoczan. Straż Miejska przez wszystkie lata istnienia dynamicznie się rozwija. Skutecznie dba o porządek publiczny i bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Podejmowane przez funkcjonariuszy działania przynoszą widoczne efekty, a dzisiaj – z okazji święta strażnika miejskiego – mamy wyjątkową okazję, żeby za to szczególnie podziękować – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Straż Miejska w Białymstoku powstała 1 czerwca 1991 roku. Nadano jej wówczas statut określający m.in. organizację, cele i zadania oraz obowiązki i uprawnienia funkcjonariuszy. Przez pierwsze lata funkcjonowania białostocka Straż Miejska wpisana była w strukturę Urzędu Miejskiego i działała na takich zasadach, jak obecne departamenty. Jako odrębna jednostka budżetowa funkcjonuje od 2008 roku. Od 1998 roku straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustawy o strażach gminnych.

Memy o straży miejskiej. 29 sierpnia obchodzimy Święto Straży Miejskiej. Co o strażnikach myślą internauci?

Obecnie w Straży Miejskiej w Białymstoku zatrudnione są 154 osoby. Białostocka formacja jest największą i najprężniej działającą strażą w regionie, wciąż zyskuje nowe kompetencje. Zdobywa coraz większe zaufanie wśród mieszkańców, o czym świadczy wzrastająca z roku na rok liczba zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji. W ubiegłym roku dyżurni straży miejskiej przyjęli blisko 27 tysięcy takich zgłoszeń, a operatorzy centrum monitoringu wizyjnego miasta odnotowali ponad 5,5 tysiąca zdarzeń.

Jednym z priorytetowych działań białostockiej straży miejskiej jest sprostanie oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta ukierunkowanym głównie na poprawę bezpieczeństwa, spokoju i porządku w mieście. Straż miejska organizuje i angażuje się w wiele akcji wspierających mieszkańców, edukujących i podnoszących bezpieczeństwo. Dzięki tym działaniom miasto jest czystsze, bardziej bezpieczne i spokojne.

Białystok. Straż Miejska przenosi się z ul. Suraskiej. Nowy posterunek będzie na Nowym Świecie [zdjęcia]

Zimą białostoczanie mogą liczyć na pomoc strażników w uruchomieniu wychłodzonych aut. Patrole straży monitorują też bezdomnych i pomagają im znaleźć noclegi w domach dla bezdomnych, noclegowniach i ogrzewalniach. Kontrolują również piece w domach, w których mogą być spalane odpady. Wiosną funkcjonariusze rozdają rowerzystom kamizelki odblaskowe, spotykają się z najmłodszymi mieszkańcami miasta i uczą ich zasad bezpieczeństwa podczas drogi do szkoły i wakacyjnego wypoczynku. Strażnicy pokazują też dzieciom, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawdzają stan miejskich placów zabaw. Organizują również osiedlowe zajęcia dla seniorów. Latem dbają o bezpieczeństwo plażowiczów oraz o ład i porządek na miejskiej plaży, instruują mieszkańców rejonów zagrożonych podtopieniami, w jaki sposób postępować przed ewentualnym zalaniem, przekazują mieszkańcom ulotki informacyjno–edukacyjne i worki na piasek.

Strażnicy prowadzą też akcję pn. „Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie”. Przed rozpoczęciem roku szkolnego kontrolują rejony szkól podstawowych – sprawdzają czytelność i prawidłowość oznakowania drogowego na przejściach dla pieszych, sygnalizacje świetlne, stan barierek ochronnych. Inicjują także wiele akcji na rzecz społeczności lokalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny