Świątecznym uroczystościom w wigilię święta Spotkania Pańskiego w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. Po odczytaniu ewangelicznej perykopy Jego Eminencji dokonał poświęcenia świec. Świętej Liturgii w dniu święta przewodniczył ks. protoprezbiter Anatol Szydłowski, któremu asystowało duchowieństwo katedry.
Homilię wygłosił ks. Szydłowski, który przybliżył historyczne tło święta oraz jego znaczenie w ekonomii zbawienia rodzaju ludzkiego, wyjaśniając symbolikę światła w teologii prawosławnej. Bezpośrednio po zakończeniu św. Liturgii ponownie miał miejsce obrzęd poświęcenia świec połączony z doksologią święta.
Co to jest Spotkanie Pańskie
Spotkanie Pańskie jest jednym z dwunastu wielkich świąt cerkiewnych obchodzonym 15 lutego, czterdziestego dnia po narodzeniu Chrystusa. Zostało ustanowione na pamiątkę przyniesienia przez Bogurodzicę dzieciątka Jezus do świątyni jerozolimskiej. Chrześcijanie bardzo wcześnie zaczęli obchodzić czterdziesty dzień po narodzeniu Chrystusa, który stał się zwieńczeniem tego okresu, liturgicznie poza niego wykraczającym. Święto Spotkania Pańskiego łączy w sobie kilka wątków: ofiarowanie – zgodnie z prawem Starego Przymierza – Jezusa w świątyni oraz spotkanie Boga ze swoim ludem.
Od IV w. uroczyście obchodzono święto Spotkania w Jerozolimie, kiedy to wspominano pierwsze przybycie Chrystusa do miasta i świątyni. Na pamiątkę wydarzenia z Jerozolimy wyruszała w nocy procesja, której uczestnicy nieśli świece. Swe kroki kierowano ku Betlejem, gdzie w połowie drogi spotykano drugą procesję, która odpowiednio wcześniej wyruszyła z miasta narodzenia Chrystusa. Obie procesje łączyły się i radośnie przekraczały próg bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego.
Co to jest gromnica
Jednym z przewodnich tematów święta jest symbolika światła. Światło świecy symbolizuje Chrystusa – „światłość świata, która oświeca każdego człowieka, przychodzącego na świat” (J 1,9). W dniu święta odbywa się poświęcenie świec, które nazywane są gromnicami. Świece te przechowywane są w domach i zapalane podczas szczególnych zdarzeń takich jak: gwałtowne burze, nawałnice, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Płomień świec jest przede wszystkim symbolem Chrystusa, o którym Symeon powiedział, że to światło na oświecenie Pogan (Łk 2,32).

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?