Czy da się pogodzić potrzeby człowieka i dobro rzek? Kiedy rzeka jest zdrowa, a kiedy „choruje”? Czy rzeka może płynąc przez miasto, nie zagrażać budynkom i być w dobrej kondycji ekologicznej? Na te i inne tematy rozmawiali eksperci i pasjonaci rzek oraz mieszkańcy Białegostoku, brodząc pod prąd rzeki Białej.
Zobacz też: Fundacja Teatr Latarnia zorganizuje Święto rzeki Białej. Wygrała konkurs budżetu obywatelskiego
Mimo niezbyt sprzyjającej aury pogodowej chętni spacerowali w woderach po odcinku rzeki od parku przy ul. Włókienniczej do Galerii Jurowieckiej.
- Pomysł na taki spacer zrodził się dość spontanicznie. Ale okazuje się, że taka formuła już funkcjonuje, w kraju i świecie. Ludzie spacerują po niższych rzekach, by z perspektywy wody spojrzeć na swoje miasto. Poznają rzekę. To pozwala dostrzec co w niej pływa, rośnie, ile jest tam śmieci - mówi Mateusz Tymura, organizator spaceru z Fundacji Teatr Latarnia.
Śmieci to wciąż ogromny problemem Białej. Nie brakuje odpadów pływających, jak i spoczywających na dnie. Zaś nad brzegami rzeki można nawet odkopać wyrzucone niegdyś pralki czy lodówki! Uczestnicy spaceru przez całą trasę zbierali mniejsze śmieci do worków. Ale to kropla w morzu.
- Biała jest unikatowa z tego względu, że człowiek zniszczył ją do granic możliwości. Cała zlewni tej rzeki (czyli obszaru z którego spływa woda do Białej) jest najbardziej uszczelnionym terenem w Polsce. Woda zamiast wsiąkać, płynie do kanalizacji deszczowej, a później tą kanalizacją błyskawicznie spływa do rzeki - podkreślał dr hab. Mateusz Grygoruk z katedry Inżynierii Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zaznaczył, że nie można wyznaczyć rzece miejsca, gdzie może wylewać, że trzeba zadbać o całą dolinę.
- Ta dolina musi być miejscem, w którym infrastruktura jest dostosowana do możliwych wylewów, które tam będą występować. Będzie ich więcej z tego względu, że będziemy mieli prawdopodobnie coraz więcej nawalnych opadów, a jak obserwujemy to, co dzieje się wzdłuż rzeki i w całym mieście, czyli coraz więcej budynków, powierzchni utwardzonych, to ta rzeka w przyszłości z pewnością będzie stwarzała dużo więcej problemów - przekonuje ekspert.
Wyjątkowy spacer był ostatnim wydarzeniem w ramach "Święta Rzeki Białej", projektu dofinansowanego z Budżetu Obywatelskiego.
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?