Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto parafialne na Dojlidach. Tłumy wiernych wspominało Świętego Proroka Eliasza [ZDJĘCIA][WIDEO]

red.
Dojlidy, 2022
Dojlidy, 2022 Piotr Łozowik
Drugi sierpnia to ważny dzień dla prawosławnych, wtedy właśnie celebrowane są uroczyste nabożeństwa poświęcone Świętemu Eliaszowi, jednemu z największych proroków Starego Testamentu. Na Podlasiu jest on szczególnie czczony, a kojarzony jest z modlitwą o deszcz w czasie suszy.

Świąteczne uroczystości na Dojlidach

Jak co roku, 2 sierpnia (20 lipca wg kalendarza juliańskiego), wierni zgromadzili się na prawosławnym cmentarzu na Dojlidach aby uczestniczyć w parafialnym święcie. Parafia jak i cerkiew parafialna są pod wezwaniem Świętego Proroka Eliasza, którego wspominamy właśnie tego dnia. W tym roku na białostockiej nekropolii wokół cerkwi zgromadziły się setki wiernych. Licznie zgromadzonym duchownym przewodniczyli

  • abp białostocko-gdański Jakub
  • oraz biskup supraski Andrzej

Święty Eliasz to bardzo ważny święty. Mimo, iż jest prorokiem starotestamentowym to jego imię jest często przywoływane również w Nowym Testamencie

tłumaczył Władyka Jakub

Zobacz krótkie nagranie dzisiaj (2.08.2022) z białostockich Dojlid

Święty Prorok Eliasz

Prorok Eliasz żył w IX wieku p.n.e. Jest jedną z ważniejszych postaci Starego Testamentu. Czczony jest zarówno przez żydów, chrześcijan i muzułmanów. Piętnował upadek obyczajów, utratę wiary, głosił nadejście czasów Mesjasza.

Prorok przepowiedział królowi, iż za jego niegodziwości w ciągu najbliższych lat nie spadnie ani kropla deszczu. Po trzech i pół roku wielkiej suszy Bóg polecił aby prorok ponownie przybył do izraelskiego władcy. Lud oraz ich władca zostali nawróceni po tym jak Eliasz dzięki gorliwej modlitwie uprosił prawdziwego Boga aby spadł deszcz.

Odwołując się do tego wydarzenia wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy. Tradycja mówi, że w zabudowania ludzi łamiących ten zakaz może uderzyć nagle piorun.

Prawosławie na Dojlidach

Dojlidy powstały w XV w., w tej chwili są częścią Białegostoku. Parafia prawosławna w Dojlidach istnieje od czasu powstania osady. W 1874 prawosławny baron Rydygier wybudował na cmentarzu kaplicę-grobowiec, w którym pochował swego tragicznie zmarłego syna, a następnie swoją żonę i brata. W 1963, ze względu na wzrost liczby parafian, położono kamień węgielny pod budowę nowej, większej świątyni, która powstała na fundamentach kaplicy Rydygierów. Obecny wygląd świątynia uzyskała w 1970 roku.

Zobacz kto zjawił się w Dojlidach na Święcie Proroka Eliasza

Od 2008 roku rolę proboszcza pełni ks. Anatol Fiedoruk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna