Świetne wyniki polskich kajakarzy w ME Juniorów i U23. Aż piętnaście medali!

PS
Aż piętnaście medali wywalczyli polscy kajakarze w Mistrzostwach Europy Juniorów i U23 w sprincie kajakowym, które odbyły się w Belgradzie. Biało-czerwoni zdobyli dziewięć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy medal, a w klasyfikacji medalowej zajęli drugie miejsce, przegrywając jedynie z Węgrami. W kategorii do lat 23 przedstawiciele Polskiego Związku Kajakowego nie mieli sobie równych, zdobywając aż 13 medali.

Najjaśniejszą gwiazdą ME U23 była Katarzyna Szperkiewicz. Kanadyjkarka w Belgradzie wywalczyła aż trzy złote medale. Indywidualnie Polka była najlepsza na dystansach 200 i 500 metrów. Po raz trzeci na najwyższym stopniu podium zawodniczka stanęła wspólnie z Aleksandrą Jacewicz. Bardzo dobrą formę zaprezentowała również brązowa medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Tokio – Helena Wiśniewska. Młoda kajakarka wygrała rywalizację w jedynce na 500 m. Złudzeń rywalkom na tym samym dystansie nie pozostawiła także czwórka, w której oprócz Wiśniewskiej złoto wywalczyły Martyna Klatt, Sandra Ostrowska oraz Julia Krajewska. Polskie kajakarki zdominowały rywalizację na 500 m. W dwójce najlepsze były Klatt oraz Ostrowska.

– Cieszymy się z faktu, że nasi młodzi zawodnicy pokazali się na tle europejskiej konkurencji w tak dobry sposób. Widać, że mamy zawodników, którzy na arenie międzynarodowej mogą nam przez lata dawać wiele radości – mówi prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz. Sponsorem PZKaj jest PGE Polska Grupa Energetyczna,

Wśród panów najlepiej z Polaków wypadł Jakub Stępun, złoty medalista na w K1 na 200 m i w K2 na 500 m w duecie z Bartoszem Grabowskim. W czwórce na dystansie pół kilometra mistrzami Europy zostali Wojciech Pilarz, Piotr Morawski, Filip Weckwert i Wiktor Leszczyński. Ostatni z nich był drugi w rywalizacji na tym dystansie w jedynce. Srebrne medale z Belgradu do Polski przywiozą również kanadyjkarze Adrian Kłos i Gracjan Michalak (1000 m) oraz Norman Zezula (200 m). Juliusz Kitewski i Krystian Hołdak w C2 na 500 m byli trzeci.

Dorobek medalowy Polaków uzupełniają dwa krążki wywalczone przez juniorów. Drugie miejsce w rywalizacji na 1000 m kanadyjkarzy zajął Kacper Sierdzan, a w dwójce Eryk Wilga i Piotr Kujawa. Wielu reprezentantów kraju uplasowało się tuż za podium, na czwartych i piątych pozycjach. Młodzi kajakarze i kajakarki udowodnili, że przyszłość dyscypliny nie jest zagrożona, a wręcz przeciwnie – zapowiada się więcej niż obiecująco. Kolejny sprawdzian zawodnicy przejdą na Mistrzostwach Polski, które odbędą się na początku lipca w Bydgoszczy.