Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta wolne dla wszystkich

Marta Gawina
W II LO z BJN uczniowie wyznania prawosławnego stanowią 95 procent. Im najbardziej na prawosławne święta przydałoby się wolne.  Jeżeli będzie wolne, to te dni trzeba będzie odpracować
W II LO z BJN uczniowie wyznania prawosławnego stanowią 95 procent. Im najbardziej na prawosławne święta przydałoby się wolne. Jeżeli będzie wolne, to te dni trzeba będzie odpracować
Nie dzielmy się. Jeśli prawosławni mają wolne w czasie świąt katolickich, to niech będzie też na odwrót - mówi Andrzej Stepaniuk, dyrektor II LO z Białoruskim Językiem Nauczania w Bielsku Podlaskim. Jemu podoba się pomysł posła Lewicy Eugeniusza Czykwina, aby wszyscy mieszkańcy podlaskiego mieli wolne w prawosławne święta.

Nasze wielokulturowe województwo zasługuje na takie rozwiązanie. Zresztą podobne są w zachodniej Europie. W części Niemiec, gdzie mieszka najwięcej protestantów, jest dodatkowy dzień wolny na Święto Reformacji - przypomina Eugeniusz Czykwin.

Dwa dni za wielokulturowość

Dlatego pracuje nad zmianą ustawy o stosunku państwa do Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce.

Co może znaleźć się w projekcie? Dwa dodatkowe dni wolne: na Boże Narodzenie i Poniedziałek Wielkanocny. Skorzystaliby na tym tylko mieszkańcy naszego województwa. Za to wszyscy, niezależnie od wyznania.

- Ewentualnie myślę jeszcze o Lubelszczyźnie - przyznaje poseł Czykwin.

Ale zdaje sobie sprawę, że jego projekt może budzić obawy.

- Przede wszystkim liczę na dyskusję. Bo trzeba w końcu rozwiązać sprawę wolnego na święta prawosławne. Jeśli nie uda się wszystkim, to chociaż może uczniom - dodaje Eugeniusz Czykwin.

Święta do odpracowania

Bo na razie szkoły, które chcą mieć wolne na święta, muszą je odpracować. Z takim wnioskiem do kuratorium wystąpiło ponad 30 podlaskich szkół. Wśród nich II Liceum Ogólnokształcące z BJN.

Tu prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele są wyznania prawosławnego. Za tydzień będą świętować Boże Narodzenie. Żeby przeżyć te dni godnie, przyszli do szkoły w sobotę 20 grudnia.

- Jeszcze kilka lat temu w takich placówkach jak nasza, odpracowywanie nie było potrzebne. Wystarczyło 30 procent prawosławnych uczniów i nauczycieli, a święta były wolne. Trzy lata temu podlaskie kuratorium stwierdziło, że to niezgodne z prawem - przypomina jeden z bielskich nauczycieli.

- Ale odpracowywanie nie musi oznaczać zajęć dydaktycznych. Równie dobrze może być to wyjście do kina, zajęcia sportowe, gry i zabawy - przypomina Małgorzata Palanis, rzecznik podlaskiego kuratora oświaty. - Poza tym wolne na święta Bożego Narodzenia można odpracować nawet wiosną - dodaje.

Obecne prawo wystarczy?

- Ale to i tak jest niesprawiedliwe. Powinny być dwa dodatkowe dni wolnego. Nikt na tym nie straci - podkreślają bielscy nauczyciele.

Ale warunek jest jeden. Pomysł posła Czykwina muszą poprzeć parlamentarzyści. Co o tym rozwiązaniu sądzą podlascy? Zdania są podzielone.

- Dopóki nie znam treści projektu, nie chcę się wypowiadać. Ale oczywiście w tej sprawie trzeba szukać rozwiązania - mówi Krzysztof Putra (PiS), wicemarszałek Sejmu.

- Jestem za dniami wolnymi. Bo dzieci prawosławne nie są w niczym gorsze od katolickich. Choć obawiam się, że zaraz usłyszymy argument o krachu gospodarczym. Ale próbować trzeba - mówi Jan Kamiński z PSL.

Poparcia dla zmian trudno szukać u Jacka Żalka z PO. Jego zdaniem, pomysł Eugeniusza Czykwina to tylko chęć zdobycia poklasku. - Jak wszystko będziemy ustalać ustawami, to dojdziemy do państwa imperialis-tycznego. A w tej sprawie wystarczy dobra wola - argumentuje.

Co z gospodarką?

Pojawia się argument gospodarczy. Wielu specjalistów twierdzi, że Polska, jako kraj na dorobku, nie może sobie pozwolić na dodatkowe dni wolnego. Nawet tylko dla jednego województwa.

- Jak to policzymy ekonomicznie, zawsze wyjdzie mniejszy dochód. Ludzie mniej pracują, więc mniej wytwarzają. Z drugiej strony, Podlasie jest specyficznym regionem. Ja na przykład pracuję na Uniwersytecie na Białymstoku i święta prawosławne zawsze są tu wolne - mówi prof. Robert Ciborowski, ekonomista.

Mimo że jestem dosyć radykalnym ekonomistą uważa, że należałoby się zastanowić pomysłem Eugeniusza Czykwina.

- Chore jest na przykład to, że uczniowie w szkołach muszą odpracowywać święta - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny