MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święconka 2020. Jak poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne 12.04.2020. Błogosławieństwo - pełny tekst (zdjęcia, wideo)

(red.)
Wielkanoc 2020. Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc, jak poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne. Wzorowa święconka
Wielkanoc 2020. Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc, jak poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne. Wzorowa święconka Archiwum Polska Press
W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby Covid-19 w tym roku nie będzie święcenia pokarmów na śniadanie wielkanocne w kościołach. Wierni będą mogli zrobić to samodzielnie. Dzięki podpowiedziom episkopatu i Archidiecezji Białostockiej podpowiadamy jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc 2020, czy jak poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne. Święconka 12.04.2020

W tym roku na Wielkanoc 2020 Nie będzie zwyczajowego poświęcenia pokarmów. Biskupi zachęcają jednak, aby pobłogosławić je w rodzinach.

ŚWIĘCONKA 2020

Czytaj też: Święconka czyli o wielkanocnej tradycji słów kilka
Zgodnie z rozporządzeniem do 11 kwietnia br. (Wielka Sobota) w nabożeństwach i mszach świętych może brać udział maksymalnie pięciu wiernych.

Czytaj też: Tak nasze babcie chodziły ze święconką przed wojną

Mimo to zarówno rząd jak i władze kościelne zachęcają, by pozostać w domach, a w uroczystościach uczestniczyć duchowo za pośrednictwem mediów.

Czytaj też: Co włożyć do koszyczka ze święconką? Sprawdźcie! [lista]

Co powinno się znaleźć w koszyczku ze święconką? Sprawdźcie naszą listę, żeby o niczym nie zapomnieć!

To należy włożyć do koszyczka ze święconką. Zobacz, co symbo...

Nie będzie też możliwości poświęcenia jedzenia na Wielkanoc. Jak będzie wyglądała święconka 2020.

Nie organizuje się tradycyjnego święcenia pokarmów. Pobłogosławienia pokarmów dokonują wierni w domach przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z księgą "Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich, t. 2, Katowice 2001, nn. 1347-1350".

zarządził abp Tadeusz Wojda, Metropolita Białostocki. Jednocześnie zgodnie z kan. 87 §1 KPK, przedłużył dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 19 kwietnia 2020 roku.

- Zachęcam do uczestniczenia w przeżywaniu Świąt Wielkanocnych z Ojcem Świętym Franciszkiem, który będzie sprawował liturgie bez udziału wiernych - mówi rzecznik Episkopatu ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. - Ważne, by łączyć się z Nim duchowo. Te celebracje będą transmitowane w różnych mediach.

Czytaj też: Co włożyć do koszyczka wielkanocnego LISTA OBOWIĄZKOWA Święconka

Co trzeba włożyć do koszyczka wielkanocnego i dlaczego?Wielka Sobota tego dnia kościoły wypełniają się wiernymi. Wierni przychodzą ze swoimi koszykami wielkanocnymi, by poświęcić potrawy. Niewielu z nas przynosi jednak wszystkie produkty w święconce, które - zgodnie z tradycją - powinniśmy włożyć do koszyczka wielkanocnegoCo ma być w koszyczku wielkanocnym? Zobaczcie  na kolejnych planszach >>>

Koszyczek wielkanocny - co do niego włożyć? Oto LISTA OBOWIĄ...

**

Jak poświęcić jedzenie na Wielkanoc 2020?**

Zatem, co powinno znaleźć się wśród poświęconych pokarmów na Wielkanoc 2020?

JAJA- PISANKI - udekorowane (najlepiej malowane samodzielnie) jajka, kolorowe pisanki to podstawowy składnik święconki. Nie trzeba wkładać wszystkich przygotowanych na Wielkanoc jajek. Wystarczą dwa, trzy - żeby podczas wielkanocnego śniadania starczyło dla każdego (liczba jaj zależy od liczby uczestników śniadania). Jajko ma znaczenie symboliczne. Symbolizuje życie....

SZYNKA - podobnie jak pisanki w koszyczku znalazła się nie bez przyczyny. Szynka (czy inna wędlina) symbolizuje zdrowie i płodność. Większość rodzin wkłada do święconki szynkę wędzoną.

CHLEB - symbolizuje Ciało Chrystusa. Wkładamy go do koszyczka, by zapewnić sobie dobrobyt i pomyślność. Do święconki wkładamy kawałeczek chleba. Można chleb zastąpić bułką, a nawet bułką grahamką albo ciemnym pieczywem.

SÓL - symbolizuje oczyszczenie i prawdę

CHRZAN - symbol siły fizycznej

CIASTO - symbol umiejętności i doskonałości

BARANEK - symbol Wielkanocy

**

Jak poświęcić pokarmy na śniadanie wielkanocne 2020?**

Oto przykładowy tekst błogosławieństwa wielkanocnych pokarmów, który pochodzi z książki „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich” (Katowice 2001)

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
 
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
 
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 
Albo:
 
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
 
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 
Wszyscy: Amen.
 
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
 
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

 
Wszyscy: Amen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny