Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie ziół. Zwyczaj stary i ciągle żywy, który podkreśla, że człowiekowi potrzebna jest ozdrowieńcza moc natury

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Anna Kaczmarz/Polska Press
- Święto Matki Boskiej Zielnej, to nazwa gwarowa. W języku liturgicznym powiemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a w prawosławiu święto to nazywa się Uspienije Bohorodicy. W tradycji ludowej, mówimy o święcie Matki Boskiej Zielnej, zważywszy na fakt, że to zioła, rośliny odgrywały ogromne znaczenie. Według tradycji katolickiej święto to wypada 15 sierpnia, natomiast prawosławnej 28 sierpnia - mówi dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

W poniedziałek 15 sierpnia, będziemy obchodzić święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji znane jako święto Matki Boskiej Zielnej.

- Warto podkreślić, że jest to żywa tradycja, ale następują zmiany, gdyż nie święci się już zbóż tylko kwiaty. W kościele katolickim, czynność ta jest nawiązaniem do legendy, która głosi, że gdy Matka Boska została Wniebowzięta, to w jej grobie znaleziono dużo kwiatów i roślin ozdobnych. To stąd ma pochodzić tradycja święcenia. Znaczenie pierwotne tego święta, wskazuje na składanie ofiary z pierwocin zebranych plonów – podkreślił dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Zioła na Zielną

- Święto Matki Boskiej Zielnej, to nazwa gwarowa. W języku liturgicznym powiemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a w prawosławiu święto to nazywa się Uspienije Bohorodicy. W tradycji ludowej, mówimy o święcie Matki Boskiej Zielnej, zważywszy na fakt, że to zioła, rośliny odgrywały ogromne znaczenie – mówił dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. I dodał: - Według tradycji katolickiej święto to wypada 15 sierpnia, natomiast prawosławnej 28 sierpnia. Im dalej na wschód, co warto podkreślić, jednak w tradycji prawosławnej nie jest znany ten zwyczaj. Zatem jest to lokalna tradycja, która przetrwała do dziś.

W Polsce ta uroczystość maryjna wiązała się z zakończeniem zbioru plonów, toteż mówiono, że „na Wniebowzięcie zakończone żęcie”. Stało się więc zwyczajem święcenie plonów, przede wszystkim tego, co rosło na własnych polach i w przydomowych ogródkach.

Artur Gaweł podkreślił, że owa „dożynkowa wiązanka” musiała zawierać pokruszone kłosy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa – tzw. próżankę. Obowiązkowe były też len i groch, bób i marchew z natką, gałązka z gruszką lub jabłko, makówka i orzechy.

- W tym dniu święcimy zioła w „wiązankach dożynkowych”. W gwarze podlaskiej - najczęściej na zachodniej części Podlasia – zwą się „równiankami”, bądź też w części wschodniej „kwietkami”, głównie wśród ludności prawosławnej. W niektórych wsiach bukiety niesiono do kościoła owinięte barwną krajką, czyli takim pasem tkanym, który stanowi element stroju ludowego. Popularną formą zdobienia było też, użycie jarzębiny. Dziś co warto podkreślić, wiązanki, mają charakter typowego bukietu, składającego się z kwiatów z ogródka, rzadziej dodawane są warzywa, czy zioła - mówił dyrektor PMKL.

Nasi przodkowie przypisywali ziołom magiczną moc

Najbardziej popularnym ziołem wchodzącym w skład „wiązanki dożynkowej” była bielica, zwana też "bożym drzewkiem", czy piołun.

- Poświęcony piołun wkładano pod snopki zboża, żeby myszy nie jadły ziarna. Wierzono, również, że gdy włoży się taki piołun pod podwalinę budynku, wówczas rytuał ten ochroni przed uderzeniem pioruna. Z kole w trumnie, miał zapewnić zmarłemu ochronę przed złymi mocami. Ten zwyczaj był znany na całym Podlasiu. W skład tych ziół dodawanych do wiązanki, był również dziurawiec, bo wierzono, że ma moc odpędzania czarownic i złych duchów. Bukiet zawierał mięte pieprzową, wrotycz, ale i liście dębu – podsumował dyrektor PMKL.

W niedzielę 14 sierpnia, będzie okazja, by wziąć udział w plenerowej imprezie poświęconej tradycjom zielarskim regionu. Podczas festynu „Podlaskie ziołami pachnące” miłośnicy ziół, będą mogli m.in. zrobić zapasy na zimę.

Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny