Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Recyklingu to okazja, żeby przypomnieć o budowaniu zdrowszej przyszłości naszej planety

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Segregacja śmieci jest niezwykle ważna. Trzeba to jednak robić z głową.
Segregacja śmieci jest niezwykle ważna. Trzeba to jednak robić z głową. 123rf
Zaledwie 10 proc. odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu. Niestety obecnie zaledwie 8,6 proc. z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90 proc. wszystkich wydobywanych surowców. Czy nasza planeta to wytrzyma?

Elektrośmieci pod lupą

Z okazji Światowego Dnia Recyklingu warto wziąć pod lupę chociażby elektroodpady, ponieważ stanowią szczególne zagrożenie dla środowiska. Elektrośmieci (inaczej ZSEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) to nic innego jak zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, urządzenia AGD oraz zużyte świetlówki i LED-y, które w swojej budowie posiadają szereg substancji i tworzyw szkodliwych dla środowiska.

Według raportu Greenpeace z 2019 roku tylko około 10 proc. elektrośmieci w Polsce jest poddanych procesowi recyklingu. Warto zauważyć, że obecny system nie wpływa pozytywnie na budowę prawidłowo funkcjonującej gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem tego modelu jest przekształcenie schematu zarządzania wyrzuconymi produktami, tak aby zasoby były ponownie cyrkulowane, a realne odpady zostały znacznie zredukowane.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest najszybciej rosnącym rodzajem odpadów w Unii Europejskiej, a ponad 60 proc. tych elektrośmieci trafia na wysypiska – wynika z badań Parlamentu Europejskiego przeprowadzonego w 2022 r. Łatwo zrozumieć, dlaczego należy nadać wysoki priorytet rozwojowi gospodarki o obiegu zamkniętym.

Kupujmy, ale z rozwagą

Już na etapie zakupu urządzenia należy wziąć pod uwagę jego wpływ na środowisko. Sprzęt, który można łatwo naprawić i zmodernizować, zużywa znacznie mniej zasobów, niż wymiana całego urządzenia. Dlatego wybierając dostawcę technologii biurowych, warto poszukać takiego, który tworzy produkty tak, aby były trwałe. W połączeniu z regularną konserwacją sprawi to, że np. drukarka będzie służyć znacznie dłużej.

Tylko poprzez zwiększenie świadomości konsumentów i wywieranie nacisku na producentów można przyspieszyć konieczną transformację w kierunku gospodarki cyrkularnej. Ostatecznie, choć większość Polaków ma pozytywne podejście do recyklingu i deklaruje, że angażuje się w segregację odpadów, wciąż wyzwaniem jest zbyt niski poziom świadomości na temat gospodarki cyrkularnej i jej założeń.

Rozwiązanie stanowi edukacja decydentów, biznesu, małych i średnich przedsiębiorców oraz społeczeństwa w tym zakresie. Natomiast rolą organizacji jest przejęcie inicjatywy i pełne wykorzystanie możliwości nowego rynku. Konsumenci z pewnością docenią producentów przestrzegających zasad zrównoważonego rozwoju, skupiających się na jakości, a nie ilości wyprodukowanych urządzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Recyklingu to okazja, żeby przypomnieć o budowaniu zdrowszej przyszłości naszej planety - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny