Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi w centrum krwiodawstwa w Białymstoku. Liczba donacji krwi w RCKiK spadła tylko o procent

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
Z okazji Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi podsumowano pracę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Z okazji Światowego Dnia Honorowego Dawcy Krwi podsumowano pracę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
- Serdeczne życzenia zdrowia i satysfakcji z bycia krwiodawcą, z ratowania życia ludzkiego na co dzień. Dzisiejszy dzień jest okazją, żeby zwrócić uwagę na to, że krwiodawcy są osobami szczególnymi w naszym społeczeństwie, zasługującymi na ogromny szacunek i uznanie na co dzień, również w tych dniach, w których nie oddają krwi, a sami czasem potrzebują pomocy - mówił prof. dr hab. Piotr Marek Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku (RCKiK). 14 czerwca przed białostockim centrum krwiodawstwa odbyła się konferencja związana ze Światowym Dniem Honorowego Dawcy Krwi.

W związku z pandemią w białostockim centrum krwiodawstwa nastąpiła zmiana warunków pracy. W kwietniu i listopadzie ubiegłego roku liczba donacji krwi pełnej spadła o jedną trzecią. Pomimo tego w roku 2020 pobrano 68 763 donacje krwi. To tylko o 812 mniej niż w poprzednim roku.

- Nie mogliśmy organizować ekip wyjazdowych. O około 90 proc. spadła liczba akcji pobierania krwi na bazie naszych krwiobusów. Ale ogromną pomoc i życzliwość okazały służby mundurowe. Bardzo dużo krwi pobieraliśmy wówczas od członków straży granicznej, policji, straży pożarnej i wojsk ochrony terytorialnej. Wielki ukłon również dla krwiodawców, którzy byli odważni, nie bali się przychodzić do nas oddawać krew, nawet kiedy ten strach był ogromny przed zakażeniem, zwłaszcza na początku pandemii - mówił prof. dr hab. Piotr Marek Radziwon, dyrektor RCKiK.

W zeszłym roku, w grudniu, udało się oddać też nowy odział w Łomży. Jak dodaje dyrektor RCKiK znacznie poprawiły się tam warunki oddawania krwi. A teraz rozpoczęła się restrukturyzacja białostockiego oddziału. Ma na celu poprawę warunków przyjmowania dawców. Przebudowana została już część laboratoriów. W najbliższym czasie w planach jest przebudowa holu, poczekalni dawców, zwiększenie stanowisk do rejestracji i badania dawców oraz powiększenie całego działu pobierania. To plany na najbliższy rok.

- Chcemy żeby było więcej stanowisk, żeby dawcy mieli większy komfort oddawania krwi i składników. A także żeby mniej czasu poświęcali na ten szlachetny czyn, jakim jest dzielenie się cząstką swojego ciała - skomentował prof. Radziwon.

Przedstawiciele centrum krwiodawstwa pochwalili się również swoim udziałem w walce z pandemią. Około rok temu powstało w białostockim centrum laboratorium, które jako jedno z pierwszych w woj. podlaskim rozpoczęło badania w kierunku Covid-19. Od tego czasu wykonano w związku z tym ponad 60 tys. badań na rzecz pacjentów.

- Obecnie to laboratorium wykonuje badania nie tylko z zakresu testów PCR, ale także testy antygenowe i badanie przeciwciał na koronawirusa. Ponad rok temu rozpoczęliśmy jako jedno z pierwszych centrów w kraju pobieranie osocza od pacjentów i byliśmy dzięki wypracowanej metodzie oznaczania przeciwciał przez pierwszych kilka miesięcy w kraju jedynym ośrodkiem, który wykonywał badania na rzecz wszystkich ozdrowieńców, którzy oddawali osocze w całym kraju - zauważył Dariusz Średziński, zastępca dyrektora ds. medycznych.

Pobrano też 4 tys. donacji od ozdrowieńców do końca maja bieżącego roku. Powstało z tego 5,3 tys. dawek osocza, które w 98 proc. zostały wydane do białostockich i innych podlaskich szpitali. Osocze posłużyło do walki z pandemią, a w krytycznych punktach wspierane były szpitale również poza naszym województwem.

Na spotkaniu wspomniano także o istniejącym w Białymstoku od 2011 roku Ośrodku Dawców Szpiku. Od początku istnienia ośrodka szpik pobrano już 80 razy. W ubiegłym roku było to 18 pobrań, a w tym roku udało się już uzyskać 7 dawek. Liczba osób zarejestrowanych w rejestrze niespokrewnionych dawców komórek krwiotwórczych i szpiku w ODS RCKiK w Białymstoku to obecnie 32 439 (w tym roku zrekrutowano 1400 osób, a w roku 2020 - 2800 osób).

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny