MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania niepodległości. Patrioci zapalili znicze na cmentarzu wojskowym w Białymstoku

OPRAC.: (adek) na podst. podlaskie.eu
Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania niepodległości. Patrioci zapalili znicze na cmentarzu wojskowym w Białymstoku
Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania niepodległości. Patrioci zapalili znicze na cmentarzu wojskowym w Białymstoku Paweł Krukowski / UMWP
Setki zniczy zapłonęło w czwartkowy (10.11) wieczór na cmentarzu wojskowym w Białymstoku. Nie pominięto ani jednej żołnierskiej mogiły. To hołd oddany wszystkim tym, którzy stanęli do walki o ojczyznę podczas powstań narodowych i wojen, którzy walczyli o utrwalenie granic, oraz uczestniczyli w podziemiu antykomunistycznym. Symboliczny znicz zapalił również Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Akcję Światło Pamięci Niezwyciężonym w województwie podlaskim już po raz piąty zorganizowało Stowarzyszenie Grupa Wschód.

– To ważne przedsięwzięcie w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Dziś każdy polski żołnierz, który spoczywa na tym cmentarzu, został upamiętniony. Znajduje się tu także mnóstwo mogił wojskowych poległych bezimiennie. A przecież im również należy się nasza pamięć i cześć – mówił Marek Malinowski.

Na cmentarz wojskowy w czwartek o godz. 18. przyszło sporo młodzieży, niektórzy rodzice przyprowadzili swoje dzieci. Po raz pierwszy udział w akcji wzięła ośmioletnia Weronika, którą zachęcił do tego tata.

– Chciałam zapalić znicz żołnierzom, bo oni walczyli i zginęli za to, żeby nasz kraj był wolny – mówiła.

Ale nie tylko w Białymstoku pamiętano o bohaterach.

Jak wyjaśniał Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód, Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania niepodległości to akcja o zasięgu międzynarodowym. Jej celem jest upamiętnienie polskich bohaterów, których groby rozsiane są po całym świecie. Znicze zapalono m.in. na Litwie i w ogarniętej wojną Ukrainie. Zadbali o to mieszkający tam Polacy.

W Podlaskiem do akcji włączyło się 227 stowarzyszeń i instytucji.

Uczestniczyło w niej wiele miast i miasteczka regionu. Oprócz Białegostoku, Łomży i Suwałk, to m.in. Siemiatycze, Zambrów, Bielsk Podlaski, Brańsk, Sokółka i wiele innych miejscowości. Znicze na mogiłach leśnych zapalili pracownicy Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Dzięki temu w czwartkowy wieczór, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości w kilkuset miejscach zapłonęło kilkanaście tysięcy zniczy.

– Tym światłem spłacamy wobec poległych żołnierzy dług, którego spłacić do końca nie jesteśmy w stanie. Dług za to, że dzięki ich poświęceniu możemy żyć w wolnej Polsce – podkreślał Andrzej Bieluczyk.

W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Białegostoku, harcerze, przedstawiciele środowisk patriotycznych i służb mundurowych, a także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Światło Pamięci Niezwyciężonym w dekadę 100-lecia odzyskania niepodległości zostało objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.

Przeczytaj też:

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny