Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światło Pamięci Niezwyciężonym. Na Cmentarzu Wojskowym zapłonęło ponad 600 zniczy

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Dzisiaj na Cmentarzu Wojskowym zapłonęło 600 zniczy. To akcja "Światło Pamięci Niezwyciężonym" organizowana przez Grupę Wschód.
Dzisiaj na Cmentarzu Wojskowym zapłonęło 600 zniczy. To akcja "Światło Pamięci Niezwyciężonym" organizowana przez Grupę Wschód. Alicja Olchanowska
"Światło Pamięci Niezwyciężonym" to inicjatywa Stowarzyszenia Grupy Wschód. Dzisiaj (21 sierpnia) na Cmentarzu Wojskowym zapalono 600 zniczy i w ten sposób oddano hołd żołnierzom poległym w Bitwie o Białystok.

Grupa Wschód kontynuuje przedwojenną tradycję.

- W przeddzień świąt narodowych żołnierze odwiedzali groby swoich kolegów, którzy zginęli za ojczyznę. Ta tradycja trwała do 1939 roku. Później została ona zapomniana. My chcemy ją przypomnieć i w ten sposób spłacić dług wdzięczności poległym żołnierzom - wyjaśnia Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód.

Dzisiaj akcja "Światło Pamięci Niezwyciężonym została zorganizowana z okazji 101. rocznicy Bitwy o Białystok. Na dzisiejszą uroczystość pasjonaci historii zaprosili wszystkich mieszkańców miasta. Inicjatywę wsparł białostocki oddział IPN, który podarował im znicze. Na Cmentarzu Wojskowym pojawili się także motocykliści z Harley Davidson Podlasie Club oraz członkowie "Combat Alert" Białystok.

- Mamy ok. 600 zniczy. Zapalamy światła pamięci nie tylko na grobach żołnierzy, którzy zginęli w Bitwie o Białystok, ale też na mogiłach żołnierzy z 1939 roku oraz z podziemia niepodległościowego. Postawimy też znicz przy tablicy nieznanego żołnierza jako symbol tych, którzy walczyli, ale nie są pochowani tutaj na cmentarzu - tłumaczy Andrzej Bieluczyk.

Na początku odmówiono krótką modlitwę za zmarłych. Później Andrzej Bieluczyk opowiedział zebranym o historii cmentarza.

- Ten cmentarz w 1939 roku był całkowicie zniszczony. Miejsca pochówków są jedynie zbliżone do tych prawdziwych. Nawet chodząc po alejce możemy stąpać po żołnierzu - mówi Andrzej Bieluczyk.

Znicze były w kolorze czerwonym i białym. Ustawiono z nich flagę Polski. Następnie każdy uczestnik brał znicz i stawiał go na nagrobku.

Po zakończeniu akcji, uczestnicy przenieśli się na Cmentarz Farny, a później Cmentarz Miejski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny