Świadek Historii 2019. Krzyże Wolności i Solidarności. Nagroda Honorowa IPN Białystok

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Po latach często są zapomniani, a odegrali ważną rolę w walce z komunizmem. Żołnierze podziemia antykomunistycznego, działacze opozycji solidarnościowej. We wtorek z rąk dr Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej otrzymali Nagrodę Honorową „Świadek Historii” i odznaczenia państwowe – Krzyże Wolności i Solidarności.

Janka Werpachowska w czasach PRL związana była z opozycją demokratyczną, po ogłoszeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku była internowana. Kolportowała wydawnictwa podziemne, które przywoziła z Warszawy. 2 lipca 1983 roku została aresztowana. Kilka tygodni później zwolniono ją na mocy amnestii. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku zaczęła pracować w podlaskich mediach. Od 2005 roku była dziennikarką "Kuriera Porannego". Zmarła po ciężkiej chorobie w styczniu 2016 roku.

Nasza koleżanka redakcyjna znalazła się wśród działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy we wtorek otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności. Janka została odznaczona pośmiertnie.

Nie bronią, a odwagą i honorem walczyli z komuną. Działacze ...

- Nareszcie - wzdycha Mieczysław Szewko, mąż Janki. - Czuję się fatalnie, bo Janka mogłaby dostać Krzyż za życia, ale tak się nie stało ze względu na jakieś sprawy administracyjne. Bo papiery były złożone w 2015 roku. Mogłaby dostać odznaczenie wcześniej, jak jeszcze chorowała. A minęły cztery lata. Owszem, jest satysfakcja, ale nie taka, gdyby żona żyła - przyznał Mieczysław Szewko.

Krzyżami Wolności i Solidarności działaczy opozycji antykomunistycznej z terenu Warmii i Mazur odznaczył dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród odznaczonych jest również Krystyna Strubel, która od jesieni 1980 r. była przewodniczącą NSZZ „Solidarność” w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych Budownictwa Przemysłowego w Białymstoku. Została internowana 16 grudnia 1984 r. i umieszczona w Ośrodku Odosobnienia w Białymstoku.

- Nie walczyliśmy dla odznaczeń, ale muszę przyznać, że czekałam na to. Uważam, że jestem jedną z ostatnich z białostockich działaczy, którzy byli w zarządzie regionu "Solidarności" i dostali Krzyż - mówiła Krystyna Strubel.

Przekonuje, że wówczas warto było walczyć z systemem komunistyczny.

- Uważam, że trzeba uczyć naszą młodzież historii, żeby poznała prawdę, a szczególnie jak było po wojnie. Bo jeśli ktoś mówi, że w PRL- u tak było dobrze, to dlaczego ludzie siedzieli w więzieniach i walczyli o zmianę? - nie kryła oburzenia działaczka Solidarności.

Nagrodę z rąk dr Jarosława Szarka, prezes IPN odebrał Stanisław Żochowski, ps. "Fala". Od 1946 roku był kurierem/łącznikiem w oddziale mjr. Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara”. Do 1956 roku był więziony.

- Miałem 16 lat jak wstąpiłem do oddziału "Huzara". To była taka satysfakcja, bo w dawnych czasach ludzie wierzyli w żołnierzy podziemia, bo oni byli opiekunami, kiedy komuna nas dręczyła - opowiadał Stanisław Żochowski. - Cieszę się bardzo, że doczekałem tych lat, kiedy nasza działalność została doceniona. Bo nazywano nas bandytami.

Obecnie bierze udział w lokalnych uroczystościach patriotycznych związanych m.in. z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy upamiętniającymi ,,Huzara”.

Już po raz jedenasty w białostockim oddziale IPN przyznano Nagrody „Świadek Historii”. Spośród 18 kandydatów wyróżniono sześć osób.

- Honorujemy Krzyżami Wolności i Solidarności i Świadkiem Historii osoby, które działały na rzecz naszej pamięci i niepodległości. Ta uroczystość łączy różne pokolenia. Są działacze Armii Krajowej, podziemia antykomunistycznego. I ci najmłodsi, sprzed blisko 40 lat. To pokolenie Solidarności. Widać ten łańcuch pokoleń połączonych w zmaganiach o wolną i niepodległą Polskę, którą mamy dzisiaj. I to jest podziękowanie dla tych osób - mówił dziennikarzom dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Byli wierni ojczyźnie, nie bali się mówić prawdy. IPN uhonor...

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fakty

13.04.1945 w miejscowości Horeszkowice oddział NSZ„Sokoła” wymordował 8 przesiedleńców w tym ciężarną kobietę, którą zakopano żywcem.

A
Anders

dr.ologhodospellwork@gmail.com pomoże ci odzyskać swoją byłą żonę, byłego męża lub kogoś bliskiego, który cię opuścił i chce zwrócić taką osobę, po prostu skontaktuj się z drologhodo z jego danymi WhatsApp 2348156911977. za pomocą jego czarnej magii, którą może zwróć miłość z powrotem. skontaktowałem się z nim, aby pomóc mi rozwiązać problem, i było to łatwe jak zawsze, a on pracował dla mnie, aby odzyskać moją miłość.

Dzięki dr.ologhodospellwork naprawdę działa i działa cuda.

Q
Queen

Jest najlepszy w swojej pracy i robi to jak nikt inny, pomógł mi przywrócić żonę, która opuściła mnie kilka miesięcy temu. szukałem sposobu, aby przywrócić ją do skutku, dopóki nie natknąłem się na świadectwo tego wielkiego rzucającego zaklęcia. skontaktowałem się z nim, a on zajął się mną i zapewnił mnie, że moja żona wróci za dwa dni, on dokończy pracę i udzieliłem mu wszelkiego potrzebnego wsparcia, a za dwa dni, jak powiedział mojej żonie, wrócił. możesz skontaktować się z chubygreat z jego danymi WhatsApp 2348165965904 lub wysłać e-mail do chubygreat@gmail.com.

G
Gość

dla jaroslawa nic nie ma? :) wstyd, przeciez mówił ze jak szedl do matki do pracy , to minął 2 zomowcow:) to duzy wkład w wolnosc:)

d
dop
11 grudnia, 06:18, Gość:

Dla Piotrowicza trzeba było dać nagrodę...

Jeszcze takiego krzyza nie zrobili, takiemu bojownikowi byle czego nie dają.

G
Gość

Dla Piotrowicza trzeba było dać nagrodę...

Dodaj ogłoszenie