Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swedspan. Dziś otwarto kompleks produkcyjny w gminie Orla

informacja prasowa, opr. mf
Zakład produkcyjny płyt HDF
Zakład produkcyjny płyt HDF
Projekt o wartości 140 mln euro to jedna z największych inwestycji zagranicznych zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach.

Kompleks produkcyjny Swedspan obejmuje zakład produkcyjny ultra cienkich płyt drewnopochodnych (UT-HDF), tartak oraz zakład foliowania i przycinania płyt na wymiar. Budowa tego kompleksu od podstaw trwała mniej niż
2 lata. Zatrudnienie w nim znalazło 250 osób, z których 90 procent pochodzi z regionu Podlasia. Obecnie trwa procedura administracyjna zmierzająca do uruchomienia produkcji na pełną skalę we wszystkich zakładach należących do kompleksu.

Ultra cienkie płyty HDF produkowane w fabryce Swedspan będą wykorzystywane do produkcji lekkich mebli dla IKEA. Znajdują one zastosowanie także w takich elementach, jak dna szuflad, tylne ściany szaf i komód oraz ramy do zdjęć i obrazów. Drewno z tartaku Swedspan będzie wykorzystywane w produkcji drewnianych mebli, drzwi i okien oraz będzie dostarczane głównie do producentów współpracujących z IKEA i innych firm meblarskich
i stolarskich działających na polskim rynku.

Zakład produkcyjny ultra cienkich płyt drewnopochodnych o wysokiej gęstości (UT-HDF) będzie w stanie wyprodukować 250 000 msześc. płyt rocznie. Dodatkowo w zakładzie zostanie zainstalowana linia foliująca zintegrowana z produkcją tylnych paneli, której zdolność produkcyjna wynosi 80 000 m3 foliowanych płyt rocznie oraz linia cięcia na wymiar ze zdolnością produkcyjną 100 000 m3 rocznie. Tartak będzie w stanie wyprodukować rocznie 60 000 m3 desek.

Decyzja o uruchomieniu własnej produkcji płyt drewnopochodnych wynikła z analizy zapotrzebowania na tego typu płyty w ramach grupy IKEA, które wynosi 6 milionów m3 i można się spodziewać, że będzie nadal rosło - wyjaśnił Christian Gunther Schwarz, prezes Grupy Swedspan.

 

- Podczas rozważania optymalnej lokalizacji dla nowego kompleksu produkcyjnego Swedspan zdecydowaliśmy się na gminę Orla ze względu na jej położenie przy granicy oraz korzystne połączenia komunikacyjne z Białorusią, Ukrainą i państwami bałtyckimi, które będą naszymi głównymi dostawcami drewna - powiedział prezes. - Kolejny czynnik, który wzięliśmy pod uwagę, to sytuacja ekonomiczna Podlasia, a także ogromny potencjał tkwiący w miejscowym rynku pracy. Teraz widzimy, że była to bardzo dobra decyzja biznesowa. Jestem przekonany, że z tak silnym zespołem, jaki mamy w firmie Swedspan w Polsce, nasza inwestycja będzie się dynamicznie rozwijać w kolejnych latach.

- Jestem dumny, że jedna z największych inwestycji w Polsce w ostatnich latach została zrealizowana w gminie Orla. Już widzimy pierwsze pozytywne efekty posiadania w naszym sąsiedztwie tak ważnego partnera, jakim jest Swedspan należący do grupy IKEA - powiedział Piotr Selwesiuk, wójt gminy Orla.

Zakład produkcyjny dał już pracę 250 osobom, wspomaga rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, które świadczą usługi na jego rzecz - dodał wójt gminy Orla.

 

Maszyny zainstalowane w kompleksie zostały zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie dla Swedspan Polska przez wiodących dostawców przemysłu drzewnego z różnych krajów europejskich, takich jak Niemcy, Finlandia, Estonia i Czechy. Zastosowane w zakładzie rozwiązania pozwalają na produkcję lekkich, niskoemisyjnych, ultra cienkich płyt HDF. W fabryce Swedspan będą mogły być wytwarzane płyty HDF o grubości zaledwie 1-3 mm przy zachowaniu najwyższych parametrów jakościowych, podczas gdy obecny standard to płyty 2 mm lub grubsze.

W fabryce znajduje się najszybsza linia produkcyjna do płyt HDF, jaką kiedykolwiek wyprodukowano (o prędkości 2,1 m/s), przystosowana do szybkiego przestawiania się na produkcję różnych rodzajów ultra cienkich płyt HDF w zależności od zmieniających się zamówień klientów.

Jednocześnie płyty Swedspan będą posiadały powierzchnię optymalnie dostosowaną do dalszego lakierowania, co pozwoli na ograniczenie zużycia lakieru o około 25 proc. Dodatkowo proces produkcji pozwala zastosować specjalny system zaklejania bez użycia formaldehydu.

W tartaku firmy Swedspan wykorzystano najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania służące do sortowania i obróbki drewna o niewielkiej średnicy, natomiast w zakładzie produkcji dodanej, w którym płyty będą przycinane na wymiar i foliowane,  została zainstalowana jedna z najnowocześniejszych linii do przycinania ultra cienkich płyt HDF na wymiar.

Tartak Swedspanu

Nacisk na produkcję przyjazną dla środowiska 

Firma koncentruje się na wdrażaniu takich procesów produkcyjnych, które pozwolą na niemalże bezściekową produkcję. Ponadto emisja formaldehydu przez zakład znajduje się znacznie poniżej polskich norm. Surowiec drzewny dostarczany do zakładu będzie w 100 proc. wykorzystywany w procesie produkcyjnym. W zakładzie firmy Swedspan w gminie Orla wszystkie produkty uboczne i odpady drzewne będą trafiały do kotłowni opalanej biomasą, która całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie fabryki na energię cieplną i aż do 25 proc. jej zapotrzebowania na energię elektryczną.

Firma zamierza w jak największym stopniu wykorzystywać transport kolejowy, aby ograniczyć logistykę drogową i związaną z tym rodzajem transportu emisję CO2. W tym celu firma Swedspan wybudowała własne tory kolejowe do transportu drewna i gotowych produktów.

Kompleks produkcyjny firmy Swedspan w gminie Orla w liczbach

  • powierzchnia obiektu wynosi 60 ha
  • całkowita powierzchnia budynków wynosi 48 000 m2, a ich kubatura to 600 000 m3
  • maksymalna wysokość budynków w magazynie wysokiego składowania sięga 28 m
  • najwyższy punkt konstrukcji stalowej to 65 m
  • po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych w fabryce będzie wytwarzane 250 000 m3 płyt rocznie
  • zakład produkcji dodanej będzie w stanie wyprodukować 80 000 m3 foliowanych płyt rocznie
  • tartak będzie w stanie wyprodukować 60 000 m3 desek rocznie
  • kompleks produkcyjny zatrudnia obecnie 250 osób

Swedspan

Firma Swedspan, należąca do Grupy IKEA, to międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych. Jej głównym celem jest wytwarzanie i dostarczanie innowacyjnych, wytrzymałych, lekkich i przyjaznych dla środowiska paneli oraz płyt drewnopochodnych, które są następnie wykorzystywane do produkcji lekkich mebli dla IKEA.

Źródło: Informacja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny