MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Suwałki postawią na OZE. Relacja z konferencji w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym Polska – Wschód

Redakcja
Kwestie możliwości rozwoju odnawialnych źródeł energii w Suwałkach, a zatem przede wszystkim inwestycji w dostępne rozwiązania technologiczne: takie jak fotowoltaika, pompy ciepła czy energia wiatrowa zdominowały czwartkową konferencję w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym Polska – Wschód. W spotkaniu oprócz samorządowców uczestniczyli również eksperci zajmujący się tą tematyką, przedstawiciele firm i instytucji zaangażowanych w budowę instalacji OZE oraz osoby zajmujące się promowaniem tego rodzaju rozwiązań.

- Potrzeby energetyczne naszego kraju, regionu, ale i miasta systematycznie rosną. Przyzwyczailiśmy się do korzystania z kopalnych źródeł, ale warto pamiętać, że im większe stają się nasze potrzeby tym bliższy wydaje się być moment wyczerpania tych źródeł. Dlatego tak ważne jest, aby już teraz zadbać o bezpieczeństwo energetyczne, również poprzez dywersyfikację z udziałem OZE

– powiedział Czesław Rynkiewicz, prezydent Suwałk

- I ten kierunek jest wspierany, ale i dotowany. Gdyby nie dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii być może zainteresowanie tym zagadnieniem było by minimalne – zauważył.   

Prezydent Czesław Renkiewicz poinformował, że suwalski samorząd przygotowuje właśnie projekt, który będzie realizowany przez suwalski Park Naukowo – Technologiczny, w ramach którego mieszkańcy miasta zyskają szansę montażu dofinansowanych paneli fotowoltaicznych. - Do projektu zgłosiło się 38 właścicieli domów jednorodzinnych. Ale panele fotowoltaiczne są i będą wspomagały produkcję prądu również w obrębie obiektów użyteczności publicznej – podkreślił prezydent.

Anna Naszkiewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego przypomniała, że kwestie zielonej energii to ważne elementy tak strategii rozwoju województwa jak i Regionalnego Programu Operacyjnego. - Ważna jest nie tylko dostępność do zakupu technologii, ale równie istotne są kwestie informacji, promocji i upowszechniania tego typu rozwiązań.

Przedstawicielka samorządu województwa zaznaczyła, że OZE powinno zostać uspołecznione i usamorządowione, co oznacza, że – w jej opinii – instalacje OZE powinny znajdować się w rękach konsumentów i samorządów.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji na temat krajowych i międzynarodowych uwarunkowań rozwoju OZE w Polsce, które zaprezentował dr Grzegorz Chocian, prezes spółki Ekoton. Możliwości wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii w samorządach oraz najlepsze i najciekawsze przykłady inwestycji podejmowanych przez samorządy omówił z kolei Tomasz Koprowiak ze Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnej.

Prof. nzw. dr hab. inż. Maciej Zajkowski z Politechniki Białostockiej, reprezentujący Katedrę Elektroenergetyki, Fotoniki i Techniki Świetlnej, wygłosił referat poświęcony zagadnieniu systemów fotowoltaicznych w obszarze zurbanizowanym, na przykładzie modelowym w Politechnice Białostockiej.

Konferencja była również okazją do wręczenia nagród przyznanych przez Fundację „Ośrodek Wspierania Ekologii” za szczególną aktywność i działalność w obszarze propagowania odnawialnych źródeł energii. Była to już czwarta edycja nagrody. Decyzją kapituły, w tym roku wyróżnienia trafiły do spółki AquaEl, studencki projekt „Skąd w Polsce prąd?” oraz Grupa Optima.

Obecny na spotkaniu Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie wręczył prestiżową nagrodę przyznaną przez kapitułę organizacji - „Laur Ciepłownictwa”, która trafiła do suwalskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Dodatkowo, podczas wydarzenia zostały wręczone wyjątkowe nagrody - multimedialne tablety i czytniki e-book'ów będące wyróżnieniem w konkursie plastycznym skierowanym do uczniów szkół średnich z województwa podlaskiego, zorganizowanym przez suwalski Park Naukowo-Technologiczny.

W konkursie „Odnawialne źródła energii w naszym mieście”, który trwał od października, uczestnicy mogli wykazać się pomysłowością i talentem, przygotowując pracę plastyczną, zdjęcie przedstawiające OZE lub – co ciekawe – wykonując makietę prezentującą odnawialne źródła energii.

Organizatorem konferencji „Innowacje w energetyce. Ekoenergia kierunkiem gospodarki energetycznej miasta.”, która odbyła się w czwartek 19 listopada w Suwałkach był Park Naukowo-Technologiczny „Polska-Wschód” w Suwałkach, dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Suwałki oraz Politechnika Białostocka. Partnerem strategicznym jest Fundacja „Ośrodek Wspierania Ekologii” a partnerami wspierającymi są: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Suwałkach, AquaEl, Ciepło Systemowe, AIRON i Grupa Optima.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny