Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gadu-gadu z policjantem

Ewa Bożek
Andrzej Walczyna, rzecznik stalowowolskiej policji przyznaje, że są mieszkańcy, którzy zamiast zgłaszać problem telefonicznie, wolą napisać maila. Często wybierają Internet, bo mogą to zrobić anonimowo.
Andrzej Walczyna, rzecznik stalowowolskiej policji przyznaje, że są mieszkańcy, którzy zamiast zgłaszać problem telefonicznie, wolą napisać maila. Często wybierają Internet, bo mogą to zrobić anonimowo. E. Bożek
Nasze komendy taką możliwość dopiero rozważają. Chcą za to rozwijać komunikację poprzez pocztę elektroniczną.

Chcesz zgłosić interwencję na policję przez gg? W niektórych miastach w Polsce już jest to możliwe. Mieszkańcy Warszawy, a od kilku dni także Bytomia mogą przekazać policji informacje przez gadu-gadu. Czy na Podkarpaciu też będziemy mieć do dyspozycji policyjny numer gg?

DALEKA PRZYSZŁOŚĆ
- Rozważamy wariant wprowadzenia tego sposobu komunikowania z mieszkańcami - mówi Mariusz Skiba, rzecznik Komendy Podkarpackiej Policji. - Choć przyznam, że mamy już u siebie inne sprawdzone sposoby internetowej komunikacji, dlatego jeśli będzie gg, to na pewno nie w najbliższej przyszłości - wyjaśnia.

Podkarpaccy policjanci przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu gg chcą sprawdzić jak będzie ono działać w komendzie w Bytomiu.
MŁODYM ŁATWIEJ
W komendach powiatowych pomysł z Bytomia podoba się. - Myślę, że po wprowadzeniu gg w naszej komendzie, mielibyśmy więcej interwencji od młodzieży, która teraz powszechnie stosuje gg - wyjaśnia Andrzej Walczyna, rzecznik prasowy stalowowolskiej policji.

Dla mieleckiej policji gg to nic nowego. - Od ponad roku w ten sposób kontaktujemy się z dziennikarzami - przyznaje Wiesław Kluk, rzecznik prasowy tutejszej policji.

Jak mówi komunikacja na gg jest wygodniejsza od maili, czy telefonów, bo łączy w sobie zalety obu. - Można rozmawiać i natychmiast przesyłać załączniki z informacjami - wyjaśnia.

Kluk nie wyklucza, że numer udostępniony dziennikarzom, wykorzysta także do komunikacji z mieszkańcami, bo jak mówi każdy sposób na przybliżenie kontaktów na linii mieszkańcy-policja jest wskazana. - Oczywiście musiałoby to być poprzedzone konsultacją z komendantem powiatowym i zgodą z komendy wojewódzkiej - przyznaje.

SZUKAJĄ NAJLEPSZYCH ROZWIĄZAŃ
W komendzie wojewódzkiej usłyszeliśmy, że wprowadzenie numeru gg tak jak w Bytomiu od godziny 8 do 15 nie do końca jest dobrym pomysłem.

- Wolelibyśmy na przykład, żeby u nas gg było dostępne dla mieszkańców przez całą dobę - mówi Skiba. - Przed decyzją warto zastanowić się nad logistycznym rozwiązaniem wprowadzenia numeru gg, po to żeby on był rzeczywiście przydatny - dodaje.

Zaznacza jednak, że podkarpacka policja jako pierwsza w Polsce wprowadziła nowoczesne sposoby komunikowania z mieszkańcami. Na stronie internetowej podkarpackiej policji znajduje się specjalny adres internetowy pod hasłem "Powiadom nas", pod który wszyscy mogą zgłaszać interwencje
- Ten internetowy system kontaktowania uruchomiliśmy już w marcu 2005 roku - mówi Skiba. - Sygnałów od mieszkańców zgłaszanych mailowo jest coraz więcej. To system, który już się u nas sprawdził - przyznaje.

Do mieleckiej komendy policji trafia ich od kilku do kilkunastu miesięcznie. Zwykle dotyczą informacji o chuligańskich wybrykach i agresywnie zachowującej się młodzieży w mieście.
- Są też i takie, które dały początek sprawom kryminalnym - dodaje rzecznik Skiba.

STAWIAJĄ NA UDOSKONALANIE
Komenda stawia bardziej na udoskonalenie istniejącego systemu mailowego niż wprowadzanie nie sprawdzonego w policji gg. - Niebawem będzie można przesłać do nas mailem także zdjęcia, czy filmiki - usłyszeliśmy na koniec w komendzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie