Supraśl. Władze planują wybudowanie zbiornika retencyjnego. Burmistrz podpisał list intencyjny z ministrem gospodarki morskiej

OPRAC.: Tomasz Maleta
Ma chronić przed powodzią, skutkami suszy, ale też służyć mieszkańcom do rekreacji. I nawiązywać do tradycji XVI – wiecznego Supraskiego Systemu Wodnego. Chodzi o zbiornik retencyjny. List intencyjny w sprawie działań zmierzających do jego budowy burmistrz Supraśla i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- Supraśl od zarania jest związany z rzeką - mówił Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. – Kiedyś spławiano nią sosnę supraską, która była wykorzystywana w całej Europie do budowy masztów okrętowych. Dzięki rzece mogło się prężnie rozwijać opactwo supraskie, budując młyny, folusze i papiernię. To wszystko powstawało przy 8 ha zbiorniku wodnym (Zajmie), będącym sercem gospodarczym naszego miasta. Kiedy Supraśl przekształcił się w ośrodek przemysłowy, rzeka również była głównym motorem rozwoju. Każdy zakład korzystał z napędu wodnego, niezbędnego do rozruchu maszyn fabrycznych.

Zobacz:Wielka powódź zalała Białystok. Zobacz inne kataklizmy w dziejach miasta

Przypomniał, że choć od drugiej połowy XIX w. przechodzono stopniowo na inne rozwiązania, to woda wciąż była potrzebna do procesu technologicznego obróbki sukna. W dwudziestoleciu międzywojennym zbiornik nadal służył fabrykom, stając się również ważnym miejscem rekreacyjnym. Po wojnie wybudowano tutaj prądnicę, dzięki czemu Supraśl miał zapewnioną energię elektryczną.

- Od lat prowadziłem zatem działania, by wpisać Zajmę i prowadzący do niej 2,5 km kanał wraz z groblą do rejestru zabytku pod nazwą Supraskiego Systemu Wodnego. Udało się to zrealizować i możemy z dumą stwierdzić, że mamy w Supraślu perłę – jeden z najstarszych i jeden z najlepiej zachowanych systemów wodnych w Polsce. Bardzo nam zależy, żeby służył także współcześnie, głównie w celach retencyjnych. Jednocześnie stanowiłby ważny element uzdrowiskowy i turystyczny - tłumaczył burmistrz.

Czytaj też:Kopalnia torfu pogłębi suszę i zmieni na zawsze krajobraz

Pisemną deklarację współpracy przy podejmowaniu działań zmierzających do uratowania tego cennego obiektu złożyli w poniedziałęk [14.09.2020]: Marek Gróbarczyk minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Senator RP Mariusz Gromko, wicewojewoda Podlaski dr Tomasz Madras, Starosta powiatu białostockiego Jan Perkowski oraz burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. Był to jeden z punktów odbywającej się w Supraślu szóstej edycji Eko-Forum.

- Hasło, które chcemy spopularyzować brzmi „W każdej gminie zbiornik retencyjny”. Liczymy, że będzie to kwestia najbliższych lat, bo wszyscy potrzebujemy wody – stwierdził minister Marek Gróbarczyk. - Ta inwestycja z pewnością przysłuży się Supraślowi, pobudzi też jego dalszy rozwój turystyczny. Z pewnością będzie to dla Polaków duża zachęta do odwiedzin tego miejsca. Panie Burmistrzu, pragnę serdecznie pogratulować za tą inicjatywę.

Zobacz też:Zlot elektrycznych samochodów rozpoczął Eko-Forum

To nie jedyny zbiornik wodny, który planują podlaskie samorządy wybudować razem z Wodami Polskimi (nadzorują gospodarkę wodną).

- Kolejny powstanie w Kolnie na rzece Łabna - poinformowała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Pod względem nadzoru nad gospodarką wodną województwo podlaskie podzielone podzielone jest na dwie strefy Północną i południową. Pierwszą nadzoruje RZGW w Białymstoku. Pod swoją pieczą ma 248 sztucznych zbiorników wodnych o łącznej powierzchni 38 tys. ha.

- Należy tu zaznaczyć, ze są to zbiorniki Skarbu Państwa, samorządów oraz osób prywatnych, które mają za zadanie regulację stosunków wodnych, ale także pełnią funkcje rekreacyjną czy hodowlaną (stawy rybne) - tłumaczy rzeczniczka ZRGW w Białymstoku.

Do największych zbiorników, które są własnością skarbu państwa - administrowane przez Wody Polskie należą:

 • Rzeka Narew - Zbiornik Siemianówka
 • Powierzchnia: 3 250 ha
 • Pojemność: 59 100 tys. m3;
 • Rzeka Supraśl – Zbiornik Michałowo
 • Powierzchnia: 2,19 ha
 • Pojemność: 41 tys. m3;
 • Rzeka Brzozówka – Zbiornik Suchowola
 • Powierzchnia: 4,95 ha
 • Pojemność: 76,8 tys. m3
 • Rzeka Biebrza – Zbiornik Bobra Wielka
 • Powierzchnia: 14 ha
 • Pojemność: 250 tys. m3

Południowa część województwa podlaskiego administrowana jest przez ZRGW w Lublinie. Ma pod swym nadzorem pięć zbiorników o łącznej powierzchnia 16,73 ha,

Są to:
Zbiornik Ciechanowiec,
Zbiornik Wodny Otapy-Kiersnówek,
Zbiornik w gminie Czyżew,
Zbiornik Łopusze,
Zbiornik Lisowo

Wody Polskie przygotowują przetarg na dokumentację dla realizacji zadania inwestycyjnego „Rozbudowa istniejącego zbiornika w m. Ciechanowiec w km 15+300 rzeki Nurzec, pow. wysokomazowiecki, woj. podlaskie”.

- Rozbudowa zbiornika o pow. ok. 7 ha i poj. 140 tys. m3 jako zbiornika przepływowego znacznie ograniczy zagrożenie powodziowe Ciechanowca poprzez zwiększenie pojemności korytowej i możliwość sterowania wodami wezbraniowymi - tłumaczy Jarosław Kowalczyk, rzecznik ZRGW w Lublinie. - Jako obiekt małej retencji wpłynie korzystnie na poprawienie stosunków wilgotnościowych przyległych terenów, alimentację wody oraz wpłynie korzystnie na poprawę stanu ekologicznego istniejących ekosystemów.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2020 roku po prawie 13 latach starań oddano zbiornik retencyjny w Brańsku.

Po trzynastu latach starań na rzece Nurzec oddano do użytku ...

Drożyzna nad Bałtykiem. Lepiej wyjechać za granicę?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie