Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl: wizje rozwoju. Bulwary i Muzeum już są.

Natalia Suchocka [email protected] tel. 85 748 95 54
Bulwary nad Supraślą mogą przyciągnąć turystów
Bulwary nad Supraślą mogą przyciągnąć turystów Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Podobno ilu ludzi, tyle punktów widzenia. Najprościej się o tym przekonać, rozmawiając z przedstawicielami różnych instytucji działających w miasteczku i regionie, mających swoje wizje rozwoju Supraśla.

Niewątpliwie Supraśl to jedno z najpiękniejszych miasteczek znajdujących się na terenie województwa podlaskiego. Otulone ze wszystkich stron lasami Puszczy Knyszyńskiej, wyróżniające się czystym powietrzem i specyficznym mikroklimatem, uzyskało w 2001 r. status uzdrowiska.

- Chcielibyśmy współpracować z Uniwersytetem Medycznym, który mógłby stworzyć nowy kierunek, związany z lecznictwem uzdrowiskowym. Przy użyciu unijnych środków razem z gminą Supraśl potrafiłby zorganizować własną bazę dydaktyczną i sanatoryjną - uważa Radosław Dobrowolski, przedstawiciel Stowarzyszenia Kulturalnego Collegium Suprasliense.

Nowe inwestycje i zagospodarowywanie terenu pod budowę powodują jednak, że coraz częściej zamiast natury mamy okazję zetknąć się z kulturą, a czasem - niestety - z jej brakiem. Nie wszyscy mieszkańcy Supraśla potrafią się z tym faktem pogodzić.

- Największym problemem tego miasta są naprawiacze, którzy przyjeżdżają podziwiać jego naturalne piękno, a po jakimś czasie zaczynają główkować nad tym, jak by to wszystko usprawnić - twierdzi Wojciech Załęski, redaktor naczelny pisma "Nazukos" oraz były dyrektor Liceum Plastycznego. - Coraz częściej powinniśmy myśleć o tym, czy swoimi działaniami nie wkraczamy przypadkiem za bardzo w życie natury - dodaje Krzysztof Łaziuk, starszy specjalista do spraw ochrony przyrody w Nadleśnictwie Supraśl .

Niektórzy supraślanie uważają, że zanim zrealizuje się pewne inwestycje, należy dokładnie przebadać teren. Tego zdania jest m.in. Marek Zalewski,historyk, autor przewodnika "Supraśl - klasztor, miasto, puszcza" oraz wystawy "Supraśl. 500 lat klasztoru".

- W regionie powinny być przeprowadzone badania archeologiczne, przecież tu jest tyle skarbów do odkrycia - twierdzi naukowiec.

- Istnieje szansa, że uda nam się to zrealizować jeszcze w tym roku - dodaje Krzysztof Łaziuk.
Kilka lat temu w księgach parafialnych w Szudziałowie znaleziono kontrowersyjną informację na temat wkroczenia wojsk rosyjskich do wsi Sokołda w okresie powstania listopadowego. Wcześniej miejsce to uznawano za mogiłę powstańców styczniowych.

- Dlatego planujemy tutaj założyć również cmentarz wojskowy. Na terenie Podsokołdy, z pięknie wyodrębnionym układem typologicznym, na skarpie pod starymi dębami zostałyby odtworzone groby poległych żołnierzy. Być może uda nam się to zrealizować już za rok - mówi Krzysztof Łaziuk.
Mieszkańcy uzdrowiska mają także inne pomysły na popularyzowanie historii tego regionu. -

Zaskakującą rzeczą jest to, że przy tak bogatej przyrodzie, przy takim obiekcie, jakim jest klasztor, nie zostało jeszcze zorganizowane Muzeum Supraśla - zaznacza przedstawiciel nadleśnictwa.
- Istotną sprawą jest także umieszczenie tablic informacyjnych przed każdym supraskim zabytkiem.

Turysta ma prawo wiedzieć, że Cerkiew Zwiastowania NMP to nie to samo, co zwykła, małomiasteczkowa świątynia, ale budowla z pięćsetletnią tradycją - dodaje Radosław Dobrowolski.
Do rozwoju małego Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej w Kopnej Górze przyczynili się Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Muzeum Wojska, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, a także wojewoda podlaski oraz starosta białostocki. To na ich pomoc liczą inicjatorzy Muzeum Historii Supraśla .

- O przyszłości miasta zadecydują jego mieszkańcy - mówi Radosław Dobrowolski. - Należy zapewnić im możliwość właściwego rozwoju, aby każdy supraślanin wiedział, iż warto inwestować w pensjonaty, a gmina go będzie w tym wspierać.

Do aktywnego uczestnictwa w życiu Supraśla zachęca również Marta Szymska, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Już teraz wiadomo, że tylko w okresie wakacji odbędą się liczne imprezy, m.in. Spotkania z kulturą romską, występ w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur czy Młodzieżowy Festiwal Wokalny "Gloria".

- A to jeszcze nie koniec pomysłów. Na pozostałe przyjdzie jednak jeszcze trochę poczekać - zapewnia dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji.

Jak widać ile rozmówców, tyle wizji rozwoju Supraśla . A może warto pokusić się o jedną, która połączy prawie 5 tysięcy mieszkańców uzdrowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny