Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl. Trwają prace przy rewitalizacji parku miejskiego. W części rekreacyjnej będzie tężnia dla spacerowiczów

OPRAC.: wal
Wszystkie prace na terenie parku miejskiego (2,17 ha) prowadzone są w ramach projektu "Rewitalizacja Parku w Supraślu". Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu sięga aż 4 mln złotych. Z tego dofinansowanie unijne to prawie 3,2 miliona złotych. Zakończenie realizacji projektu przewidziano na październik 2021 roku.
Wszystkie prace na terenie parku miejskiego (2,17 ha) prowadzone są w ramach projektu "Rewitalizacja Parku w Supraślu". Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu sięga aż 4 mln złotych. Z tego dofinansowanie unijne to prawie 3,2 miliona złotych. Zakończenie realizacji projektu przewidziano na październik 2021 roku. Wojciech Wojtkielewicz
Wykonano już m.in. nasypy, żwirowanie i brukowanie nowych alejek. Położono kable oświetleniowe, wylano fundament pod słupy świetlne oraz wykonano przepusty na kable pod drogami. Położono też instalacje sanitarno-wodociągowe z przyłączami służące do podłączenia tężni solankowej i toalet. W Supraślu trwają prace przy rewitalizacji parku miejskiego. Ma nawiązywać do ogrodu ojców Bazylianów z czasów saskich.

Park miejski w Supraślu powstał w czasach króla Augusta III Sasa. Założenie ogrodowo-parkowe stworzyli ojcowie bazylianie. Ale wichura, która przetoczyła się przez Supraśl w czerwcu 2017 roku, zniszczyła park. Później odbyły się prace archeologiczne, w trakcie badań odkryto ślady alejek parkowych z XVIII w. Władze Supraśla postanowiły przywrócić dawną świetność parku.

Czytaj też: A burmistrz wyszedł i widział na własne oczy, jak to wszystko się wali

Powyrywane z korzeniami drzewa. Tak wyglądał miejski park po wichurze w czerwcu. Teraz miasto chce go odnowić.

Odtworzą zniszczony przez huragan park (zdjęcia)

Po rewitalizacji aleja główna, wieść będzie od urzędu miejskiego w stronę klasztoru. Nie dotrze jednak do niego, gdyż park i klasztor dzielą tereny należące do Cerkwi Prawosławnej, na których miejska inwestycja nie może być prowadzona.

Podzieli park na część rekreacyjną i reprezentacyjną. Na tej drugiej, na której stoi pomnik Orła Białego, odbywać się będą, tak jak to było wcześniej, uroczystości związane z celebrowaniem świąt państwowych oraz miejskich. Natomiast na części rekreacyjnej będzie można korzystać m.in. z tężni. Inną atrakcją będzie tu wiata rekreacyjna.

Park zostanie połączony jedną z alejek, z nadrzecznymi bulwarami spacerowymi, które w tym roku będą rozbudowywane, a dokładnie przedłużane w kierunku szpitala uzdrowiskowego.

- Skarpy istniejących kanałów w części reprezentacyjnej i rekreacyjnej uzyskają łagodny profil oraz zostaną obsadzone roślinnością zadarniającą i roślinami dopasowanymi do poszczególnych stref roślinności nadwodnej - czytamy w projekcie zagospodarowania parku

Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, 2021.

Supraśl. Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny. W środę 7 kw...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny