Piętnaście lat temu zmieniliśmy nawet nazwę, by pokazać, że jesteśmy bliższej naszych mieszkańców, naszych klientów – mówił w czwartek, w czasie podsumowania rankingu „Superfirmy 2013” Bogusław Samel, prezes Augustowskiej Spółdzielni Spożywczej „Społem”.

Spółdzielcy – jak co roku – zgarnęli największą pulę nagród. Bo jak podkreślali biznes odpowiedzialny społecznie jest im szczególnie bliski.

W wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej białostockiego hotelu Aristo – było ponad 90 osób – podsumowaliśmy ranking, który od czterech lat organizujemy razem z Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Białymstoku. W tegorocznej edycji współorganizatorem był Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.

I właśnie to najpierw szefowie powiatowych urzędów pracy wręczyli swoje nagrody firmom, które z powodzeniem skorzystały z funduszy pomocowych. Większość nagrodzonych to mikrofirmy, przeważnie usługowe. Otrzymały one statuetki „Kapitalny przedsiębiorca”. Dla wielu z nich – czego nie ukrywali – to było wielkie wyróżnienie, że ktoś zauważył ich pracę.
– To jest prawdziwe życie biznesowe – skomentował ich nagrody Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji im. Leopolda Kronenberga, członek zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który był gościem specjalnym naszego spotkania.

W przypadku rankingu „Superfirmy” – na podstawie przysłanych przez przedsiębiorstwa ankiet – oceniane były m.in. działanie na rzecz społeczności lokalnej, dbanie o środowisko naturalne, przyjazność miejsca pracy, przestrzeganie etyki w biznesie oraz sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. Ostatecznie kapituła konkursu zdecydowała, że tytuły „Superfimy” należą się jedenastu przedsiębiorstwom. 
– Jestem niezmiernie szczęśliwy, że znaleźliśmy się w tak zacnym gronie – mówił Sebastian Rynkiewicz, wiceprezes Thomas Consulting S.A.
– Ponad dziesięć lat temu nasza firma zaczynała mając trzech pracowników, dziś zatrudniamy ponad 200. Wspieramy naszą społeczność, bo wiemy, że ona nas potrzebuje, a my jej – stwierdził Adam Bieluczyk z wysokomazowieckiej firmy Grupa Biznes Polska – Wnorowski i Wspólnicy.
Wcześniej wszyscy mogli wysłuchać interesujących prelekcji, m.in. jak motywować pracowników, jaki jest podlaski biznesie czy jak za kilka lat będzie wyglądała komunikacja z klientem.
– Nowoczesna firma to firma społecznie odpowiedzialna – powiedział na zakończenie Krzysztof Kaczmar.
Partnerem rankingu był Bank Pekao.