Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Super SOR w szpitalu wojewódzkim: Ratunek w nowych warunkach (zdjęcia)

fot. Anatol Chomicz
Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny.
Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. fot. Anatol Chomicz
Najnowocześniejszy sprzęt, sala operacyjna, laboratorium... Tak wygląda nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy w białostockim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Otwarcie w piątek.

[galeria_glowna]

Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny.
Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. fot. Anatol Chomicz

Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny.
(fot. fot. Anatol Chomicz)

W Białymstoku są dwa - w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. To tutaj zapadają kluczowe decyzje. Czy pacjent ma trafić do szpitala, czy ma być natychmiast operowany, czy też po badaniach i obserwacji może iść do domu. To szpitalny oddział ratunkowy.

Sprzęt z najwyższej półki

Nareszcie szpital wojewódzki im. Śniadeckiego doczekał się SOR z prawdziwego zdarzenia. W piątek zostaje oddany do użytku.

- Teraz szpital spełnia wszelkie normy i kryteria wymagane przez Ministerstwo Zdrowia - podkreśla Zdzisław Gołaszewski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w tym szpitalu.

Nowy SOR wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. Ma salę operacyjną, salę resustacyjną (to tu ratowane jest życie), laboratorium, gipsownię, pracownię RTG i USG. Jest tutaj dziesięć łóżek, w tym dwa na sali intensywnej terapii.

Pacjent w nowym SOR może być hospitalizowany nawet 72 godziny, aż się ustabilizuje jego stan. Dzięki temu łóżka na innych szpitalnych oddziałach nie są blokowane.

Lepiej i pacjentom, i lekarzom

- Teraz będzie się nam zdecydowanie lepiej pracować. Wcześniej było ciasno i nam, i pacjentom - mówi Barbara Suszko, zastępca pielęgniarki oddziałowej na SOR. - Przede wszystkim mamy lepszy sprzęt, lepsze warunki.

Budynek SOR został w ciągu roku dobudowany do starej izby przyjęć. A ta została już wcześniej wyremontowana i zmodernizowana. Jest połączony z oddziałem intensywnej terapii czy tomografii komputerowej, piętro wyżej.

Dobudowa nowego budynku kosztowała 4 mln zł. Pieniądze na to pochodziły z kontraktu wojewódzkiego. Natomiast na sprzęt i wyposażenie szpital musiał wziąć 4,5 mln zł kredytu, który poręczony został przez marszałka i zarząd województwa.

A miesięcznie do szpitala wojewódzkiego zgłasza się 5 tysięcy chorych - na oddziały i do przychodni. Codziennie w ramach ostrego dyżuru na SOR trafia 130 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny