Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sufity - Podwieszane, napinane, gięte...

Wojciech Nowicki
Gra światła i cienia, zastosowanie oświetlenia w różnych kolorach, zmiana rzeczywistych barw materiałów.... Sufit podwieszany  pomoże nam stworzyć nowe, atrakcyjne oblicze każdego pomieszczenia. Na zdjęciu: systemy sufitowe Knauf.
Gra światła i cienia, zastosowanie oświetlenia w różnych kolorach, zmiana rzeczywistych barw materiałów.... Sufit podwieszany pomoże nam stworzyć nowe, atrakcyjne oblicze każdego pomieszczenia. Na zdjęciu: systemy sufitowe Knauf. Fot. Knauf
Każdy, kto choć raz odwiedził Barcelonę, z pewnością zapamiętał łukowato powyginane bryły budynków zaprojektowanych przez Antonio Gaudiego. Po takiej podróży powrót do "kwadratowej", szarej rzeczywistości, nie jest przyjemny. Ale nietrudno dziś wzbogacić o ciekawe skosy, fale czy kopuły architekturę własnego mieszkania. Świetnie nadają się do tego płyty gipsowo - kartonowe.

Od dawna stosowane w biurach, na sufity podwieszane coraz częściej decydujemy się w naszych domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Powodów jest kilka. Przede wszystkim, oprócz praktycznych aspektów takiego sposobu zagospodarowania przestrzeni, sufit podwieszany może przyjąć w zasadzie dowolny kształt. A tym samym optycznie zmienić pomieszczenie - powiększyć, podwyższyć lub obniżyć.

Płyta gipsowo - kartonowa bowiem może być gięta zarówno na sucho jak i na mokro. Jednak ciekawy wygląd to nie jedyny atut podwieszanego sufitu - tak samo ważna jest również funkcjonalność tego rozwiązania.

Wielkie możliwości

Systemy sufitowe pozwalają nie tylko zakryć niedoskonałości stropów.
- To także doskonałe miejsce do montowania opraw oświetleniowych, kratek wywiewnych wentylacji i klimatyzacji wyjaśnia inżynier Wiesław Szymanowicz, właściel Zakładu Remontowo-Budowlanego w Białymstoku.

Osłonią i ukryją mało estetyczną plątaninę całego systemu rur i instalacji, bez których nie może istnieć obecnie żaden budynek. Zaczynając choćby od połączeń kablowych poszczególnych elementów zestawu kina domowego.

Ale w dużej mierze swą popularność sufity podwieszane zyskały, ponieważ dobrze tłumią dźwięki.

- W pomieszczeniu, w którym jest zamontowany i wypełniony np. wełną mineralną sufit, nie ma pogłosu, a dźwięki są przyjemne dla ucha - mówi inżynier.

Dlatego nie może się bez nich obejść pokój do ćwiczeń na jakimś instrumencie muzycznym czy sala kina domowego. Ale także przydadzą się w kuchni, bardzo "dźwiękotwórczym" pomieszczeniu. W sypialni zaś izolujący hałas sufit z pewnością korzystnie wpłynie na jakość nocnego wypoczynku.

Prosty jak sufit

Na sufit podwieszany potrzeba miejsca. Wykonuje się je zatem z płyt przymocowanych do metalowej konstrukcji podwieszanej do sufitu na krótkich wieszakach. Można też płyty położyć na ruszcie - konstrukcji składającej się z metalowych profili, łączników oraz wieszaków - przytwierdzonym bezpośrednio do stropu.

W gotowym systemie musimy jeszcze zaszpachlować miejsca łączenia płyt, a także oszlifować i zagruntować powierzchnię. Rezultat: gotowy do malowania, gładki sufit.
Do instalacji rusztu nie trzeba wyszukanych narzędzi. Wystarczy młotek, nożyce do blachy, nóż do tapet, taśma miernicza, kombinerki, wiertarka. Przyda się też ktoś do pomocy.

Tylko jak uzyskać wspomniane już skosy, fale i łuki?

- Standardowa płyta gipsowo-kartonowa jest sztywna - mówi specjalista. - Daje się jednak, po wykonaniu nacięć z jednej strony, złamać. Nacięcia mogą być wykonane fabrycznie, przez producenta albo - w przypadku cienkich płyt - na miejscu budowy. Można też zwilżać płytę, aż będzie wystarczająco elastyczna, by uformować z niej pożądany kształt. Metod jest wiele.

- Ale najprościej do wykonania sufitów przestrzennych używać gotowych kształtek - radzi inż. Szymanowicz. - Każdy taki element przykręca się do rusztu. Miejsca łączenia przykrywamy taśmą do spoinowania, szpachlujemy, szlifujemy i malujemy.
Za najprostszy sufit podwieszany (wraz z robocizną) zapłacimy około 55 zł za metr kwadratowy. Bardziej skomplikowane kształty i wyższe jakościowo materiały podrażają koszt całej inwestycji - od 60-70 zł/mkw. do nawet 120 zł/mkw.

Światło w domu

Przy projektowaniu pomieszczenia pamiętajmy też o oświetleniu. Powinno umożliwiać nam dobre widzenie w każdym miejscu pokoju. Źródła światła mogą być montowane w oprawach wbudowanych w sufit lub tuż pod nim, przylegając do jego płaszczyzny. Lampy wbudowane w sufit dobrze doświetlą i nie zburzą - w przeciwieństwie do dekoracyjnych opraw wiszących - stylistyki wnętrza. Najlepszy rezultat przynosi podkreślenie linii sufitu szeregiem niewielkich opraw punktowych lub światłem ukrytym pomiędzy poziomami sufitów. Poszczególne płaszczyzny podkreślone są wówczas światłem pośrednim, czyli odbitym.

Sufity podwieszane pomagają również zaoszczędzać energię. Otóż odpowiednio dobrane płyty posiadają wysoki współczynnik odbijania światła. Dzięki temu, przy minimum światła elektrycznego i wykorzystaniu promieni słonecznych możliwe jest stworzenie bardzo jasnego pomieszczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny