Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku: Pietruk, Sakowicz, Maksim, Gajda-Deszczka, Łukaszuk

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Magdalena Pietruk, Natalia Sakowicz, Piotr Maksim, Paulina Gajda-Deszczka i Michał Łukaszuk dostali stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku.

Pięcioro młodych twórców z Białegostoku ma czas do końca 2019 roku, by wykorzystać pieniądze ze stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Białegostoku na swoje twórcze pomysły.

Natalia Sakowicz, autorka świetnego monodramu "Pobudka" teraz ma 15 tys. zł na spektakl o roboczym tytule "Oddaleńcy".

Natalię Sakowicz fascynuje twórczość Bolesława Leśmiana.

- Punktem wyjścia do pracy i główną osią przedstawienia będzie pytanie czy poprzez badanie doświadczeń cielesności, zwłaszcza w formach granicznych, które tak fascynowały Leśmiana, można dotrzeć do istoty człowieczeństwa - duszy - opowiada stypendystka prezydenta Białegostoku. - Pośród licznych typów leśmianowskich postaci najbardziej interesuje nas postać „kaleki”, gdyż to właśnie jej doświadczenia szczególnie skłaniają nas do rozważań nad sensem ludzkiego życia.

To będzie teatr przeznaczony dla młodzieży i widzów dorosłych.

- Jednym z najważniejszych zagadnień w poezji Leśmiana jest rytm mówiący o ciągłym ruchu, cykliczności przyrody, a także o zmienności naszego bytu - kontynuuje Natalia Sakowicz.

Dlatego ważniejszymi środkami wyrazu przy realizacji spektaklu będzie muzyka i ruch. W pracę nad projektem zaangażowany jest Maciej Cempura, który skomponuje autorką muzykę, a także weźmie udział w przedstawieniu jako aktor i muzyk. Reżyserią zajmie się sama Sakowicz. Będzie też odpowiedzialna za ruch sceniczny i grę aktorską. Bardzo ważna będzie także wizualna strona spektaklu.

- Na potrzeby projektu powstanie autorska scenografia i formy lalkowe, które pomogą w plastycznym zobrazowaniu takich doświadczeń ciała jak kalectwo czy rozkład - zapowiada Natalia Sakowicz.

Magdalena Pietruk dostała 10 tys. zł na projekt pn. „Kolekcja mody inspirowana folklorem, sztuką i kulturą tradycyjną Białostocczyzny”. Znana jest ze stworzenia marki Xoroshe.

Piotr Maksim przekonał komisję do muzycznego projektu „Białystok City”. Na ten cel otrzyma 7 tys. zł.

Paulina Gajda-Deszczka, autorka projektu muralu Wiecznik Białostocki teraz ma szansę zrealizować projekt pn. „Ślady Białostockiej Moderny”. Graficzka otrzyma na ten cel 8 tys. zł.

Michał Łukaszuk za całe 10 tys. zł ma do końca roku przygotować „Postnowoczesny klincz. Performance literacko-muzyczny”.

Do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęły 24 wnioski w sprawie przyznania stypendium artystycznego młodym twórcom na II półrocze tego roku. Po przeprowadzeniu oceny formalnej stwierdzono, że 7 wniosków nie spełnia kryteriów regulaminowych. Następnie 17 wniosków – tych, które spełniały kryteria formalne – zaopiniowała siedmioosobowa komisja.

Skład komisji oceniającej wnioski:

  • Konrad Sikora – muzyka/recenzent muzyczny/Radio Akadera (przewodniczący komisji),
  • Jacek Malinowski – teatr/Białostocki Teatr Lalek,
  • Małgorzata Niedzielko – sztuki wizualne/rzeźbiarka, nauczyciel Liceum Plastycznego im. A. Grottgera w Supraślu,
  • Justyna Sawczuk – literatura/Książnica Podlaska,
  • Edyta Mozyrska – reprezentant Prezydenta Miasta/dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu UM,
  • Karol Konrad Masztalerz – reprezentant Rady Miasta Białystok,
  • Dominika Korobacz – reprezentant Prezydenta Miasta/Referat Kultury UM.

Na podstawie prac komisji Prezydent Białegostoku podjął decyzję o przyznaniu 5 stypendiów na drugie półrocze 2019 roku, na łączną kwotę 50 tys. zł.

Stypendia dla młodych twórców są przyznawane od 2007 roku. Łączna wartość wsparcia dla 15 młodych stypendystów w 2019 r. to 177 tys. zł. W styczniu stypendia roczne oraz półroczne (na I półrocze) na łączną kwotę 127 tys. zł otrzymało dziesięciu młodych twórców.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny