Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2021 dla profesjonalnych twórców (lista)

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2021 dla profesjonalnych twórców
Trzynastu twórców profesjonalnych otrzyma roczne stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku na rok 2021. Dzięki temu z miejskim wsparciem zostaną zrealizowane różnorodne projekty, np. fotograficzne, muzyczne i teatralne. Do stypendystów trafi łącznie 170 tys. zł.

W wyznaczonym terminie do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło 49 wniosków w sprawie przyznania stypendiów artystycznych twórcom profesjonalnym na 2021 r. Na początku przeszyły one ocenę formalną – 8 z nich nie spełniło kryteriów regulaminowych. Kolejnych 41 wniosków, na łączną kwotę 747 tys. zł, złożonych zostało w dziewięciu dziedzinach. Najwięcej, po osiem, dotyczyło muzyki i literatury. Zgłoszenia zostały zaopiniowane przez komisję stypendialną.

Prezydent Białegostoku, uwzględniając opinię komisji, podjął decyzję o przyznaniu 13 stypendiów artystycznych osobom profesjonalnie zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Stypendystami zostali:

 • Bożena Elżbieta Grzybek, w dziedzinie: sztuki wizualne, projekt „Okrągła trzydziestka” – 14 tys. zł.
 • Tomasz Brański, w dziedzinie: sztuki wizualne, projekt „Nora Ney i Stare Kino w przedwojennym Białymstoku” – 13 tys. zł.
 • Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, w dziedzinie: sztuki wizualne, projekt „Spacerownik rodzinny” – 11 tys. zł.
 • Katarzyna Breczko, w dziedzinie: muzyka, projekt „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat – koncert poświęcony pamięci Józefa Bartoszko w 80. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi Żydowskiej w Białymstoku” – 14 tys. zł.
 • Zbigniew Nasiadko, w dziedzinie: muzyka, projekt „Ballady znad Narwi i Bugu – słopiewnie, rozgłośnie …” – 14 tys. zł.
 • Karol Smaczny, w dziedzinie: teatr, projekt „Podmieniony syn – spektakl teatru lalek inspirowany opowiadaniem autorstwa Mirosława Miniszewskiego pod tym samym tytułem” – 19,5 tys. zł.
 • Paula Czarnecka, w dziedzinie: teatr, projekt „Maskotka Esperanto – monodram lalkowy z użyciem projekcji, animacji multimedialnych i współczesnych form lalkowych” – 19,5 tys. zł.
 • Kamil Śleszyński, w dziedzinie: fotografia, projekt „Mechanizm Ożywiony” – 12 tys. zł.
 • Bogusław Florian Skok, w dziedzinie: fotografia, projekt „Plenerowa wystawa fotograficzna w 30. rocznicę strajku MPK w Białymstoku” – 7,5 tys. zł.
 • Marek Kochanowski, w dziedzinie: literatura, projekt „Powiastki pandemiczne. Zbiór opowiadań” – 12 tys. zł.
 • Jakub Sosnowski, w dziedzinie: literatura, projekt „Wuj krasnolud na Podlasiu – część druga” – 11,5 tys. zł.
 • Dominik Sołowiej, w dziedzinie: sztuka filmowa, projekt „Nauczycielski Klub Literacki w Białymstoku – historia ludzi, historia miasta” – 12 tys. zł.
 • Andrzej Kłopotowski, w dziedzinie: opieka nad zabytkami, projekt „OSIEDLOWNIK 3” – 10 tys. zł.

– Cieszę się, że dzięki wsparciu miasta będą mogły po raz kolejny powstać wartościowe projekty kulturalne – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Przeczytaj też: Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku na drugie półrocze 2020. Pełna lista

W projekcie budżetu miasta na 2021 rok na stypendia młodym i profesjonalnym twórcom zaplanowano 300 tys. zł (podobnie jak w roku 2020). Obecnie trwa ocena formalna wniosków złożonych przez młodych twórców na 2021 rok. Decyzja, kto z młodych twórców otrzyma stypendium, zostanie podjęta do końca roku.

Kina na skraju bankructwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie