Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Styl życia młodzieży sprzyja zachorowaniu na Inwazyjną Chorobę Meningokokową

Fot. sxc.hu
Do Inwazyjnej Choroby Meningokokowej dochodzi poprzez zakażenie drogą kropelkową od nosicieli bakterii lub chorych na IChM.
Do Inwazyjnej Choroby Meningokokowej dochodzi poprzez zakażenie drogą kropelkową od nosicieli bakterii lub chorych na IChM. Fot. sxc.hu
Z badań opublikowanych w 2006 r. przez "British Medical Journal" wynika, że typowa dla nastolatków "gra w butelkę" może stanowić zagrożenie dla ich życia. Naukowcy dowiedli, że intymne pocałunki z różnymi partnerami o blisko 400 proc. podnoszą ryzyko zachorowania na Inwazyjną Chorobę Meningokokową.

Wywołują ją meningokoki, Gram-ujemne bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, znane także pod nazwą dwoinek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Do Inwazyjnej Choroby Meningokokowej dochodzi poprzez zakażenie drogą kropelkową od nosicieli bakterii lub chorych na IChM. Zakażenie meningokokami może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i/lub sepsy, czyli posocznicy. Grupą najbardziej narażoną na zakażenia meningokokami jest młodzież.

Naukowcy z University College w Londynie oraz kilku innych instytucji naukowych w Anglii przebadali grupę 114 młodych ludzi w wieku od 15 do 19 roku życia, którzy trafili do szpitala z objawami IChM. Okazało się, że francuskie pocałunki z wieloma partnerami aż cztery razy podnosiły ryzyko zakażenia meningokokami. Ryzyko zapadnięcia na IChM było też ponad trzykrotnie wyższe dla uczniów i studentów niż dla osób pracujących. Najniższe ryzyko zachorowania na IChM występowało natomiast u osób zaszczepionych przeciwko meningokokom oraz biorących udział w obrzędach religijnych, co przekłada się na spokojniejszy tryb życia.

W innym badaniu eksperci z Oksfordu zbadali wymazy z gardła blisko 14 tys. nastolatków (w wieku 15-19 lat), z czego u blisko 17 proc. stwierdzono występowanie meningokoków. Na podstawie wywiadu z wolontariuszami, badacze wyodrębnili trzy główne czynniki ryzyka: częste wizyty w pubach i klubach, palenie papierosów i francuskie pocałunki z partnerem. U osób, które spełniały wszystkie trzy kryteria, ryzyko nosicielstwa meningokoków wynosiło ponad 30 proc. podczas gdy u osób niespełniających żadnego z wyodrębnionych kryteriów ryzyko wynosiło niecałe 8 proc.

W konkluzjach z pierwszego badania czytamy, że zmiana stylu życia i wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań to czynniki zmniejszające ryzyko zachorowalności na IChM. Jednak w przypadku młodych ludzi jest to walka z wiatrakami (badany rekordzista w ciągu dwóch tygodni całował się z siedmioma partnerkami), dlatego dla tej grupy wiekowej specjaliści rekomendują atrakcyjne kampanie edukacyjne w zakresie wczesnego wykrywania symptomów IChM oraz wprowadzenie ogólnokrajowych szczepień przeciwko meningokokom typu C dla młodzieży.

Inicjatorem kampanii edukacyjnej "Nie dla meningokoków!" jest fundacja "Aby żyć", której statusowym celem jest niesienie pomocy dzieciom i młodzieży dotkniętym schorzeniami neuroinfekcyjnymi oraz propagowanie profilaktyki tych chorób, zaś parterem firma Baxter Poland Sp. z o.o. Kampania została objęta patronatem Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny