MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie relacji szwajcarsko-polskich. Niezwykłe dzieło street-art powstało w Łazienkach Królewskich. Autorami PIEKSA i Fabian Florin

Wojciech Rogacin
PIEKSA w trakcie pracy nad wspólnym dziełem
PIEKSA w trakcie pracy nad wspólnym dziełem Wojciech Rogacin
Na 100-lecie relacji polsko-szwajcarskich dwóch artystów street-artu - Polak, PIEKSA i Szwajcar, Fabian Florin aka Bane - ramię w ramię stworzyli w warszawskich Łazienkach Królewskich dzieło symbolizujące współpracę i zaufanie między dwoma krajami. Podwójny portret przedstawiający chłopaka i dziewczynę pomalowanych w narodowe barwy powtsawał przez pięć godzin, a cały proces tworzenia mogli oglądać spacerowicze w warszawskim parku.

W warszawskich Łazienkach Królewskich odbył się w sobotę kolejny happening związany z obchodami 100-lecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią. Tym razem dwaj artyści street-artu, krakowianin PIEKSA i mieszkaniec szwajcarskiego Chur - Fabian Florin aka Bane stworzyli wspólne dzieło symbolizujące współpracę obu krajów.

Wykonany farbami w sprayu obraz przedstawia chłopaka i dziewczynę, których twarze pomalowane są w narodowe barwy. Chopak (z flagą szwajcarską) malowany był przez PIEKSĘ, dziewczyna (z barwami Polski) przez Florina.

Cały proces twórczy na żywo mogli oglądać spacerowicze w parku. Przyszły też rodziny z dziećmi, dla których przygotowano gry i konkursy plastyczne.

Pomysł zaangażowania polskiego i szwajcarskiego artysty do projektu stworzenia wspólnego działa zrodził się w Ambasadzie Szwajcarskiej w Warszawie. - Zaprosiliśmy do tego projektu Fabiana Florina, którego znaliśmy - mówi nam pracownik ambasady. - Florin dobrał partnera po stronie polskiej, artystę, którego znał - dodał.

- To jest symbol wspólnych relacji między oboma krajami - powiedział nam Florin. - Poproszono nas, by namalować twarze dwojga osób - dodał.

Tym artystą był PIEKSA, znany krakowski twórca graffiti i murali. Sztuki graffiti nauczył się sam, a tematem jego prac są zazwyczaj ludzie, którzy go inspirują – muzycy, aktorzy, sportowcy. Na jego fanpejdżu omżna obejrzeć przeróżne jego prace, m.in. ostatnio stworzony portret Alicii Keys. Chce tworzyć instalacje, które sprawią, że odbiorcy jego prac poczują się lepiej w szarej miejskiej przestrzeni. Jego prace zdobią ulice wielu polskich i europejskich miast.

Drugim z artystów był Szwajcar – Fabian Florin aka Bane, działający wraz z Yiannisem Hadjipanayisem w duecie Bane&Pest. Ich wspólna artystyczna podróż rozpoczęła się na Międzynarodowym Festiwalu Street Art w Ayia Napa na Cyprze. Od 2014 roku podróżują po Europie, Azji i Afryce, tworząc wyjątkowe murale. Brali udział w wielu festiwalach artystycznych, a od 2017 są oficjalnie reprezentowani przez szwajcarską galerię Galerie Löwen w Chur.

Bardzo się cieszę, że w ramach obchodów stulecia nawiązania kontaktów dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią możemy gościć tak utalentowanych artystów z obu krajów – mówi ambasador Szwajcarii, Jürg Burri – To dowód na to, jak piękna jest współpraca naszych narodów, nie tylko ta gospodarcza czy technologiczna, ale także artystyczna.

Happening zorganizowano w Łazienkach Królewskich, w miejscu gdzie kilka tygodni wcześniej zainaugurowano Polsko-Szwajcarski Szlak Innowacji. Pokaz tworzenia dzieła w konwencji street-artu miał być wyjątkowym połączeniem tradycji i kultury wysokiej, z którą nierozerwalnie związane są Łazienki z nowoczesnością i innowacyjnością. Ambasada Szwajcarii podkreśla, że są to wartości niezwykle ważne zarówno dla Szwajcarii, jak i dla Polski.

Partnerami obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską
i Szwajcarią są: Roche, Syngenta, UBS, Sika, Nestle, Novartis, Euroglas, AVIA, PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy Sp. k.

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny