Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studziwody: Konferencja jak żyli mieszkańcy Bielska w XIX-wiecznym budynku

Jacek Prokopiuk [email protected] tel. 85 730 34 90
Na pierwszym planie archeologiczne znaleziska spod Mieszczańskiego Domu (XVI-XIX w.)
Na pierwszym planie archeologiczne znaleziska spod Mieszczańskiego Domu (XVI-XIX w.) Profil na Facebook
Podczas weekendu w Bielsku Podlaskim odbyła się konferencja "Życie codzienne mieszkańców Bielska Podlaskiego w XIX i na początku XX wieku". Zorganizowało ją - w odrestaurowanym XIX-wiecznym budynku - m.in. Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach.

Okazją do zorganizowania konferencji w skansenie przy ul. Sosnowej było otwarcie odnowionego domu drewnianego. Zbudowano go około 1820 roku przy ul. Poniatowskiego, a potem przeniesiono na ul. Sosnową.

- Zawsze pasjonowałem się historią bielskiego mieszczaństwa. Udało mi się zainteresować tym historyków z Grodna i tak powstał pomysł na tę konferencję - mówił gospodarz wydarzenia Doroteusz Fionik, szef Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. - Dziękuję też Grzegorzowi Starczewskiemu, który to przekazał nam dom z początków XIX wieku.

Dzięki wsparciu osób prywatnych i pomocy finansowej departamentu ds. mniejszości narodowych udało się odrestaurować budynek.

- Staraliśmy się zachować klimat tamtych czasów. Na ścianach wiszą obrazy rodziny Antychowiczów, jego wieloletnich właścicieli. Są rosyjskie gazety z tamtych czasów w antyramach i starannie odtworzone wnętrze - wyliczał Doroteusz Fionik. - Są np. oryginalne tapety i dokumenty z historii 62. Suzdalskiego Pułku Piechoty, który w czasach carskich miał tu komendanturę, a w domu mieszkał dowódca pułku płk. Michał Ern.

Przeniesienie domu na ul. Sosnową, pozwoliło archeologom na przeprowadzenie prac na tym terenie.

- Skarbów tam wprawdzie nie było, ale znalezione kafle, skorupy garnków i drobne monety, tzw. boratynki pozwalają poznać sytuację materialną ówczesnych mieszkańców - opowiadał Zbigniew Misiuk, archeolog z Warszawy. - Znaleźliśmy około 20 tys. przedmiotów i część z nich będzie eksponowana. Taka liczba znalezisk jest charakterystyczna dla dużych ośrodków, jak np. Gdańsk. Jako ciekawostkę powiem, że znaleźliśmy szklane lufki z XIX wieku do palenia tytoniu. Wtedy palenie tytoniu było tutaj bardzo popularne.

Z kolei Henadzi Siemienczuk z Grodna przedstawił socjotopografię Bielska w XIX i na początku XX wieku, a Albina Siemianczuk opowiedziała o rękopiśmiennej spuściźnie bielszczanina prof. Józefa Jaroszewicza w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny