Student Politechniki Białostockiej wygrał ogólnopolski konkurs. Zaprojektował bulwary nad rzeką Białą (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka/Michał Sienkiewicz
Student Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej wygrał ogólnopolski konkurs „Dyplom z Archicadem”. Spośród nadesłanych prawie 300 prac, projekt galerii nad rzeką Białą autorstwa Michała Sienkiewicza zdobył pierwsze miejsce w kategorii „prace inżynierskie”.

Konkurs „Dyplom z Archicadem” skierowany był do studentów architektury, architektury wnętrz, urbanistyki i architektury krajobrazu, którzy swoją pracę dyplomową tworzyli w programie graficznym Archicad i obronili ją w terminie od stycznia 2019 r. do lutego br.

W tegorocznej, trzeciej edycji konkursu, oceniono 278 prac. Nagrodę główną wśród prac inżynierskich zdobył projekt Michała Sienkiewicza „Galeria autorska” – koncepcja na zagospodarowanie bulwarów nad rzeką Białą w centrum Białegostoku.

- Chciałem się sprawdzić i poddać moją pracę opinii ekspertów. Wygraną jestem zaskoczony, to ogromne wyróżnienie w tak dużym konkursie – mówi Michał Sienkiewicz, student architektury na Politechnice Białostockiej.

Sprawdź:Uczelnie w Białymstoku szykują się do nowego roku akademickiego. Jak będą wyglądały zajęcia w czasach koronawirusa?

Praca dyplomowa Michała Sienkiewicza zakłada przebudowę skweru im. Tamary Sołoniewicz w Białymstoku w taki sposób, by nad rzeką Białą stanęła galeria autorska. Jej dach pełniłby funkcję ścieżki spacerowej.

- Chciałem stworzyć unikatowe miejsce sztuki pośród natury, ale w mieście. To jest rozwarstwiający się ciąg pieszy, można spacerować górą i dołem, można zatrzymać się, posiedzieć na specjalnych schodach, pokontemplować sztukę – mówi Michał Sienkiewicz.

Galeria jest szklana, bo zgodnie z jego zamysłem zwiedzający nie mają do niej wchodzić, ale oglądać sztukę z zewnątrz, przy okazji spaceru.

Według komisji konkursowej pierwsza nagroda przyznana została za zastosowanie odważnego, a jednocześnie dojrzałego i powściągliwego rozwiązania. Zdaniem jurorów, surowa i konserwatywna forma wpasowuje się w otoczenie, a koncepcja ukrycia budynku nie tylko podnosi atrakcyjność miejsca, ale także nie wywołuje zbytniej ingerencji w istniejącej otoczeniu.

Dr Robert Misiuk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, promotor nagrodzonej pracy podkreśla, że wykładowcy zachęcają do udziału w ogólnopolskich konkursach, bo wygrana to dla studentów szansa.

- Ich nazwiska i prace pojawiają się w sieci, mogą zaistnieć, a przede wszystkim – to jest element CV, który ułatwia start zawodowy – mówi dr Misiuk.

Zobacz też: Wyniki matur 2020 w Podlaskiem. Wiemy już, jak poszło naszym maturzystom (zdjęcia)

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Moim zdaniem tragiczny projekt, wygląda jak betonowe przejście podziemne. Dlaczego nad rzeką te betony, przecież nawet na wizualizacjach rzeka nie stanowi nawet tła dla tych smutnych betonowych bloków. Propozycja jaka taka, wybudujcie to coś przy torze wyścigowym, mogło by pełnić rolę garaży i trybun.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie