Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Niemiec i Polski poznają przyrodę i kulturę Podlasia

Adrian Kuźmiuk
Studenci z Niemiec i Polski poznają Podlasie.
Studenci z Niemiec i Polski poznają Podlasie. Wojciech Oksztol
Grupa niemieckich i polskich studentów od tygodnia zwiedza podlaskie meczety, cerkwie, miejsca pamięci pomordowanych. Temat religii i środowiska jest chętnie poruszany, o historii nadal rozmawia się trudno. Młodzi uczą się przełamywać tabu.

- Pierwszy raz przyjechałem na Podlasie jako student. Od tamtego czasu wiele się tutaj zmieniło - mówi Ralf-Udo Mühle z Uniwersytetu w Poczdamie.

Razem z siedmioma swoimi studentami przyjechał na zaproszenie Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku w ramach projektu "Różnorodność kulturowa, historyczna i przyrodnicza Podlasia".

- Chcieliśmy pokazać naszym gościom z Niemiec mozaikę kulturową regionu - mówi Marta Szal z Instytutu Biologii UwB. - Byliśmy w Kruszynianach, pisaliśmy ikony w Supraślu, przez pięć dni prowadziliśmy obserwacje przyrodnicze w Gugnach.

Większość studentów to zapaleni biolodzy, którzy potrafią całymi godzinami oglądać ważki, ptaki, łosie, a potem wymieniać między sobą spostrzeżenia. Najwięcej radości sprawiło im nazywanie gatunków w różnych językach.
Ale były też i trudne tematy.

- Odwiedziliśmy miejsca pamięci pomordowanych - mówi Marta Szal. - Pokazaliśmy wieś Grzędy, gdzie w 1944 roku odbyła się największa bitwy partyzancka między oddziałami Armii Krajowej a wojskiem niemieckim. Trudno rozmawia się o okresie II wojny światowej. Jest wiele uprzedzeń i wiele tematów tabu, które staramy się przełamywać.

Historia II wojny światowej to trudny temat

- Nie możemy zapominać o historii, ale powinniśmy też patrzeć w przyszłość - uważa Ralf-Udo Mühle. - Młodzi ludzie powinni spotykać się, bawić i uczyć od siebie. Np. wspólne warsztaty z historii białostockich Żydów to właściwa droga. Musimy pamiętać, że to, co stało się w przeszłości, nie powinno wydarzyć się ponownie. Młodym powinna przyświecać idea zjednoczonej Europy.

Ralf-Udo Mühle dodaje, że Białystok ma wielki potencjał. Przez ostatnie lata stał się nowoczesnym centrum Podlasia, które dba o naturę i środowisko.

Studenci poznali też religie występujące w naszym województwie. - Byli bardzo ciekawi różnic między kościołem katolickim a prawosławnym - mówi Paweł Selewestruk, student historii.

- W Niemczech mówi się co najwyżej o kulturze muzułmańskiej z racji tego, że mieszka tam wielu Turków. Aby nie dochodziło do konfliktów kulturowych Niemcy uczą się jej w szkołach. U nas zafascynowała ich cerkiew i obrządek prawosławny.

Tegoroczne spotkanie z niemieckimi studentami było szóstym w pięcioletniej współpracy uniwersytetów w Białymstoku i Poczdamie.

Pomocy w sfinansowaniu spotkania udzielił Uniwersytet w Białymstoku oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Materiały promocyjne zapewnili Urząd Miejski w Białymstoku, Urząd Marszałkowski, RDOŚ, PTOP, Biebrzański Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny