Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci w Białymstoku będą tworzyć biometryczne zabezpieczenia [ZDJĘCIA]

krk
Zapominamy 80% informacji, które słyszymy w ciągu dnia. Nasz sposób na piny, puki i loginy? Karteczki samoprzylepne, notesiki w torebce, przypominacze na pulpicie. Biometria pozwala na szybką identyfikację właściciela.
Zapominamy 80% informacji, które słyszymy w ciągu dnia. Nasz sposób na piny, puki i loginy? Karteczki samoprzylepne, notesiki w torebce, przypominacze na pulpicie. Biometria pozwala na szybką identyfikację właściciela. mat.prasowe
1234 to jeden z najpopularniejszych haseł, ustanawianych przez właścicieli kart płatniczych czy dostępu do sieci. Najczęściej wybieramy proste ciągi cyfr, które jak okazuje się są bardzo przewidywalne. Statystycznie najwięcej jest tych zaczynających się od cyfry 19. Alternatywą do hasłowego zabezpieczania danych są systemy biometryczne: gwarantujące wyłączną dostępność właścicielowi. Jakie to piękne: nic nie trzeba pamiętać, wystarczy tylko być! Niewielu wie, że zaawansowane techniki biometryczne tworzone są w Polsce, a w najbliższym czasie będą i w Białymstoku. Politechnika zbuduje nowe laboratorium z grantu Motorola Solutions.

Posiadając podstawową wiedzę o mechanizmach tworzenia kodów – bez używania żadnych taktyk hakerskich - mamy niemal 20% szansę, że trafimy to najpopularniejsze hasło. Należą do nich kombinacje: 0000 lub 1111, a także wspomniane 1234. Są także powtarzalne ciągi alfanumeryczne, kombinacje cyfr i liczb (np. password, qwerty, abc123,iloveyou, passw0rd itd.) Jeden z internetowych śledczych pozyskał kody, na podstawie których oszacował te najpopularniejsze. Nie mając wiedzy o życiu użytkownika można więc w bardzo łatwy sposób uzyskać dostęp do jego konta bankowego, danych na laptopie czy telefonie, wejścia do budynku czy samochodu. Na szczęście wiele banków i usług zabezpiecza dodatkowo dostęp do kont i danych umożliwiając jedynie trzykrotną próbę PIN. Pojawia się jednak jeszcze jedna alternatywa. To biometryczne zabezpieczenie dostępu.

Twoje ID Biometria jest metodą mierzenia zestawu cech biologicznych, które posiadamy niemal od urodzenia, a które dają pewność co do ich niepowtarzalności. Dzięki niej zidentyfikować można m.in. układ linii papilarnych, cechy twarzy, wzorzec naczyń krwionośnych siatkówki oka, ale także układ żył na dłoni lub palcu, czy też rozkład temperatur na twarzy. „Badaniu mogą podlegać również cechy behawioralne, czyli te związane z indywidualnym zachowaniem jednostki, jak odręczny podpis, sposób mówienia czy chodzenia, a nawet styl pisania na klawiaturze komputera.” – mówi profesor Khalid Saeed z Politechniki Białostockiej, który uzyskał dofinansowanie z Motorola Solutions Foundation na budowę laboratorium biometrycznego. Różne są zastosowania metod biometrycznych i taka jest też ich skuteczność: w niektórych błąd trafia się w jednym na 50, na 500, a nawet na 10 milionów przypadków. Naukowcy dowodzą, że największą skuteczność ma metoda oparta na trzech parametrach: rysach twarzy, modulacji głosu i liniach papilarnych. Mierzenie tych cech pozwala rozpoznawać poszczególnych ludzi, a w połączeniu z nowoczesnymi aplikacjami daje możliwość dostępu lub jego braku do miejsc, sieci, danych i urządzeń.

Biometria w praktyce Badania nad biometrią prowadzone są w Polsce od wielu lat, tutaj też produkowane są biometryczne systemy zabezpieczeń wykorzystywane zarówno w nowych technologiach (np. głosowe systemy zabezpieczeń banków i telefonów, komputerów), ale i w służbie ludzkiego życia. Dane biometryczne pozwalają na określenie nieprawidłowości pracy narządów ruchu i wczesne wykrycie choroby Alzheimera. Zwiększają także bezpieczeństwo i skuteczność pracy służb ratunkowych.

Studenci w Białymstoku będą tworzyć biometryczne zabezpieczenia

Ciekawostką jest, że właśnie w polskim centrum badawczym Motorola Solutions tworzone są m.in. rozwiązania biometryczne, które śledzą parametry życiowe strażaków czy policjantów. Taki system połączony z GPS pozwala na odnalezienie zaginionego pod gruzami strażaka, czy wszczęcie akcji ratunkowej policjanta uczestniczącego w niebezpiecznym zdarzeniu. Produkty firmy ratują życie pracownikom sektora bezpieczeństwa na całym świecie. W Polsce Motorola Foundation od 17-tu lat wspiera edukację studentów w zakresie istotnych społecznie aplikacji i rozwiązań. W tym roku z jej ramienia przekazano niemal pół miliona złotych, które trafiły do szkół wyższych działających na terenie Polski, a także organizacji społecznych. Jeden z nich umożliwi wybudowanie wspomnianego laboratorium biometrycznego na Wydziale Informatyki, w Politechnice Białostockiej.

- Chcemy rozszerzyć wiedzę naszych studentów na temat biometrycznego zabezpieczania dostępu. W tym celu planujemy budowę nowego laboratorium i profilowany kurs.” – mówi prof. Khalid Saeed z Politechniki Białostockiej.

Z grantów w tym roku wsparto także Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej, fundację HandsOnTechnology, a w minionych latach między innymi organizację R2 – ochotniczych motocyklowych ratowników medycznych, którzy z grantu sfinansowali zakup pojazdów do ratowania życia. W sumie Motorola Solutions Foundation przekazała łącznie 5,5 mln złotych. Jest to forma uznania dla innowacyjnych projektów edukacyjnych i społecznych w zakresie bezpieczeństwa publicznego.

- W kontekście naszej działalności granty są świadomym budowaniem ekosystemu relacji: biznesu, środowiska akademickiego i inicjatyw społecznych. Wspieranie procesu edukacji przynosi uczelniom, ich wykładowcom i studentom, a finalnie społeczeństwu wymierne korzyści – tłumaczył Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Polska.

Krok w krok Trudno uwierzyć, że pierwsze oznaki znajomości biometrii pojawiły się na dwa tysiące lat p.n.e., wtedy na glinianych i ceramicznych tablicach pozostawiano odbicia kciuków, potwierdzając transakcje handlowe. Dostępność mikrofonów, kamer, czujników, kopiarek pozwala na zwielokrotnienie wykorzystania badań cech biologicznych. Biometria jest już niemal powszechnie używana w przenośnych telefonach i notebookach z czytnikiem linii papilarnych i możliwością mierzenia tętna, na lotniskach umożliwiając szybką identyfikację przestępcy, w inżynierii biomedycznej pozwalając na projektowanie przyrządów ortopedycznych. Przeciętny człowiek zapomina 80% informacji, które usłyszał w ciągu dnia. W świecie pinów, puków i loginów biometryczna identyfikacja cech jest więc istotnym kierunkiem wpływającym bezpośrednio na jakość życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny