Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci UMB zasadzili dąb pamięci położnej z Auschwitz. Kim jest Stanisława Leszczyńska? (ZDJĘCIA)

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sadzą dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej (13.05.2021 r.)
Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku sadzą dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej (13.05.2021 r.) Izolda Hukałowicz
Odebrała 3 tys. porodów w obozie koncentracyjnym. Stanisława Leszczyńska, położna z Auschwitz, od dziś (13 maja) ma swój dąb pamięci w Białymstoku. Zasadzili go studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Maj to miesiąc, w którym pielęgniarki i położne obchodzą swoje święta. Dlatego studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku postanowili uczcić postać Stanisławy Leszczyńskiej - położnej, która dla wielu przyszłych adeptek tego zawodu jest wzorem do naśladowania.

Zobacz, jak wyglądało zasadzenie dębu pamięci Stanisławy Leszczyńskiej:

Studenci z Koła Naukowego Republika Wolnej Myśli im. Giordano Bruno posadzili dąb pamięci Stanisławy Leszczyńskiej na placu przy Zakładzie Zintegrowanej Opieki Medycznej UMB w Białymstoku. Najpierw jednak odegrali hymn pielęgniarek i położnych oraz przedstawili sylwetkę Stanisławy Leszczyńskiej.

- Stanisława Leszczyńska była kobietą-aniołem, która ratowała dzieci w obozie Auschwitz-Birkenau bez względu na pochodzenie. To znakomita patronka dla naszych studentów, zwłaszcza studentek położnictwa - mówił dr Andrzej Guzowski, inicjator akcji zasadzenia dębu.

Pomysł uczczenia pamięci położnej z Auschwitz, która odebrała około 3 tys. porodów i sprzeciwiała się rozkazom Josefa Mengele, zrodził się w głowie dr. Guzowskiego jakiś czas temu.

- Uważam, że o Holokauście i Auschwitz trzeba uczyć wszędzie i w każdym momencie. A jako że Stanisława Leszczyńska była położną, a ja mam zajęcia ze studentkami położnictwa, to ten temat pojawił się dość naturalnie. Chcemy, aby studenci, którzy będą przechodzić obok tego dębu i tabliczki, przeczytali jej nazwisko i może zapoznali się z jej historią.

Idea zasadzenia dębu Stanisławy Leszczyńskiej to w zamyśle inicjatorów nie tyle zwrócenie uwagi na konkretną postać historyczną, ile na określoną postawę wobec drugiego człowieka:

- Każda nauka, która traci z horyzontu człowieka i wyzbywa się duchowości ma twarz Josefa Mengele. Dlatego staramy się kształcić naszych studentów w ten sposób, aby pokazać, że to człowiek jest najważniejszy - mówi dr Andrzej Guzowski z UMB. - Chcemy wzbudzić w studentach takie myślenie, że człowiek musi być dobry i odpowiedzialny nie tylko w czasach, kiedy jest to wygodne, ale także wtedy, kiedy jest to niewygodne, a wręcz niebezpieczne.

Studentki położnictwa, który dziś zasadziły dąb Stanisławy Leszczyńskiej, uznają ją za wzór do naśladowania.

- Zależy nam, aby w położnictwie pacjentka była podmiotem, aby była w centrum zainteresowania. Chcemy patrzeć na nią nie jako na przypadek medyczny, ale osobę, która potrzebuje wsparcia psychicznego, rozmowy i ciepła. I właśnie Stanisława Leszczyńska była taką osobą, która towarzyszyła pacjentkom, choć groziła jej za to utrata życia - mówi Teresa Zajkowska, studentka drugiego roku położnictwa na UMB. - To dla nas ważna postawa, bo przecież położne w dzisiejszych czasach też nie mają łatwo: zderzają się z systemem, grozi im wypalanie zawodowe, nie są doceniane w środowisku. Postać Stanisławy Leszczyńskiej pokazuje, że pomimo trudności można jednak zachować swoje ideały.

Kim była Stanisława Leszczyńska?

Stanisława Leszczyńska to polska położna i więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, w którym odebrała około 3 tys. porodów. Niosła nadzieję tam, gdzie jej brakowało. Walczyła o każde niemowlę. Otaczała opieką dzieci i kobiety przygotowujące się do porodu w obozie. Chroniąc swoje podopieczne, sprzeciwiała się rozkazom samego Josefa Mengele. Dlatego nazywano ją "Mateczką". Swoje doświadczenia opisała w "Raporcie położnej z Oświęcimia", w którym przyznała, że choć wszystkie dzieci rodziły się, żywe, ich los był z góry przesądzony.

Stanisława Leszczyńska zmarła w 1974 r. Dziewięć lat później rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. Położna jest prababcią cioteczną Anny Lewandowskiej, żony znanego polskiego piłkarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny