Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa prywatna? Nie do końca

Wojciech Nowicki
Praca przy komputerze odbywa się na siedząco. Gdy trwa wiele godzin, obciąża kręgosłup i mięśnie grzbietu.
Praca przy komputerze odbywa się na siedząco. Gdy trwa wiele godzin, obciąża kręgosłup i mięśnie grzbietu. Fot. Archiwum
Stanowisko z komputerem, regały z książkami i segregatorami stanowią coraz częściej ważny punkt naszych mieszkań.

Radzimy, jak zadbać o tę przestrzeń i stworzyć przytulny, sprzyjający skupieniu kącik. W dużym mieszkaniu lub domu można urządzić biuro w osobnym pokoju. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie jadalni lub sypialni w czasie, gdy nie używamy ich zgodnie z przeznaczeniem.

W przypadku sypialni dobrze jest jednak oddzielić choćby optycznie miejsce pracy od łóżka. Może to być regał, szafa czy parawan. Aby dodatkowo podkreślić różnicę funkcji, w części sypialnianej możemy np. położyć drewniane panele na podłodze, a w części biurowej - wykładzinę.

Ta ostatnia spełni jeszcze jedną, dodatkową funkcję. Jako że hałas to podstawowy problem, utrudniający pracę, przy której ważne jest skupienie i koncentracja, zastosowanie odpowiedniej, atestowanej wykładziny dywanowej pozwoli wytłumić przeszkadzające dźwięki. A podwieszony kasetonowy sufit spowoduje ich rozproszanie. Dobre rezultaty przy wyciszaniu wnętrza przynosi także wykorzystanie zieleni w pojemnikach

Wymiar bez kompromisu

Gdy pracujemy na laptopie i spędzamy przed monitorem niewiele czasu, adaptacja stołu w jadalni na biurko komputerowe nie sprawi problemu. Jednak biurko pod sprzęt stacjonarny powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź. Pozycja podczas pracy powinna umożliwić "wsunięcie" się pod blat możliwie głęboko i oparcie nadgarstków, a czasami także łokci na blacie biurka.

Przy wyborze krzesła jesteśmy bardziej ograniczeni. Mebel z jadalni w roli siedziska do pracy może spowodować schorzenia kręgosłupa. Warto kupić najlepszy fotel obrotowy, na jaki nas stać, a inwestycja na pewno wyjdzie nam na zdrowie.
Dobrze, jeśli biurko z komputerem oświetlone jest z boku - najlepiej z lewej strony lub z góry. Monitor powinien być ustawiony tyłem lub bokiem do światła. Wtedy nie będzie się ono odbijało od powierzchni ekranu i męczyło wzroku.

Gdy przy komputerze siedzimy mając okno z tyłu, należy zadbać o odpowiednie zasłony (najlepiej żaluzje). One ograniczą zbyt jasne, męczące światło słoneczne.
W biurach, gdzie znajdują się monitory komputerów, montuje się oprawy rastrowe eliminujące odbicia w ekranie. W mieszkaniu do oświetlenia stanowiska pracy najwygodniejsza będzie lampa z regulacją wysokości i kierunku świecenia. Wtedy będzie ją można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Spokojnie, z odrobiną fantazji

W miejscu przeznaczonym do pracy niebagatelne znaczenie ma kolorystyka. Wzory na ścianach, kontrastowe kolory wpłyną pobudzająco i zainspirują nas w pracy, jeśli ta wymaga kreatywnego myślenia i niestandardowych pomysłów. Koncentracji sprzyjają stonowane beże i szarości, pojedynczo jak i w połączeniach. Do neutralnych barw można ponadto dobrać pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Tak by razem stanowiły harmonijną całość.

A na ścianach powieśmy ulubione obrazy i fotografie. Dzięki nim nasze biuro stanie się miejscem przyjemnym i wesołym, w którym lubimy spędzać czas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny