Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa krojenia

Wojciech Nowicki
Kuchenne detale - to one nadają pomieszczeniu indywidualny charakter, "ubierają" funkcjonalne struktury w oryginalne formy. Efektowny blat kuchenny przestrzeń kuchenną zgodnie z naszym gustem. Bez zbytniego uszczerbku w budżecie.

Naturalne drewno nada naszej kuchni odpowiedni charakter i doda jej ciepła. Jednak ze względu na swoje właściwości nie jest to specjalnie często stosowany materiał. Blaty, aby były wytrzymałe - odporne na zarysowania i uderzenia mechaniczne - wykonuje się z twardego drewna drzew liściastych, np. z drewna bukowego czy dębowego, a także z egzotycznego, np. mahoń. Produkuje się je na dwa sposoby: z drewna litego lub klejonego. W drugim przypadku drewno nie paczy się, nie pęka, jest trwalsze i nie rozsycha się, dlatego jest to coraz bardziej popularny wybór.
- Blaty drewniane wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przez wchłanianiem wilgoci - mówi Paweł Sawicki z białostockiej firmy Lambud, zajmującej sie dystrybucją mebli kuchennych i blatów. - Należy je pokryć lakierem akrylowym lub zaimpregnować olejem.
Drewno olejowane może ściemnieć, jednak jest bardziej odporne na wysoką temperaturę niż drewno lakierowane.
Blaty z płytek ceramicznych to przede wszystkim nieskończona ilość kombinacji ułożenia i doboru kolorów czy wzorów, a dobrze dobrane dodają kuchni niepowtarzalnego uroku. Płytki muszą się tylko charakteryzować się wysoką odpornością na codzienne czynności, jak również małą nasiąkliwością wody. Na blaty nadają się: szkliwiony gres porcelanowy, płytki klinkierowe prasowane na sucho oraz terakota. Montuje się je do wodoodpornej płyty wiórowej i fuguje wodoodporną fugą.
Ważną rzeczą są również krawędzie blatów. Powinny zostać wykończone specjalnymi kształtkami ceramicznymi lub drewnianymi listwami. Taki zabieg po pierwsze powoduje, że brzegi nie są ostre, a po drugie zabezpiecza jest przed obtłukiwaniem.

A może płyta?

Popularne i tanie są blaty z płyty wiórowej pokrytej kilkunastoma warstwami tworzyw sztucznych wzmocnionych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi.
- Zewnętrzna warstwa laminatu może imitować kamień, metal lub drewno - mówi Paweł Sawicki. - Wzorów laminatów może być bardzo dużo - większość firm oferuje ich nawet kilkadziesiąt.
Styl laminowanym blatom mogą nadawać również krawędzie. Proste pasują do kuchni nowoczesnych; wyprofilowane z ozdobnymi frezami - do kuchni w stylu retro i rustykalnych.
- Podobne właściwości ma MDF, czyli płyta pilśniowa formowana na sucho - materiał bardzo popularny w kuchni, szczególnie na fronty szafek - dodaje ekspert z Lambudu.
Blaty wykonane z MDF nie są jednak tak bogate wzorniczo. Ich zaletą w porównaniu z płytą laminowaną jest możliwość formowania dowolnych kształtów, zaokrąglania i ozdobnego frezowania brzegów.

Stal i szkło

Blaty stalowe można zamówić w studiu kuchennym, u producenta albo w niektórych firmach oferujących zlewozmywaki. Zwykle jest to płyta wiórowa lub pilśniowa pokryta ok. 3 mm warstwą stalowej blachy. Blaty mogą być wykończone fryzem pod kątem 90 stopni - albo zaokrąglonym. Łączy się je prostopadle lub skośnie. Maksymalna długość to długość płyty, a grubość 30-40 mm.
Stalowe blaty są odporne na wysoką temperaturę, wodę, zaplamienia, uderzenia. Łatwo je zmywać i sprzątać. Niestety, każdorazowo powinno się je wycierać do sucha, bo tak jak na zlewozmywaku mogą zostawać ślady po wodzie.
Na blaty idealnie nadaje się też szkło klejone. Składa się ono z dwóch tafli przedzielonych dwiema warstwami folii. Jest bardzo bezpieczne (nawet stłuczonym nie można się pokaleczyć). Można też użyć szkła hartowanego. Tego typu blaty robi się wyłącznie na zamówienie. Grubość i długość blatu ze szkła klejonego jest nieograniczona, w przypadku hartowanego grubość zaczyna się od 10 mm.
Takie blaty cechuje, wbrew pozorom, bardzo wysoka trwałość. Mają one twardość kamienia. Są odporne na zarysowania, stłuczenie, wilgoć, wodę, zaplamienia. Ich wadą pozostaje wysoka cena.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny